Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 80. rocznica powstania AK

Tydzień w Klubach „GP” | 23.02.2022 r.

80. rocznica powstania AK

Serwis_23.02.2022KLUBY GP | Rozkazem Naczelnego Wodza 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Jej komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”. Armia Krajowa była największą konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi. Zalążkiem do stworzenia AK stała się powołana w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Jej dowódcą został gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej z komendantem, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, który przedostał się do Francji po kampanii wrześniowej. W związku z tym, że dowodzenie organizacją spoza kraju powodowało wiele trudności, po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 roku Naczelny Wódz przesłał depeszę, na podstawie której mianował ówczesnego płk. Stefana Roweckiego zastępcą komendanta z prawem podejmowania pilnych decyzji w razie braku kontaktu z rządem emigracyjnym. Decyzja gen. Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku podnosiła rangę AK do krajowych sił zbrojnych, w której skład weszli wszyscy żołnierze będący w czynnej służbie wojskowej. Dane dotyczące liczebności Armii Krajowej są różne. Jedni podają, że w momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944 roku) siły AK liczyły około 390 tys. osób, w tym 10,8 tys. oficerów. Gen. Stanisław Tatar – były szef Operacji KG AK – podawał w danych przekazanych sztabowcom amerykańskim liczebność w 1944 roku na około 250 tys. żołnierzy. Generał Stefan Rowecki „Grot” w 1940 roku obliczał ZWZ na 40 tys. żołnierzy i oficerów, we wrześniu 1942 roku donosił już o około 125 tys., zaś po akcji scaleniowej donosił o około 380 tys. Kadrę oficerską sprzed wojny uzupełniano absolwentami tajnych kursów oraz przerzucanymi do kraju cichociemnymi. Członkowie klubów „Gazety Polskiej” jak co roku upamiętnili rocznicę powstania Armii Krajowej.

Nowy Targ22.02.2022

Klub „GP” Nowy Targ

NOWY TARG | Członkowie klubu „GP” w Nowym Targu uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych utworzenia Armii Krajowej. Wydarzenie zostało zorganizowane w OSP Maniowy przez Fundację Dunajec, która wspiera Polaków na Kresach. Na uroczystości był obecny kapitan Jerzy Widejko ps. „Jureczek”, najmłodszy żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z oddziału „Szczerbca”. W Telewizji Republika możemy zobaczyć rozmowę Mateusza Kosińskiego z kapitanem Jerzym Widejko w której wrócił wspomnieniami do okresu II wojny światowej.

.

.

.

Gliwice_2022_02_13 (5)

Klub „GP” Gliwice

GLIWICE | Gliwicki klub „GP” i Strzelcy Rzeczypospolitej zapalili znicze  na grobach: komendanta Wojskowej Służby Kobiet Rejonu Śródmieście por. Ireny Siwickiej, powstańca Warszawy Zofii Wozniak i żołnierza AK ze Lwowa, artysty prof. arch. Franciszka Maurera (honorowego członka klubu). Przy kościele garnizonowym, pod tablicą „Powstanie Warszawskie” w Golgocie Polskiej zapalono znicze. Pod „Pomnikiem Cichociemnych”  Wartę Honorową  pełnili żołnierze jednostki wojskowej „AGAT”. Oddano hołd, zmówiono modlitwę i zapalono znicze.

.

.

Elblag22.02.2022

Klub „GP” Elbląg

ELBLĄG | Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, klubowicze z Elbląga złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniających Żołnierzy Armii Krajowej.

.

.

.

.

.

Warszawa1

Klub „GP” Warszawa

WARSZAWA | W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, przy ulicy Marszałkowskiej 7, warszawski klub „GP” i młodzieżowy klub „GP” Warszawa – Mokotów zorganizowali spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego, Patrykiem Jakim. W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski, który prowadził spotkanie, przewodnicząca młodzieżowego klubu „GP”, Agnieszka Terczyńska i Joanna Będkowska Krystian Wasilewski, Marcin Lewicki, Sebastian Sarnecki, a także Mirona Hołda z TV Republika oraz liczne grono klubowiczów. Mówiąc o polityce Unii Europejskiej, Patryk Jaki wskazywał na próby zdominowania struktur decyzyjnych Wspólnoty przez Niemcy, które dążą jego zdaniem, do podporządkowania swoim interesom państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślił też konieczność budowania „silnej Polski”, do czego niezbędny jest „duch polskości”, wiara i pozbycie się kompleksów. Eurodeputowany przyznał, że w obliczu szantażu instytucji unijnych wobec Polski, „musimy się postawić”, m.in. blokując pakiet Fit For 55. – Tu już musi być weto, bo w nim chodzi o niszczenie polskiej gospodarki i wszystkiego, na co pracowaliśmy 30 lat i co udało się nam osiągnąć – podkreślił gość spotkania.

Nowy Sącz im. J. Olszewskiego_2022_02_11_ (1)

Klub „GP” Nowy Sącz im. J. Olszewskiego

NOWY SĄCZ IM. JANA OLSZEWSKIEGO | Jest nam niezmiernie miło poinformować że wiceprzewodniczący klubu „GP” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, Jarosław Jakubowski dostąpił zaszczytu odznaczenia medalem „Pro Patria”, przyznanego decyzją Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie otrzymał z rąk Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity. Jak mówił Jakubowski, to dla niego ogromny zaszczyt i wyraził z wdzięczność w stosunku do wszystkich, którzy wspierają jego działalność patriotyczno-edukacyjną.

WWnW 2022_poziom_ZAPISZSIĘ

WIELKI WYJAZD NA WĘGRY – 13 marca kluby „Gazety Polskiej” ruszą w drogę do Budapesztu, by uczcić węgierskie Święto Narodowe i wziąć udział w Marszu Pokoju.

Zapraszamy wszystkich Polaków i organizacje patriotyczne do przyłączenia się do nas. Prosimy powiadomić znajomych i przyjaciół. JEDŹCIE Z NAMI!

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pojedziemy specjalnie wynajętym pociągiem PKP Intercity z miejscami siedzącymi i wagonami sypialnymi. Wyjeżdżamy 13 marca z Warszawy Centralnej, zatrzymujemy się we Włoszczowej, Krakowie Głównym, Katowicach. Do Budapesztu przyjedziemy 14 marca w godzinach porannych. Z dworca zostaniemy autobusami przewiezieni do hoteli. W dniu narodowego święta Węgier, 15 marca, weźmiemy udział w Marszu Pokoju. W Budapeszcie spędzamy dwie noce (14/15–15/16 marca). Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe jest wpłata na specjalne konto, które w ramach Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” utworzono na tę okazję: PKO SA 26 1240 1040 1111 0010 7806 1812. W rubryce temat przelewu prosimy o dokładne podanie swojego imienia, nazwiska, PESEL (informacje potrzebne do ubezpieczenia) oraz miasta (Warszawa, Włoszczowa, Kraków, Katowice), gdzie będą Państwo wsiadać. Prosimy o dopisanie numeru telefonu. Wpłata na konto równoznaczna jest z akceptacją regulaminu wyjazdu, który znajduje się na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl. Osoby, które nie podały kompletnych danych, są proszone o ich uzupełnienie i wysłanie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.wielkiwyjazdnawegry.pl lub bezpośrednio na e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Ostatecznym terminem wpłaty na WWnW jest 4 marca 2022 roku lub do wyczerpania miejsc, o czym zostaniecie Państwo powiadomieni.

Ceny za cały wyjazd: miejsca siedzące – 500 zł brutto

W cenie zawarty jest: koszt przejazdu w obie strony pociągiem, poczęstunek w pociągu, 2 noclegi w hotelu w Budapeszcie (14/15 marca oraz 15/16 marca), 2 śniadania, kolacja (15 marca), przejazdy specjalnie wynajętymi autobusami, np. z pociągu do hotelu i na uroczystości, koszt ubezpieczenia, broszury i drobne prezenty (np. identyfikatory, buttony, smycze), którymi będziecie Państwo mogli podzielić się z przyjaciółmi z Węgier. Istnieje możliwość wystawienia faktury VAT. Prosimy w miarę szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a my jesteśmy zobligowani do uiszczenia różnych opłat, np. musimy zapłacić z góry za hotele. Prosimy nie zapomnieć o polskich flagach. Nowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl, www.klubygp.pl oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa. Dodatkowe informacje w sprawie wyjazdu można uzyskać pod numerami telefonów: Ewa Wójcik – Biuro Klubów „GP”: +48 505 038 217; Anna Wójcik – Biuro Klubów „GP”: +48 783 497 745; e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl

Warszawa Mokotów_FBMŁODZIEŻOWY KLUB „GP” WARSZAWA MOKOTÓW | powstał 488. Klub „GP”, przewodniczącą została Agnieszka Terczyńska, e-mail: klubmokotow.gazetapolska@gmail.com

.

.

STRZELIN | zawieszenie działalności. Panu Pawłowi Laszczyńskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

OŚWIĘCIM | połączenie klubów „GP”, przewodniczącą została:  Izabela Miłkowska, tel. 509 809 573, e-mail: klubgposwiecim2@gmail.com

 

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis_23.02.2022a

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress