Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” pamiętały o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Tydzień w Klubach „GP” – 14.08.2018 r.

Kluby „GP” pamiętały o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Niezalezna Macierewicz2018W uroczystościach 70. urodzin Antoniego Macierewicza, na urodzinowej gali zorganizowanej przez media Strefy Wolnego Słowa nie zabrakło przedstawicieli klubów „GP”. Obecna była rodzina, przyjaciele, znajomi, a wśród nich znamienici goście: m.in. Jarosław Kaczyński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Naimski i wielu, wielu innych. Na gali zaprezentowano film w którym znalazły się życzenia od klubowiczów przeplatane zdjęciami ze zjazdów i spotkań klubów „GP”. Jak bardzo Antoni Macierewicz ceni sobie spotkania z klubowiczami świadczą słowa wypowiedziane na jednym ze zjazdów klubów „GP”: „Dziękuję państwu za to, że jeszcze raz mogę wśród was być. Gdy na was patrzę, przypominam sobie spotkania w zasadzie z każdym z was. Wydaje mi się, że z każdym z was wymieniłem nie tylko dwa słowa, ale również wiele zdań.(…) To wy tworzycie to jądro ruchu patriotycznego w Polsce. To wy nadajecie mu szczególny charakter. To wy jesteście zawsze tam, gdzie nikt już nie chce być, bądź ze strachu, bądź z braku wiary, bądź z braku determinacji, bądź z braku rozumienia powagi chwili. Dlatego dumny jestem, że mogę tu stać przed wami. Mam świadomość, że dziś spotykamy się w bardzo wyjątkowym gronie. Elita elity”.

Serwis 082W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego członkowie klubów „Gazety Polskiej” w Polsce i na świecie uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego. Oddali hołd tym wszystkim, którzy stanęli do walki o oswobodzenie Warszawy, którzy walczyli o niepodległość Polski, o wolność Polaków.

Klub „GP” z Piotrkowa Tryb. i Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” (piotrkowianina z urodzenia) były inicjatorami akcji uporządkowania powstańczych mogił. 1 sierpnia po oficjalnych uroczystościach  przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki, rozpoczął się IV Piotrkowski  Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Pod biało-czerwonymi sztandarami szli dorośli, młodzież, dzieci i niezawodni piotrkowscy harcerze. W trakcie marszu zostały odczytane kartki z powstańczego kalendarza, opisujące dramatyczne wydarzenia w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W następnym dniu zorganizowano koncert pod nazwą „Powstanie Warszawskie Piosenką Pisane. Piotrkowianie Śpiewają Powstańcze Piosenki”. Spotkanie prowadzili: ks. Remigiusz Wysocki i Beata Dróżdż. Wystąpili: Jolanta Piekarska, Anna Kafar, Zuzanna Kafar, Julia Kafar, Bartłomiej Kurowski.

Uroczyście rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodziły hamburskie kluby „GP”, miejscowa Polonia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego w Hamburgu, Polskiej Misji Katolickiej i organizacje kombatanckie. Uroczystości odbyły się na cmentarzu Hamburg Neur Friedhof przy mogile-pomniku 17 żołnierzy AK, którzy jako jeńcy wojenni nie wpuszczeni do schronu zginęli w czasie bombardowania 22 marca 1945 r. przy odgruzowywaniu hamburskiego portu.

Klub „GP” w Tychach złożył kwiaty pod pomnikiem Generała Stefana Grota Roweckiego.  Jeszcze przed godziną „W” pod pomnikiem doszło do spontanicznego spotkania z przedstawicielami kibiców GKS Tychy, którzy również składali kwiaty. Przybyłe na miejsce dzieci i młodzież zapaliły znicze pod pomnikiem generała. Pod pomnik przyszło również dwóch kombatantów Armii Krajowej; jeden z nich   we wspólnej rozmowie opowiedział  o represjach jakie spotykały żołnierzy AK w latach w latach powojennych.

 Gliwicki Klub „GP” zapalił znicze pod tablicą „Powstanie Warszawskie” w Kaplicy Golgota Polska. Wartę honorową wystawiła jednostka Strzelców Rzeczypospolitej. Na spotkaniu w klubie wspomniano por. AK Irenę Siwicką, ps. „Hawrań”, dowódcę Wojskowej Służby Kobiet w obwodzie IV Śródmieście. Później, przy jej grobie zapalono znicze i zmówiono modlitwę.

W Nowym Sączu podczas uroczystości wiązanki kwiatów złożyli mieszkańcy, przedstawiciele parlamentu, władz miasta, służb mundurowych, a także członkowie miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, sądeckiego klubu „GP”, kibice klubu MKS Sandecja oraz delegacje środowisk patriotycznych. Na uroczystościach nie zabrakło również sądeckich Strzelców. O wielkiej roli ofiary poległych powstańców mówił przewodniczący sądeckiego  Klubu „GP”  Tomasz Baliczek.

W Dzierżoniowie w miejskich i społecznych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny. O godzinie „W” uroczystość rozpoczął dźwięk syren po czy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Głos zabrał burmistrz, oraz dyrektor Muzeum Dzierżoniowskiego; wspominali przebieg i skutki Powstania. Później wszyscy udali się przed Pomnik Żołnierzy Wyklętych, aby kontynuować uroczystość. Przewodniczący klubu „GP” Dzierżoniów II, Jan Maniecki przypomniał przebieg Powstania, a zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze, układając z nich kotwicę – znak Polski Walczącej.

Klub „GP” w Łowiczu wraz z przedstawicielem Młodzieży Wszechpolskiej, przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej oddał cześć i chwałę bohaterom: modlitwą, chwilą ciszy i sygnałem dźwiękowym. Uszanował heroizm pokolenia, które walczyło o naszą niepodległość i wolność Polski.

Klub „GP” Wiedeń II  oddał hołd bohaterom przy obelisku Ofiar tragedii smoleńskiej i przy PMK na Rennwegu. Dołączyli się również klubowicze z Klubu „GP” Wiedeń. Odczytano wiersze K.K. Baczyńskiego; przy akompaniamencie gitary odśpiewano pieśń powstańczą i hymn Polski a zakończenie uroczystości, uwieńczyła wspólna modlitwa w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele klubu „GP” w Skierniewicach złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu św. Józefa, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła poległych powstańców.

Po mszy św. odprawionej przez abp. Marka Jędraszewskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie, uczestnicy udali się na Plac Matejki, gdzie przy Pomniku Grunwaldzkim odbyła się uroczystość patriotyczna dla uczczenia 74-tej rocznicy Powstania Warszawskiego.

O Bohaterach pamiętał klub „GP” Elbląg II, który uczcił pamięć powstańców, tak jak wiele innych klubów w Polsce i na świecie.

Ryszard Kapuściński

Serwis 082