Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | Działalność patriotyczna Klubów „GP”

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 22.06.2022 r.

Działalność patriotyczna Klubów „GP”

Dzięki uprzejmości proboszcza Janusza Łukowskiego przy kościele św. Józefa Robotnika w Elblągu odsłonięto tablicę i zasadzono dąb upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego.

Serwis_22.06.2022_ELBLĄG II | Uczczenie Prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odbyło się z inicjatywy Klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego, Związku Żołnierzy Armii Krajowej i miejscowych radnych PiS. Dąb nazwany został imieniem „LECH”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Parafii św. Józefa Robotnika w Elblągu. W homilii ks. Janusz wskazywał, że wymowne jest to, iż dąb upamiętniający głowę państwa zostanie zasadzony tuż obok krzyża. Możemy powiedzieć, że będzie on wzrastał jakby pod opieką tego krzyża. Ale kiedy przez lata wyrośnie w jego cieniu i stanie się potężny, sam będzie ten krzyż ochraniał – podkreślał ksiądz. – Tak samo i my, którzy pod tym krzyżem wzrastamy, którzy doświadczamy opieki Pana Boga, tak samo i my, kiedy dojrzejemy, jesteśmy zobowiązani do ochrony tego, co z krzyżem jest związane.Tego, co możemy nazwać dziedzictwem Jezusa Chrystusa – dodał.

ElblagIIa20220622

Klub „GP” Elbląg II

Równolegle w Wilnie, dzięki staraniom posła Stanisława Pieszko, z tej samej okazji odprawiona została Msza św. w parafii św. Piotra i Pawła. Po mszy nastąpiła uroczystość poświęcenia dębu „LECH” i tablicy przez miejscowego proboszcza. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili: inicjator i pomysłodawca, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego Bugi Tadrowski oraz przedstawiciel radnych miasta Elbląga i jej przewodniczący Marek Pruszak. Na zakończenie uroczystości krótki koncert „Misterium Smoleńskie” wykonał zespół Patrioci działający przy Klubie „GP” Elbląg II im Lecha Kaczyńskiego. W imieniu klubu przewodniczący Bugi Tadrowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej pięknej uroczystości, szczególnie klubowiczowi, panu Ireneuszowi Ziemińskiemu.

Suwalki120220622

Klub „GP” Suwałki

SUWAŁKI | Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach przeprowadził w Archiwum Państwowym w Suwałkach  patriotyczną lekcję edukacyjną o Obławie Augustowskiej, którą poprowadził przewodniczący klubu Grzegorz Kubaszewski. Młodzież suwalskich szkół średnich wysłuchała informacji o największej zbrodni komunistycznej w Polsce po II wojnie światowej, w której zostało zamordowanych przez oddziały Armii Czerwonej (50. Armia), wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB ponad 2 tys. patriotów, żołnierzy Armii Krajowej Suwalszczyzny – z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego i sokólskiego. Miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”.

Wolomin20220622

Klub „GP” Wołomin

WOŁOMIN | Klub „Gazety Polskiej” w Wołominie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zorganizowały spotkanie autorskie z prof. Janem Żarynem, autorem książki „Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei”. Na widowni byli m.in. znakomici goście: Katarzyna Lubiak, dyrektor Biura Wiceprezesa Rady Ministrów, i Adam Lubiak, starosta wołomiński. Jak widać, wznowienie po długiej przerwie działalności Klubu „Gazety Polskiej” w Wołominie było niezwykle udane. Oby tak dalej.

.

.

Bieg120220622

Klub „GP” Starogard Gdański

STAROGARD GDAŃSKI | W II Pomorskim Biegu „Walki o Pamięć” zawodnicy z kilku województw pobiegli, aby oddać cześć pomordowanym Polakom jesienią 1939 roku. Warto przypomnieć, że kilkanaście tysięcy Polaków zostało w bestialski sposób zabitych przez najeźdźców z Niemiec. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie „Brygada Inki” oraz Stowarzyszenie Prawy Starogard, przy współpracy Sebastiana Kucharczyka, przewodniczącego Klubu „GP” ze Starogardu Gdańskiego. Imprezę objął Patronatem Sportowym Dyrektor COS Cetniewo Michał Kowalski, który wręczał medale zawodnikom kończącym bieg. Kolejny etap odbędzie się 13 sierpnia w Krępie Kaszubskiej.

.

1

Klub „GP” Piotrków Tryb

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Katolicka Szkoła Podstawowa i Przedszkole Sióstr Dominikanek im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Piotrkowie Trybunalskim tradycyjnie zorganizowały festyn rodzinny. Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele akademickim panien dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej. „Przybij piątkę i baw się z nami! Zapraszamy!” – zachęcali organizatorzy. W programie zorganizowano występy artystyczne dzieci najmłodszych i starszych, tańce i zabawy z wodzirejem Maciejem, wspólnego grilla, malowanie twarzy. Poczęstunek regionalny przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich. Szkoła zorganizowała festyn wspólnie z Fundacją Klubów „GP” przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Produktu Polskiego. Partnerami wydarzenia były województwo łódzkie oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Impreza została objęta patronatem medialnym „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu Niezależna.pl.

New Britain20220622

Kluby „GP” USA

USA | W Connecticut odbyła się 9. edycja Festiwalu Małej Polski, który stał się jedną z wizytówek miejscowości, będącej  siedzibą wielu polskich kościołów, restauracji oraz sklepów. Przewodnicząca Klubu „GP” w Los Angeles, Małgorzata Schulz, tak opisuje to wydarzenie: „Do Connecticut przybyły tłumy, aby móc spróbować polskiego jedzenia, posłuchać polskiej muzyki oraz spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Podczas festiwalu na Broad Street nie mogło zabraknąć również Klubów »Gazety Polskiej« z USA. Gościem honorowym była pani Helena Knapczyk, Sybiraczka, która promowała swoją najnowszą książkę. Ponadto zaprezentowano wystawę o generale Ryszardzie Kuklińskim »Polska Samotna Misja«. (…) – Na festiwalu, którego nie było tutaj dwa lata, spotkałem się ze swoimi przyjaciółmi z klubów »Gazety Polskiej«. Pracujemy nad tym, aby ten festiwal był nie tylko kulinarnym i sztandarowym pokazem, ważne jest propagowanie atmosfery polskości w sensie politycznym i historycznym. Istotne jest popieranie właściwych rządów w Polsce, w tym przypadku Prawa i Sprawiedliwości – przyznał Wiesław Wierzbowski, przewodniczący Klubu »GP« w Bostonie. Udział w wydarzeniu wzięło także wiele osób z odległych stanów. – Jestem bardzo wdzięczny, że polska kultura jest kultywowana w USA. Urodziłem się i wychowałem w Connecticut i doceniam polską tradycję, którą wspieram. Cenię moje dziedzictwo, moje wychowanie, bardzo się cieszę, że tutaj jestem, szczególnie po pandemicznej przerwie. Nie możemy już się doczekać tegorocznej Parady Pułaskiego w Nowym Jorku, która odbędzie się październiku – powiedział Adrian Cieplinski, marszałek Parady Pułaskiego w Nowym Jorku”. Obecny był również Klub „GP” New Britain.

Gliwice Luban20220622

Klub „GP” Gliwice

GLIWICE | W Lublińcu odsłonięto popiersia generała Tadeusza Rozwadowskiego – jednego z najwybitniejszych dowódców w historii Polski. Inicjatorami powstania popiersia są proboszcz miejscowej parafi i wojskowej ks. mjr Przemysław Tur, Stowarzyszenie Patriotyczne im. gen. broni Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, wraz z pomocą Strzelców Rzeczypospolitej i Klubu „GP” w Gliwicach. Honorowy patronat objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

SERWIS_20220622_

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress