Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] – Człowiek Roku Ottawa 2015

Tydzień w Klubach „GP” – 17.06.2015 r.

Człowiek Roku Ottawa 2015

Kiedy w maju 2012 małżeństwo Elżbieta i Wacław Kujbidowie, założyciele i szefowie klubu „GP” w Ottawie postanowili rozszerzyć swoją działalność patriotyczną w Kanadzie i z własnych środków założyli Internetową Telewizję Niezależna Polonia. Postawili przed sobą ważne cele i – jak napisali na swojej stronie internetowej – za najważniejszą sprawę uznali „rzetelne informowanie Polonii na całym świecie o życiu Polonii, sprawach dla tej Polonii ważnych i istotnych, oraz o organizowanych spotkaniach, imprezach czy innych ważniejszych wydarzeniach. (…). Telewizja Niezależna Polonia służyć chce równie rzetelnym przekazem informacji o Polonii dla rodaków, mieszkających w Ojczyźnie.
W swojej pracy będziemy wierni tradycyjnym, chrześcijańskim wartościom państwa i Narodu Polskiego, które najlepiej streścić można słowami: Bóg, Honor i Ojczyzna(…)”.

Trzy lata działalności Telewizji Niezależna Polonia to setki wywiadów przeprowadzonych z ludźmi związanymi z kulturą, polityką, działalnością społeczną, to reportaże z najważniejszych wydarzeń, w tym ze zjazdów klubów „GP”, to autorskie felietony, to wreszcie codzienne relacjonowanie najważniejszych wydarzeń z życia amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii. To ciężka praca wykonywana z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy, potrzebnych na wydatki przeznaczane na utrzymanie studia, zakup kamer, na pokrycie kosztów przejazdów, hoteli, itp., bez sponsorów i jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. To ciężka praca u podstaw wykonywana dla wspólnego dobra jakim jest Polska.

W tym roku portal Komunikaty Ottawskie, który jest najstarszym na świecie polskojęzycznym biuletynem internetowym (powstał w 1987) postanowił docenić pracę państwa Kujbidów i przyznać im obojgu tytuł Człowieka Roku Ottawa 2015. To cenne wyróżnienie redaktor naczelny Komunikatów Ottawskich pan Czesław Piasta między innymi uzasadnił tak: „Pasja, serce, poświęcenie, entuzjazm, zapał i bezinteresowność. Dzięki nim wiele osób z naszego środowiska dowiedziało się o wielu ciekawych wydarzeniach politycznych, kulturalnych. Były okazje obejrzeć lekcje historii (…). Znakomicie prowadzą polski program telewizyjny z Ottawy, który przybliża nam siebie i to co się wokół nas dzieje. Zawsze gotowi przybiec z kamerą tam, gdzie się coś ciekawego wydarza. Często są to miejscowości odległe od Ottawy – okolice Toronto i południowego Ontario. Reportaże nagrane w wielu miastach amerykańskich i w Polsce.”

Pytany o podsumowanie swojej dotychczasowej pracy Wacław Kujbida powiedział: „Nagrywamy wszędzie – od Nowego Jorku, Baltimore, Toronto, London, jak i wywiady i reportaże w Polsce. To my, jako pierwsi dotarliśmy do prof. Wiesława Biniendy i mec. Marii Szonert w Akron. Również po raz pierwszy wystąpili przed naszą kamerą prof. Kazimierz Nowaczyk i dr. Berczyński. Do tego można dodać popularne felietony dr inż. Bogdana Gajewskiego i dziesiątki wspaniałych nagrań z wybitnymi ludźmi których spotykamy na swojej drodze. To prawdziwy dar i największa przygoda. Nigdy nie poznalibyśmy ich, gdyby nie nasza TV ale również i gdyby nie wspaniała rodzina naszych Klubów Gazety Polskiej.” Natomiast za największą satysfakcję uznał: „Że profesjonalnie dostarczamy ludziom to, czego inni chcieliby nie pokazać, lub zakłamać, zafałszować. Że nasze programy się podobają. A mamy widzów w 145 krajach świata! Nigdy bym nie przypuszczał, że będą nas również oglądać np. na Seszelach, na Wyspach Cooka czy w Rwandzie. No i to, że jesteśmy niezależni, jesteśmy naprawdę wolnymi ludźmi i robimy to, co jest zgodne z naszym sumieniem, nasza wiarą, z naszą wolą. Tego nie da się kupić za żadne pieniądze świata. A może przede wszystkim też to, że możemy się, chociażby w jakiejś milionowej części, przyczynić do tego, żeby Polska stała się znowu Polską. Wszyscy to możemy zrobić na swoim podwórku. Pamiętajmy, że to właśnie małe kamienie ruszają lawinę.”

W setkach miast w Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie działają kluby „GP”, uroczyście obchodzono 62 miesięcznicę tragedii smoleńskiej. W apelu klubów, który co miesiąc odczytywany jest na uroczystościach, znalazły się m.in. słowa: „Mamy prezydenta, który godnie będzie kontynuował dzieło Śp. Profesora Lecha Kaczyńskiego. Nasza walka o pamięć o wielkim prezydencie, który poległ w Smoleńsku stała się walką o przyszłość Polski. I myśmy tę walkę wygrali. Nie jest też zapewne przypadkiem, że kilka dni po wyborze Andrzeja Dudy na najwyższy urząd w państwie niemiecka prokuratura zaczęła sprawdzać czy w Smoleńsku mogło dojść do zamachu.”

Uroczystości odbyły się między innymi w Krakowie, gdzie w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza św., po której odbyło się uroczyste przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci, gdzie okolicznościowe słowa wygłosił prof. Jan Tadeusz Duda. Wcześniej modlono się i złożono kwiaty przy Sarkofagu Pary Prezydenckiej. W uroczystościach jak co miesiąc uczestniczyli również klubowicze z Nowego Sącza. Członkowie klubu „GP” Gdańsk II uczestniczyli w mszy św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej w Bazylice Św. Brygidy. Bezpośrednio po mszy klubowicze złożyli kwiaty pod tablicą smoleńską, po czym odbył się Marsz Pamięci pod Pomnik Poległych Stoczniowców. W Suwałkach odbyła się msza św. w konkatedrze św. Aleksandra; po mszy zapalono biało – czerwone znicze pod Dębem Wolności – w miejscu upamiętnienia tragedii 10.04.2010 r. Legnicki klub „GP” jak co miesiąc zaprosił wszystkich patriotów na Apel Poległych pod pomnikiem św. Jana Pawła II; następnie odbył się Marsz Pamięci i odprawiono mszę św. w katedrze legnickiej. Msze św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej celebrowano również w Garwolinie, Kaliszu, Tarnobrzegu, Sandomierzu, Elblągu, Piotrkowie Tryb., Raciborzu i wielu, wielu miastach, wszędzie tam, gdzie Polacy pamiętają i nie pozwolą zapomnieć o smoleńskiej zbrodni.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress