Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Klub Gazety Polskiej w Mieście Aniołów

Tydzień w Klubach „GP” – 15.11.2017 r.

Klub Gazety Polskiej w Mieście Aniołów

Los Angeles otwarcieWażnym wydarzeniem w życiu Polonii w Los Angeles stała się uroczysta inauguracja działalności nowego Klubu „Gazety Polskiej” w USA. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w Sanktuarium Jana Pawła II, której przewodniczył ks. Rafał Dyguła SChr, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium. Warto przypomnieć, że kard. Karol Wojtyła przybył do tej świątyni osobiście na obchody złotego jubileuszu parafii w sierpniu 1976 r. w drodze z Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii, PA. Z kolei po beatyfikacji ta wspólnota parafialna dostąpiła łaski otrzymania Jego relikwiarza. Były to wtedy pierwsze relikwie św. Jana Pawła II na kontynencie amerykańskim. Sala w której odbyło się spotkanie przeszła do historii jako miejsce częstych występów legendy kina śp. Poli Negri z Polonią. To aktorka, która na trwałe wpisała się w historię światowego kina i jedyna Polką, która doczekała się wyróżnienia na miejscowej Alei Gwiazd – Hollywood Walk of Fame. Została również honorową obywatelką Los Angeles. Na spotkanie przybyło ponad 100 osób, najprawdopodobniej przyszli członkowie kolejnego Klubu „GP” w Stanach Zjednoczonych. Hasłem przewodnim uroczystości, które zaproponowała przewodnicząca klubu Małgorzata Schulz było „Jednoczenie się Polonii oraz zaangażowanie się młodej patriotycznej części Polonii w USA w historycznym momencie zmiany pokoleniowej”. Należy przypomnieć, że w Kalifornii mieszka około 600 tys. osób pochodzenia polskiego. Wśród nich są młodzi Polacy, którzy nigdy nie byli w ojczyźnie swych rodziców. To, jakie wartości zostaną im przekazane, czy będą się czuli Polakami, czy wtopią się w społeczeństwo amerykańskie zależy od ich rodziców, ale też od otoczenia w jakim się wychowują. Ci młodzi, wykształceni Polacy mogą stać się polskimi ambasadorami w USA.

W rozmowie z portalem Niezalezna.pl  Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło: „Polonia Zachodniego Wybrzeża ma w swoim składzie ponadprzeciętną liczbę ludzi dobrze wykształconych, ludzi wolnych zawodów, artystów, a także biznesmenów. Są to ludzie mający duże wpływy w różnych grupach, także twórczych i medialnych, aktywni w swoich środowiskach. Obecnie bolączką jest zbyt słaba, jak na istniejący potencjał, aktywizacja młodej Polonii w organizacjach polonijnych. Dlatego też tak ważna jest inicjatywa powołania w Los Angeles Klubu >>Gazety Polskiej<<, mającego uwzględniać potrzeby młodego pokolenia”.

Spotkanie inauguracyjne  modlitwą rozpoczął proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Rafał Dyguła. Po odśpiewaniu Hymnu, list Konsula Generalnego RP w Los Angeles Mariusza Brymora do uczestników spotkania odczytała pani wicekonsul Anna Dębecka-Budzisiak. Wśród gości był nowy szef Klubu „GP” z San Diego Andrzej Piotrowski. Przybyli też Maciej Rusiński, przewodniczący Klubu „GP” w Nowym Jorku i koordynator Klubów „GP” na USA i Kanadę. Był Tadeusz Antoniak, przewodniczący klubu w Filadelfii i koordynator Klubów „Gazety Polskiej” na USA, oraz liczna delegacja klubów z Filadelfii i z Chicago. Przyjechał poseł PiS Dominik Tarczyński, który dziękował wszystkim za pomoc w zwycięstwie PiS, a szczególnie członkom  Klubów „GP”. Marcin Mazurowski z polskiego Ministerstwa Środowiska, ekspert Komisji Granic Szelfu Kontynentalnego ONZ mówił o bardzo ważnych sprawach, o których w Polsce mało się mówi: o szelfie na Pacyfiku o powierzchni ok. 75 tys. km kw. , który w 1987 r. dostała Polska w pobliżu wybrzeża Los Angeles. Redaktor Tomasz Sakiewicz w swoim wykładzie, który został znakomicie przyjęty przez uczestników spotkania, przybliżył swoją książkę pt. „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego”. Pytany po spotkaniu o swoje wrażenia, powiedział: „Klub ruszył z wielką werwą. Zmierza na Hollywood i wśród braci amerykańskich chce bronić dobrego imienia Polski, które tutaj bardzo często jest wyszydzane, atakowane przez wrogów naszego kraju. Kluby zamierzają się przede wszystkim zaangażować w akcje obrony dobrego imienia i promocji Polski w mieście w którym powstaje większość znanych filmów na świecie”. Niżej podpisany przedstawił bogatą i pełną sukcesów 12 letnią historię Klubów „GP”, która dla wielu była dotąd nieznana.

Bohaterem tego ważnego dla Polonii spotkania była Małgorzata Schulz przewodnicząca Klubu „GP” w Los Angeles. Pani Małgorzata od 17 lat mieszka na stałe w Los Angeles i jest znaną działaczką polonijną. Od wielu lat jest członkiem fundacji Jana Pawła II, oddział w Los Angeles. W USA zaangażowana jest w działalność organizacji charytatywnych jak ‘9to5’ działających w zakresie ulepszenia ustawodawstwa związanego z prawem pracy. Na pytanie, dlaczego zdecydowała się założyć Klub „Gazety Polskiej” w Los Angeles powiedziała: „Moje poszukiwania prawdy historycznej o tym, co się stało z Polską oraz potrzeba obrony dobrego imienia Polski i Polaków, były rezultatem moich podróży na wschodnie wybrzeże USA, do Nowego Jorku i Filadelfii. Pod Filadelfią jest Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown i to tam poznałam wielu Polaków, dla których patriotyzm i Polska jest najważniejszą rzeczą w życiu. Byłam bardzo zadowolona, że jest nas więcej, tych z patriotycznych rodzin. To było dla mnie duże doświadczenie i wtedy zrodził się pomysł założenia Klubu >>GP<< w Los Angeles. Założyłam klub wierząc, iż ta inicjatywa jest odpowiedzią na potrzebę jednoczenia się Polonii w USA.” Oceniając inauguracyjne spotkanie klubu stwierdziła: „Otwarcie klubu w Los Angeles stało się wydarzeniem polonijnym; to tylko potwierdziło, że potrzeba spotykania się Polonii i jednoczenia się dla wartości, które wspólnie wyznajemy jest rzeczywistą potrzebą. Licznie przybyli przedstawiciele Polonii ze stanów wschodniego wybrzeża oraz Chicago. Na inauguracji było ponad 100 osób, byli goście z Yorba Lindy i San Diego.”

Klub w Los Angeles to kolejny Klub „Gazety Polskiej” na kontynencie amerykańskim. To krok w kierunku zjednoczenia patriotycznej części Polonii w tej części świata, dla dobra jej samej, ale przede wszystkim dla dobra młodego pokolenia Polaków, którzy będą reprezentować polskie interesy, tak bardzo zaniedbane w ostatnich latach.

Ozorków – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został: Krzysztof Krzewiński, tel. 506 149 817, e-mail: klubgp.ozorkow@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress