Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” oddały hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

Tydzień w Klubach „GP” – 12.08.2020 r.

Kluby „GP” oddały hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

Serwis 12.08.2020

Kluby „GP” oddały hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

Członkowie klubów „GP” w Polsce i na świecie oddali hołd bohaterom, którzy stanęli do walki o oswobodzenie Warszawy. 1 sierpnia minęła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największej zbrojnej akcji Armii Krajowej, największego niepodległościowego powstania w Europie, skierowanego przeciwko Niemcom okupującym Warszawę. Powstanie, mające trwać kilka dni, przerodziło się w 63-dniową heroiczną i samotną walkę. Jednocześnie było też próbą przeciwstawienia się nadciągającej okupacji sowieckiej. Podczas walk zginęło około 18 tys. powstańców. Okupanci zamordowali około 180 tys. cywilów. Po latach kłamstw i dezawuowania Powstania Warszawskiego, po raz pierwszy w 2004 r., dzięki śp. Lechowi Kaczyńskiemu, ówczesnemu prezydentowi Warszawy, zorganizowano uroczyste i godne obchody rocznicy Powstania. Podczas tego święta Lech Kaczyński powiedział m.in.: „Przeciwnicy Powstania Warszawskiego, albo inaczej: przeciwnicy obchodzenia jego rocznicy, jako rocznicy klęski, nie biorą jednej rzeczy pod uwagę – my nie obchodzimy rocznicy klęski, my obchodzimy rocznicę tragiczną, ale niezbędną w naszej historii, my czcimy bohaterów, czcimy wyjątkowo bohaterską armię! Czcimy i czcić będziemy, w każdy dostępny sposób”. Powstanie Warszawskie pokazało, z jakim pietyzmem powinniśmy odnosić się do naszej historii, jak powinniśmy zachowywać się dzisiaj, żeby krew przelana przez bohaterów przypominała nam słowa św. Jana Pawła II: „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo”.

Od początku swojej działalności kluby „GP” organizowały, współorganizowały lub uczestniczyły w obchodach kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku również w wielu miastach w Polsce i na świecie odbyły się takie obchody.

Tychy (3) (1)

Klub GP Tychy

Kluby „GP” z Tych jak co roku w rocznicę godziny „W” złożył kwiaty pod pomnikiem Generała Stefana Grota Roweckiego.  Krótką uroczystość pod pomnikiem poprowadziła wiceprzewodnicząca klubu Anna Syrek. Prowadząca przytoczyła rys historyczny wybuchu Powstania Warszawskiego, okoliczności w których wybuchło, sytuację polityczną i militarną w sierpniu 1944 roku. W czasie przemówienia wspomniała słowa na temat powstania, które wygłosił Jan Nowak Jeziorański ps. „Kurier”: „Walka nie była daremna, a powstanie warszawskie sprawiło, że państwo polskie , choć zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach, chciał z niego z czasem uczynić część ZSRR”. Wspominała również słowa Ks. Bp. Józefa Guzdka, który w rozważaniu na temat zasadności powstania przytoczył słowa jednej z jego uczestniczek „ Nikt kto nie wie czym była okupacja, jaka była sytuacja nie powinien się w tej sprawie wypowiadać. Zrozumieliśmy, że o nasze miasto będą walczyć Niemcy z Rosjanami i kamień na kamieniu nie zostanie z Warszawy, a nas nie zostawią a wręcz wymordują. My nie chcieliśmy umierać na kolanach, chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. W czasie uroczystości głos zabrała również pani Aldona Mierzejewska, która jako dziecko, uciekała z  ogarniętej powstaniem  Warszawy. W czasie uroczystości oprócz hymnu odśpiewano dwie powstańcze pieśni: „Warszawskie Dzieci” i „Pałacyk Michla”.

ElblagII

Klub GP Elbląg II

Na początek uroczystości elbląskich, upamiętniającej 76. rocznicę Powstania Warszawskiego głos zabrał  Prezes  Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg i członek klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego, a kibice Olimpii Elbląg z zapalonymi racami głośno krzyczeli Bóg Honor i Ojczyzna, Cześć i Chwała Bohaterom. Prezes Zimiński powiedział: „Mija 76 lat od zdarzenia,  które, jak mało które w historii ostatnich wieków, wpisuje się w naszą historię. Wydarzenie, które wraz z upływem czasu staje się ważne, coraz ważniejsze. Ma istotny wpływ na naszą narodową świadomość. W końcu wydarzenie, które ciągle jest aktualne, które jest przedmiotem rozważań, sporów we wszystkich jego aspektach. Przez dziesiątki lat rocznica Powstania Warszawskiego, była jedynym dniem narodowym świętowanym spontanicznie przez oddolny ruch różnych, nieformalnych grup patriotycznych. W naszej historii pełnej narodowych zrywów było to wydarzenie niezwykłe. Nawet wtedy, gdy wolności nie było, to ta rocznica obchodzona była w Warszawie, jak i poza nią. (…) Dziś czcimy pamięć tych, którzy walczyli, tych którzy zginęli w czasie powstania. Składamy hołd bohaterom i chylimy czoła dlatego, że powstanie stworzyło moralną podstawę do naszej niepodległości i suwerenności. Obecność Powstania Warszawskiego w naszej narodowej historii dziś i przyszłości jest potrzebna także, po to, abyśmy mieli zawsze trwałe podstawy moralne naszego narodowego bytu, naszej narodowej wspólnoty, która jest wspólnotą wolnych Polek i Polaków. Dla  obecnie żyjących Polaków jest zobowiązaniem do nieustannej działalności, na różnych poziomach, dla utrzymania i dalszego pozytywnego rozwoju Rzeczpospolitej.”

GPC_1_08_2020

Klub „GP” Warszawa

Przedstawiciele klubu „GP” Warszawa uczcili powstańców przed Płytą Pamięci Ofiar Wojny 39–45. O godzinie 13.30 przedstawiciele klubu spotkali się przed Płytą Pamięci Ofiar Wojny 39 – 45. Złożyli wiązankę, zapalili  znicze i odmówili modlitwę za dusze wszystkich poległych w Powstaniu. Zwyciężyliśmy, aby żyć wolni w pokoju, braterstwie i sprawiedliwości – głosi napis na Płycie Pamięci. Wybrano to właśnie miejsce, ponieważ jest mało znane i nie upamiętniane, mimo że oddaje hołd wszystkim poległym Polakom. Płyta znajduje się w centrum Ogrodu Saskiego, na końcu Honorowej Alei zaczynającej się za Grobem Nieznanego Żołnierza, blisko torów tramwajowych, od strony ul. Marszałkowskiej. Następnie przedstawiciele klubu złożyli wiązankę i dodali hołd najmłodszym uczestnikom powstania pod Pomnikiem Małego Powstańca na Starym Mieście.

Gliwice Powstanie Warszawskie (1)

Klub GP Gliwice

Gliwicki klub „GP” uczcił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod tablicą pamięci w „Golgocie Polskiej”. Zmówiono modlitwy, zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie por. AK, Ireny Siwickiej, ps. „Hawrań”, dowódcy oddziałów kobiecych w Śródmieściu. Odwiedzono też grób żołnierza AK ze Lwowa, prof. Franciszka Maurera, który w czasie walk Akcji Burza zawiesił sztandary alianckie na zdobytym Ratuszu Lwowskim. Żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych „AGAT”, zapalili znicz pod pomnikiem Gliwickich Cichociemnych. W Powstaniu walczyło ponad 100 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej.

Warszawa Bielany (1)

Klub „GP” Warszawa Bielany-Żoliborz

.

Klubowicze „GP” Warszawa Bielany-Żoliborz upamiętnili powstańców na warszawskim Wawrzyszewie. Są tam zapomniane groby na Cmentarzu Wawrzyszew, położonym na szlaku, który przemierzali partyzanci z Puszczy Kampinoskiej idąc z pomocą powstańcom na Żoliborzu.

.

PiotrkowTryb_2020_08_01_01a (1)

Klub GP Piotrków Trybunalski

.

1 sierpnia odbył się  VI Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego, który przeszedł ulicami miasta. Natomiast w wigilię 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na piotrkowskich cmentarzach jak co roku odbyło się sprzątanie grobów uczestników powstania.

Konin (1)

Klub GP Konin

.

.

W Koninie uroczystości rozpoczęły się mszą św. po czym wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie. Klubowicze, kibice Górnika oraz Ruch Narodowy Konin zapalili race i odśpiewali hymn.

.

.

GdanskII (3) (1)

Klub GP Gdańsk II

.

.

Klub w Gdańsku zorganizował uroczystość uczczenia 76. rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Sopocie, w którym wzięło udział ponad 80 osób.

.

.

.

Klub GP Sydney

.

Członkowie Klubu GP Sydney oraz SPK Koła w Sydney  wzięli udział we mszy św. w rocznicę Powstania Warszawskiego.

.

.

.

.

Klub GP Sulęcin

.

Uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się m.in. w Pabianicach, Sulęcinie.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Serwis 12.08.2020GP33_2020.08.12_serwis

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress