TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 7.09.2022 r.
Czym skorupka za młodu nasiąknie
Dzięki staraniom Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się kolejna edycja warsztatów historyczno-muzycznych dla dzieci.
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Dzieci i młodzież z Piotrkowa i okolicznych miejscowości uczestniczyły w warsztatach poświęconych historii II wojny światowej, m.in.: Westerplatte, Monte Casino, 17 września, Katyniowi, gen. Stefanowi Roweckiemu „Grotowi”, Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Częścią projektu była wycieczka do Warszawy, podczas której lekcja historii pozwoliła „dotknąć” miejsc pamięci związanych z II wojną światową. Zwiedzanie rozpoczęto od zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odwiedzono pomnik Małego Powstańca i pomnik Powstania Warszawskiego. Ważnym punktem planu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego i Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Każdy dzień wypełniony był muzyką, śpiewem piosenek, które wspólnie z dziećmi wykonali Zuzanna i Julia Kafar oraz Paweł Piekarczyk. – Każdy dzień to wyjątkowa muzyczna oraz plastyczna lekcja historii – mówiła „Gazecie Polskiej Codziennie” Jolanta Piekarska, jedna z pomysłodawczyń warsztatów i nauczycielka. Swoje wsparcie przy organizacji warsztatów okazały Karolina Mierzwa i Aleksandra Dudzińska. Nad całością czuwała przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” z Piotrkowa Trybunalskiego Beata Dróżdż.
USA | Tradycją stały się spotkania online klubów „GP” z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Tym razem zorganizował je przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” z Toronto Jurek Lizak, a uczestniczyli w nim klubowicze m.in. z: Toronto, Filadelfii, Nowego Jorku, Hamilton, Kingston (Ontario), Vancouver (Kanada), Winnipeg. W spotkaniu online uczestniczyli również: prezes Klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński, prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik oraz koordynator klubów zagranicznych Paweł Piekarczyk. Podczas dyskusji poruszono ważne sprawy organizacyjne dotyczące najbliższego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady w Savannah. Był czas na rozmowy z nowymi klubowiczami i tymi, którzy znają się i przyjaźnią od wielu lat.
RADOMSKO | W Parku Solidarności w Radomsku odbyły się Dożynki Wojewódzkie 2022. Oficjalna część rozpoczęła się od mszy św. dziękczynnej w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku. Podczas imprezy można było odwiedzić różne stoiska, m.in. kół gospodyń wiejskich z całego województwa czy Strefy Wolnego Słowa. W wydarzeniu wzięły udział kluby „GP” z Radomska, Przedborza, Krośniewic, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Drzewicy. Na scenie obrzędowej został wybrany najpiękniejszy wieniec tegorocznych dożynek. Podczas uroczystości odczytano list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zaprezentowano także listy z podziękowaniami od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.
NOWY TARG | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu uczestniczyli we mszy św. w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Nie zabrakło uczestników z całej Polski oraz wielu organizacji społecznych. Na mszy celebrowanej przez polskich duchownych był obecny m.in. biskup niemiecki, który odczytał list z przeprosinami i prośbą o pojednanie. Po mszy św., wraz z członkami klubu z Legnicy, udano się do celi, w której zmarł o. Maksymilian Kolbe, i pod ścianę śmierci, gdzie odmówiono modlitwę.
149 lat temu urodził się człowiek niezwykły, patriota, żołnierz, gen. Józef Haller. Dla uczczenia tej rocznicy fundacja „Dumni z Polski” współorganizowała – wraz z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”, Formacją Patriotyczną im. Kazimierza Wielkiego i Klubem „GP” z Milanówka – piknik historyczno-edukacyjny. Po odśpiewaniu hymnu i modlitwie głos zabrali: w imieniu wicepremiera ministra obrony narodowej – szef Gabinetu Politycznego Łukasz Kudlicki, w imieniu marszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej – poseł Paweł Lisiecki. Sylwetkę generała przybliżył prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN. Na koniec głos zabrał Andrzej Melak.
TYCHY | Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach otrzymali z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premiera Mateusza Morawieckiego upominek i specjalne podziękowania za pracę przy zbieraniu podpisów pod projektem „Pod biało-czerwoną”. Przypomnijmy, w Tychach udało się zebrać 1245 podpisów poparcia dla idei postawienia masztu z polską flagą upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania niepodległości i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. 14 czerwca klubowicze otrzymali od rezydenta Tych Andrzeja Dziuby list, w którym zapewniono ich, że przy wyborze lokalizacji dla tego wyjątkowego masztu, obok względów technicznych, zostaną wzięte pod uwagę wskazane przez nich lokalizacje, w szczególności Rynek Tyski.
ELBLĄG II | Klubowicze „Gazety Polskiej” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego i Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława Przeoratu Pomorskiego udali się do Tulic, by odnowić i zakonserwować pomnik Danusi Siedzikówny „Inki”, który powstał z inicjatywy klubowiczów. Podziękowania otrzymał w szczególności prezes Zarządu Okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej, nasz klubowicz Ireneusz Ziemiński, za pomoc w realizacji tego zadania, oraz klubowicz Marek Kazaniecki za prace przy pomniku.
NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | W sądeckim ratuszu, w reprezentacyjnej Sali im. Stanisława Małachowskiego, członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. Jana Olszewskiego z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem wzięli udział w podniosłej uroczystość, podczas której przyjaciel naszego klubu, ksiądz prałat Stanisław Czachor, otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń polskich – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ksiądz prałat Stanisław Czachor jest w Nowym Sączu postacią znaną i cenioną. Swoją kapłańską posługę sprawuje już ponad 50 lat. Długo by można wymieniać Jego zasługi duszpasterskie i społeczne dla Nowego Sącza, dość tylko przypomnieć, że w latach 80. zapisał piękną kartę jako gorący orędownik Solidarności i opiekun sądeckich środowisk patriotycznych. Drugą osobą wyróżnioną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski została Władysława Franczak, zasłużona działaczka NSZZ „Solidarność” z Limanowej. Minister Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, wręczył także zasłużonym członkom sądeckiej Solidarności oraz KIK-u Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród wyróżnionych w tym gronie znalazły się tak znane postaci sądeckiego życia publicznego jak Krzysztof Pawłowski i Marek Poremba. Uroczystość poprowadził wiceprzewodniczący Klubu, dr Jarosław Jakubowski, historyk, redaktor naczelny „Rocznika Sądeckiego”.
GLIWICE | 17 sierpnia minęła 83. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego. Prof. arch. Franciszek Maurer, członek gliwickiego klubu, wykonał tablicę pamięci, uroczyście odsłoniętą 20 kwietnia 2019 roku. Wojciech Korfanty (20.04.1873–17.08.1939) był synem górnika z obecnych Siemianowic Śląskich; wsławił się w latach 1901–1921 walką o polskość Śląska. Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Górnoślązaka”. Był też posłem do Landtagu i Reichstagu, komisarzem Plebiscytu, dyktatorem III powstania śląskiego. W 1923 roku został wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Prześladowany przez sanację, dwukrotnie był więziony. W 1935 roku wobec zagrożenia ponownym aresztowaniem wyemigrował do czeskiej Pragi. We Francji współpracował z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem.
BĘDZIN | Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” z Będzina Krzysztof Klebach wszedł w kolejny etap życia, pojmując za żonę Joannę. Życzymy obojgu młodym wzajemnej miłości, szczęścia i zrozumienia na zupełnie nowej ścieżce. Wszystkiego najlepszego życzą prezes Klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński, red. nacz. Tomasz Sakiewicz wraz z Klubowiczami „Gazety Polskiej”.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
Glasgow (Szkocja) – powstał 491. Klub „GP”, przewodniczącą została Iwona Wróbel, tel. +44 780 3456 591, e-mail klubgp.glasgow@gmail.com
Krośniewice – wydarzenie „Dzień Bohaterów” Niepokonani–Niezłomni 2022, 16 września, g. 9.30, plac Wolności, skwer miejski.
Brzozów – Msza św. w intencji Ojczyzny, 10 września, g. 18 w brzozowskiej Bazylice Mniejszej. Po nabożeństwie nastąpi przejście pod Tablicę Smoleńską i Krzyż Katyński oraz zapalenie zniczy.
Ryszard Kapuściński