Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Antoni Macierewicz podziękował Klubom „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 17.08.2016 r.

Antoni Macierewicz podziękował Klubom „GP”

Podczas wizyty ministra Antoniego Macierewicza w Waszyngtonie odbyło się spotkanie z organizacjami polonijnymi. W spotkaniu wzięli udział towarzyszący ministrowi polscy generałowie i urzędnicy państwowi, na czele z gen. broni Markiem Tomaszyckim i podsekretarzem stanu Tomaszem Szatkowskim. Polonię reprezentowali przedstawiciele wielu miejscowych organizacji. Minister Macierewicz złożył serdecznie podziękowania obecnym za dotychczasowe zaangażowanie w sprawy związane z badaniem tragedii smoleńskiej, jak również za aktywność poprzedzającą szczyt NATO. Wśród obecnych wystąpili przedstawiciele Klubów „GP” z ich koordynatorem na USA i Kanadę Maciejem Rusińskim, oraz Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej reprezentowany przez Tadeusza Antoniaka.

Minister Macierewicz wyraził wdzięczność za zaangażowanie w obronę dobrego imienia Polski wobec nagonki, która mogła zagrozić organizacji i rezultatom szczytu NATO w Warszawie. Stwierdził, że bez pomocy ze strony polskiej społeczności jak i wcześniejszych zabiegów Lecha i Jarosława Kaczyńskich, rządu Jana Olszewskiego i formacji niepodległościowej, osiągnięcie tak przełomowych i korzystnych wyników dla Polski byłoby dużo trudniejsze. Podziękował Polakom za podejmowanie ich misji, jaką jest krzewienie idei niepodległości, suwerenności i podmiotowości Polski. Minister Macierewicz skierował specjalne podziękowania do środowiska Gazety Polskiej i Klubów „GP” w USA i Kanadzie: “Chcę najserdeczniej pozdrowić wszystkich członków Gazety Polskiej pracujących w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Nowym Świecie. Chcę powiedzieć Wam, jak wiele Wam zawdzięczam, z jaką wdzięcznością wspominam wszystkie chwile, kiedy mnie nocowaliście w kuchni, w przedpokoju, tam, gdzie było to po prostu możliwe. A kiedy spadałem Wam na głowę prosząc o pomoc, prosząc o wsparcie, prosząc o to, byście swoją wielką siłą, jaką reprezentujecie, podtrzymywali dążenia niepodległościowe w kraju, Wy to robiliście. Za to Wam serdecznie dzisiaj dziękuję, za to Wam Polska jest wdzięczna i pamiętajcie, że nigdy Was nie opuścimy.
Pamiętajcie, że reprezentujecie tu najszczytniejsze tradycje, polskie tradycje niepodległościowe, społeczne także. Pamiętajcie, żeby wysoko nieść sztandar Polski, tak jak robiliście to dotąd, a my będziemy zawsze z Wami. Dziękuję bardzo”
.  Członkowie Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej wręczyli zaproszenie wraz z ryngrafem na uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Żołnierzy Niezłomnych z wbudowaną w niego ziemią z Łączki, które planowane jest na drugą połowę września w Amerykańskiej Częstochowie.

W Będzinie do niedawna stał pomnik wychwalający Armię Czerwoną, na obelisku znajdował się napis „Bojownikom o Wolność i Niepodległość”; umieszczono tam również symbol Armii Ludowej. Z inicjatywy m.in. szefów będzińskiego Klubu „GP” Krzysztofa Klebacha i Łukasza Katolika, oraz samorządowców Prawa i Sprawiedliwości za pomocą spychacza szybko i sprawnie pozbyto się tego reliktu przeszłości. – Usunięcie pomnika zostało sfinansowane ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – poinformował  Krzysztof Klebach.

Przewodniczący Klubu „GP” w Aarhus Piotr Wysocki uczestniczył w uroczystości powitania Jego Świątobliwości Papieża Franciszka na Wawelu. Zaproszenie otrzymał od Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako przedstawiciel Polonii.

W pierwszą rocznicę zaprzysiężenia dr. Andrzeja Dudy na urząd prezydenta RP, członkowie poznańskiego Klubu „GP” im. gen. pil. Andrzeja Błasika zorganizowali spotkanie celem uczczenia  roku wspaniałej prezydentury.

Młodzieżowy Klub „GP” Warszawa II oraz otwocki Klub „GP” zorganizowali zbiórkę darów dla polskiej szkoły w Stanisławowie na Ukrainie. Podczas dwóch dni zbiórki udało się zebrać książki do nauki języka polskiego, papier do drukarek oraz środki czystość i zabawki dla dzieci. Wszystkie dary zebrane w Warszawie dotarły do Stanisławowa i zostały przekazane na ręce pani Wandy Ridosz z Towarzystwa Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego w Stanisławowie. Twórcy akcji, którzy od lat odwiedzają polskie szkoły za wschodnią granicą podkreślają, że właśnie na kresach można uczyć się prawdziwego patriotyzmu. Realizacja reportażu Krzysztofa Siuciaka i Piotra Bugajewskiego na: www.klubygp.pl

Kilkadziesiąt osób wysłuchało w Elblągu wykładu Piotra Szubarczyka „Ludobójstwo wołyńskie w aspekcie prawnym, moralnym i politycznym”. Spotkanie zorganizowane zostało przez posła Jerzego Wilka i „Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci” Udział w spotkaniu wzięło wielu członków miejscowego Klubu „GP”.

Na spotkaniu gliwickiego Klubu „GP” pani Elżbieta Kotlarska przypomniała historię spontanicznego protestu robotniczego w lipcu 1980 roku na obszarze lubelszczyzny.

Klub „GP” w Suwałkach wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Po mszy św. w bazylice Największego Serca Jezusowego w Augustowie, odprawionej przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura i ks. prałata Stanisława Wysockiego –  prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 odbyło  się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Ofiary Obławy Augustowskiej.

W Drygałach odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenie do którego doszło 11 lipca 1946 r., gdy grupa partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z Komendy Powiatu „ORKAN” w Grajewie próbowała rozbroić posterunki MO w Drygałach i Białej Piskiej. Inicjatorem upamiętnienia tej daty historycznej był ks. Piotr Sulewski. Obchody rozpoczęto mszą św. w której uczestniczyli parlamentarzyści: Małgorzata Kopiczko, Jerzy Małecki, Wojciech Kossakowski i przewodniczący Klubu „GP” w Piszu Jerzy Małecki i zaproszeni goście. Prelekcję wygłosił Waldemar Brenda – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. Wmurowano pamiątkową tablicę ufundowaną przez mieszkańców Drygał. Po uroczystościach odbyła się  inscenizacja historyczna przedstawiająca rozbrojenie posterunku MO.

Klubowicze Klubu „GP” Berlin-Brandenburg zostali zaproszeni do odwiedzenia Ukrainy.  Zwiedzanie Lwowa rozpoczęto od wspięcia się na kopiec Unii Lubelskiej, zapalenia zniczy i złożenia wieńców na Cmentarzu Łyczakowskim. Zwiedzono m.in. Stare Miasto, katedrę łacińską, oraz kaplicę Boimów. W Kijowie na Majdanie złożyli kwiaty i zapalili znicze   przed pomnikami ofiar, bohaterów Majdanu. Zostali również zaproszeni do MSZ Ukrainy. Pełna relacja na stronie: www.klubygp.pl

„Wydobyć skarby przeszłości” – to hasło przyświecało konferencji prasowej w Bydgoszczy zwołanej  przez środowiska konserwatywne. Spotkanie rozpoczął przewodniczący Klubu „GP” Krystian Frelichowski, który mówił o rewitalizacji Starego Rynku w Bydgoszczy. Uczczono również pamięć śp. Aleksandra Fedorowicza, tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego poległego w tragedii smoleńskiej i pozostałych ofiar. Brat Aleksandra, Dariusz Fedorowicz w asyście wojskowej dokonał odsłonięcia kamienia epitafialnego ku czci swojego brata.

Strzelin – powstał 402. Klub GP, przewodniczącym został Paweł Laszczyński, tel.: 604 421 573, e-mail: strzelinskiklubgazetypolskiej@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress