Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Bieg Stulecia w setną rocznicę Wojny 1920

Tydzień w Klubach „GP” – 16.09.2020 r.

Bieg Stulecia w setną rocznicę Wojny 1920

Gliwice_serwis16.09.2020a

Klub „GP” Gliwice

W kompleksie leśnym Nadleśnictwa Rybnik w okolicach Smolnicy koło Gliwic odbył się wielozadaniowy bieg młodzieżowy upamiętniający zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku. Z inicjatywą wystąpiła Marta Święcicka, przewodnicząca gliwickiego Klubu „GP” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednostka Gliwicko – Zabrzańska Strzelców Rzeczypospolitej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach i Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”. Zawody obejmowały dwa biegi, indywidualny szybkościowy na 1920 m i marszobieg patrolowy na spostrzegawczość, który odbył się w czteroosobowych zespołach – inspiracją był pościg wojsk polskich za uciekającym nieprzyjacielem w 1920 roku – młodzież poszukiwała przedmiotów nie będących naturalną częścią lasu, prawdopodobnie pozostawionych przez uciekających bolszewików. Odbyły się także konkursy strzelecki – oceniano szybkość i celność strzelecką i historyczny o Bitwie Warszawskiej. Przed startem uczestnicy wysłuchali 15 minutowego referatu o Bitwie Warszawskiej. Organizatorzy zapewnili również wiele innych atrakcji, na miejscu był nowoczesny pojazd wojskowy typu JLTV – pojazdy te mają zastąpić powoli wycofywane samochody typu Humvee, przybył patrol ułański, podano wojskową grochówkę. Redakcję i redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza reprezentowali Cyntia Harasim i Paweł Piekarczyk, który podczas uroczystości wręczenia nagród zaśpiewał trzy piosenki poświęcone Wojnie 1920 roku i Armii Podziemnej. Piekarczyk wraz z członkiniami gliwickiego Klubu GP wręczył nagrodę zwycięskiej drużynie. W rozmowie z portalem Niezalezna.pl bard Paweł Piekarczyk powiedział: „Praca z młodymi ludźmi jest jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoją. Wielu z nich w naturalny sposób fascynuje się wojskiem, a wydarzenia takie jak zorganizowany dziś bieg wypełniają tę fascynację patriotyczną treścią – takie było wychowanie młodzieży w II Rzeczpospolitej, to właśnie z tego połączenia wojskowej sprawności i patriotycznego ducha wyrośli bohaterowie Wojny Obronnej 1939 roku, ludzie tworzący i ożywiający Państwo Podziemne, Cichociemni… To właśnie ich, pokolenie legionowe i bohaterów roku 1920, Powstańców Śląskich stawiamy dziś młodym za wzór – między innymi przez taką zabawę jak dzisiejsza.” Patronat medialny objęły media Strefy Wolnego Słowa: Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, miesięcznik Nowe Państwo, Fundacja Niezależne Media i portal Niezależna.pl oraz Fundacja Klubów „Gazety Polskiej”.

Hala Łabowska_serwis16.09.2020

Klub „GP” Nowy Sącz

Na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim odbyła się uroczysta msza święta w intencji o. Władysława Gurgacza TJ i poległych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W uroczystości, jak co roku, uczestniczył nowosądecki klub „GP”. Tomasz Baliczek, przewodniczący „młodszych” klubu „GP” tak opisuje uroczystości: „Tradycyjnie w pierwszą sobotę września spotkaliśmy się na Hali Łabowskiej na mszy św. w intencji księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy antykomunistycznego powstania. Dumnie uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu oddając hołd bohaterom poległym za naszą wolność. Co roku nabożeństwo gromadzi blisko tysiąc osób. Pierwsza msza w intencji kapelana Żołnierzy Wyklętych odbyła się w 1998 r. Sobotniej eucharystii koncelebrowanej przez dziesięciu kapłanów, przewodniczył o. Wiesław Pawłowski SJ. W wydarzeniu obok przedstawicieli Klubu „GP” w Nowym Sączu uczestniczyli krewni żołnierzy PPAN, parlamentarzyści z ministrem Antonim Macierewiczem na czele, samorządowcy, służby mundurowe, leśnicy, delegacje i sympatycy środowisk kombatanckich i patriotycznych, Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II, harcerze i liczne poczty sztandarowe. Przy pomniku na Hali Łabowskiej została zaciągnięta warta honorowa grupy rekonstrukcyjnej GRH >>Żandarmeria<<. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty. Organizatorami uroczystości są Lasy Państwowe, Fundacja Osądź mnie Boże im. ks. Władysława Gurgacza i PPAN. Po uroczystościach złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem niezłomnego kapłana, który został odsłonięty w zeszłym roku w Łabowej. Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się w okolicach Hali Łabowskiej. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie, w 1948 r. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie. Przed i po uroczystości rozdaliśmy kilkaset sztuk bezpłatnego wydania Gazety Polskiej Codziennie. W tym dniu miała również inauguracja sprzedaży książki >>Tajemnice Sądeckiej Bezpieki<< naszego klubowego kolegi Sylwestra Adamczyka oraz śp. Henryka Szewczyka. Książka została objęta patronatem medialnym przez Gazetę Polską, Gazetę Polską Codziennie, Niezalezna.pl, Telewizję Republika.”

banner  small620W kościele Miłosierdzia Bożego w Gostyninie odbyła się msza święta w intencji 74. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk. Danuta Siedzikówna „Inka” sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK została zastrzelona wraz z Feliksem Selmanowiczem w ubeckim więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Miejsce ich pochówku do 2014 r. było nieznane. 28 sierpnia 2016r. odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa  Selmanowicza „Zagończyka” na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Liturgii pogrzebowej sprawowanej w bazylice katedralnej w Gdańsku przewodniczył abp. Sławoj Leszek Głódź. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Danuty Siedzikówny na pierwszy stopień oficerski. Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk” byli bohaterami polskiej wolności, autentycznymi patriotami – powiedział metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas mszy pogrzebowej.

Krakow__serwis16.09.2020

Klub „GP” Kraków oraz Kraków Nowa Huta

Krakowski Klub „GP” wraz z Nowohuckim Klubem „GP” zorganizowały spektakl o Rotmistrzu Pileckim pt. „Melduję Tobie Polsko”. Widzowie, przy zapełnionej do ostatniego miejsca sali podziwiali wspaniałe wykonanie monologu w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. Wstrząsające, wzruszające widowisko, niesamowita gra świateł i dźwięków na długo pozostaną w pamięci widzów. Klub „GP” w Bochni również zorganizował ten spektakl.

.

.

.

Poznan_serwis16.09.2020

Klub „GP” Poznań

W Święto Lotnictwa Wojskowego, czyli w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku, delegacja  Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej uczciła swego patrona generała pilota Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W tym celu członkowie klubu wybrali się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, na terenie, której stoi pomnik generała Andrzeja Błasika, dowódcy tej Bazy, gdzie pod pomnikiem złożono symboliczną wiązankę kwiatów. Kwiaty złożono także pod tablicą upamiętniającą Parę Prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich oraz dowódcę Bazy śp. generała pilota Stanisława Targosza.

ElblagII_serwis16.09.2020

Klub „GP” Elbląg II

Jak co roku Klub „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego, wspólnie z kawalerami Orderu Świętego Stanisława przeoratu pomorskiego z jej Wielkim Kanclerzem Stefanem Kukowskim oraz  prezesem Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg, Ireneuszem Ziemińskim, uczestniczył w składaniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Danuty Siedzikównej „Inki”, która  w bestialski sposób została zamordowana przez sługusów Moskwy. Pomnik powstał w roku ubiegłym według projekty i staraniem kawalerów Orderu. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu, następnie  proboszcz parafii Maksymiliana Marii Kolbe z Waplewa, Arkadiusz Borzyszkowski poprowadził modlitwy w intencji Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Historyczny zarys okresu powojennego ze szczególnym naciskiem na działalność „Inki” zaprezentował Piotr Stec – Przeor Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława. Głos zabrał też Kawaler Orderu Świętego Stanisława Bugi Tadrowski, przewodniczący Klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego  oraz Ireneusz Ziemiński, prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg.

Krakow Tv Republika2020

Klub „GP” Kraków

W programie Telewizji Republika „Na Wakacje” o działalności krakowskiego klubu „GP” opowiedziały: wiceprzewodnicząca Maria Machl i Stanisława Juszczyk.

.

.

.

Banner_zjazdBrzesko  – powstał 475. Klub „GP”, przewodniczącą została:  Barbara Maria Górczewska,  tel. 660 244 139, e-mail: klubgp.brzesko@gmail.com.

 Winnipeg (Kanada)  – zmiana przewodniczącego Klub „GP”, nową przewodniczącą została:  Barbara Pawlak, tel. (204) 269 5519, e-mail: klubgpwinnipeg@gmail.com. Panu Krzysztofowi Garbowiczowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

GP38_2020.09.16_serwis

Serwis 16.09.2020

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress