Tydzień w Klubach „GP” – 06.11.2019 r.
Dzień Polski w Hamburgu
Wspaniała atmosfera, pełna sala, przepyszne jedzenie i wybitny gość. Tak „Dzień Polski w Hamburgu” opisuje przewodniczący hamburskiego Klubu „Gazety Polskiej”, Mariusz Bartkiewicz. We współpracy z klubem „GP” z Norderstedt zorganizował on wydarzenie, które niewątpliwie na długo zapisze się w pamięci Polaków mieszkających w Hamburgu. Bartkiewicz tak opisuje, co się wydarzyło w tym dniu: „Wielkim zaszczytem był dla nas fakt, że wystąpił u nas Jan Pietrzak, wielki patriota, kompozytor i satyryk. Jan Pietrzak w swoim wystąpieniu przypomniał nam jak wspaniałym jesteśmy Narodem, przypomniał min. o polskich sierpniach. >>Rok 1914 – rusza pierwsza kadrowa, za kilka lat Polska wygrywa I Wojnę Światową odzyskując niepodległość. Sierpień 1920 r. – Polacy zatrzymują nawałę bolszewicką ratując Europę przed zarazą ze wschodu. Sierpień 1944 – heroiczny bój z okupantem niemieckim w Powstaniu Warszawskim, sierpień 1980 – powstaje Solidarność, dzięki której za kilka lat upada reżim komunistyczny w Europie<<. Gość ze znanym wszystkim humorem opowiedział wiele anegdot i zaśpiewał kilka piosenek z czasu słusznie już minionego, ale również takich, które odnoszą się do dzisiejszej sytuacji geopolitycznej. Kultową piosenkę >>Żeby Polska była Polską<<, której słowa cytowali wielcy tego świata odśpiewała wspólnie cała wypełniona po brzegi sala. O procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę można było dowiedzieć się z wystawy >>Ojcowie Niepodległości<<. Księgarnia ,,Gazety Polskiej” w swojej bogatej ofercie polecała książki o tematyce patriotycznej i historycznej. Ale „Dzień Polski” to również polskie smaki i zapachy. O podniebienia gości zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kochanowa, pow. Tomaszowski, przygotowując tradycyjne polskie potrawy tj. bigos, pierogi, żurek i nalewki. Wyroby regionalne: oscypki, smalec z gęsi, chleby z własnego wypieku, różnego rodzaju wędliny, zaprezentował Pan Zenon Howiacki. Wszystkie potrawy zostały przywiezione z Polski, żebyśmy poczuli się jak u siebie w domu. Po takim wydarzeniu możemy czuć się bardziej zintegrowani między sobą jako Polacy mieszkający za granicą, jak również z naszą Ojczyzną – Polską. Relację z imprezy można obejrzeć na stronie Facebook Klub Gazety Polskiej Hamburg”.
Pod koniec września odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Polonią w New Britain, Connecticut. Pan Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z Polonia odznaczył dwunastu zasłużonych działaczy polonijnych i kombatantów; odznaczony został członek Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP); uczestnik Powstania Warszawskiego, pan Henryki Kabacki otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych Krzyżem Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej byli przewodniczący Klubu „GP” w Bostonie, a zarazem szef lokalnego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) i członek Koalicji Polaków w Ameryce (CPA ), pan Wiesław Wierzbowski, oraz Tadeusz Walkowiak, zastępca Wiesława Wierzbowskiego w Klubie „GP” i KPA, oraz członek CPA. Obaj panowie bardzo blisko współpracują z Komitetem Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Ludobójstwa Katyńskiego od momentu jego powstania. Mają też piękna kartę z okresu działalności w „Solidarności”. Wiesław Wierzbowski działał w Szczytnie, w stanie wojennym był internowany, natomiast Tadeusz Walkowiak działał na terenie Wrocławia. Wśród odznaczonych była również pani Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasług RP. Jak relacjonuje red. Małgorzata Bojko: „Po uroczystościach oficjalnych, w szczerej rozmowie z Wiesławem Wierzbowskim i Tadeuszem Walkowiakiem Pan Prezydent przekazał podziękowanie dla środowisk patriotyczno – niepodległościowych, zrzeszonych w Komitecie Smoleńsko – Katyńskim, w tym Klubom „GP”, Rodzinom Radia Maryja i Reducie Dobrego Imienia – USA za działania na rzecz umocnienia sojuszu polsko – amerykańskiego w dziedzinie obronności (Stałe Bazy Amerykańskie, zakup samolotów F – 35) i gospodarczej (zakup gazu skroplonego w ramach projektu – Trójmorze); pan prezydent podziękował również za zorganizowanie demonstracji na rzecz poparcia dla tych ustaleń, demonstracja ta odbyła się czerwcu br. w Waszyngtonie w czasie jego poprzedniej wizyty w USA. Panowie rozmawiali również z panem min. Adamem Kwiatkowskim, odpowiedzialnym między innymi za kontakty z Polonią, o jeszcze bliższej współpracy tych środowisk z Kancelarią Prezydenta na rzecz Polskiej Racji Stanu”.
Klub „GP” w Birmingham miał ogromną przyjemność gościć Pawła Piekarczyka oraz posła na Sejm RP Zbigniewa Gryglasa. Jak informuje przewodniczący Albert Szmidt: „Spotkanie zgromadziło osoby którym Polska i nasza historia nie jest obca. Publiczność mogła wysłuchać utworów odnoszących się do historii ale i teraźniejszości. Niezmiernie cieszymy się z możliwości zorganizowania koncertu i czekamy na wizytę innych wspaniałych gości: prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz min. Antoniego Macierewicza”.
Klub „GP” Elbląg II na zaproszenie Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych WP uczestniczył w Kombatanckim Koncercie, który odbył się w Elblągu w Szkole Muzycznej. Klub zorganizował również wyjazd do Gdańska, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej. Po zwiedzeniu ekspozycji w Muzeum złożono kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
.
Na spotkaniu gliwickiego Klubu „GP” klubowicze pogratulowali koledze dr. hab. inż. Adamowi Michczyńskiemu, profesorowi Politechniki Śląskiej objęcia funkcji Dyrektora Instytutu Fizyki.
.
.
Zainteresowania klubowiczów z Gliwic mogą być różnorodne, np. zaprzyjaźnili się z pięknymi ptakami łownymi.
.
.
Na spotkaniu Klubu „GP” w Skierniewicach gratulowano posłowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu uzyskania mandatu na Posła RP. Poseł również wstąpił w szeregi tamtejszego Klubu „GP”.
.
.
Klub „GP” z Obornik Śląskich razem z obornicką organizacją Prawa i Sprawiedliwości zorganizował spotkanie z kandydatami na posłów do Sejmu RP: dr. Andrzejem Jarochem i Tytusem Czartoryskim. Obaj kandydaci na posłów przedstawili swoje doświadczenia polityczne. Kandydaci wspólnie z licznie zebranymi omówili konkretne plany realizacji obwodnicy Obornik Śląskich.
Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl
Ryszard Kapuściński