Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” protestują przeciwko ustawie S. 447

Tydzień w Klubach „GP” – 09.05.2018r

Kluby „GP” protestują przeciwko ustawie S. 447

bannerGPNJ — kopiaOd długiego czasu przeciw dalszemu procedowaniu ustawy S. 447 oraz HR1226 protestują członkowie Klubów „GP”, a przede wszystkim kluby w Stanach Zjednoczonych oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Z ich stanowiskiem zapoznali się przedstawiciele amerykańskiego parlamentu. Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii oraz przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, podkreślił, że w zainicjowaną przez Wojciecha Jeśmana akcję, mającą na celu zatrzymanie dalszego procedowania ustaw, od samego początku zaangażowane są Kluby „GP” z USA  i Komitet Smoleńsko-Katyński, oraz  wszystkie inne organizacje wchodzące w jego skład m.in.: Rodziny Radia Maryja NJ, Fundacja „Libra” i Kongres Polonii Amerykańskiej NJ. Środowiska te nie ustają w dalszej walce, mającej obecnie na celu zapobiegnięcie podpisania ustawy S. 447 przez Donalda Trumpa. W tej sprawie już w marcu wystosowały list do prezydenta USA, w którym informowano o niekorzystnym wpływie zapisów projektu dla Polski, a także całego regionu i dalszych stosunków na linii Warszawa-Waszyngton. Tadeusz Antoniak, w specjalnym oświadczeniu, w imieniu Klubów „GP” w USA oraz Komitetu podkreślił znaczenie wspólnego działania Polonii w celu zapobiegnięcia podpisania ustawy przez Donalda Trumpa. „(…) Proponuję (…) skoncentrować się na wspólnym działaniu w celu zapobiegnięcia podpisania tej ustawy przez prezydenta Donalda Trumpa, a także działaniach skierowanych do polskiego rządu w celu postawienia jasnego stanowiska, że Polska nie przewiduje oddawania mienia bezspadkowego dla organizacji żydowskich z USA (…). My, jako Komitet, wysłaliśmy listy w tej sprawie do prezydenta Donalda Trumpa, jak i do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.  Proponuję, żeby przewodnictwo  i koordynowanie działań w tych tematach przypadło zarządowi nowej organizacji CPA (Koalicja Polonii Amerykańskiej) pod przewodnictwem dr. Stanisława Śliwowskiego”. W liście do prezydenta Andrzeja Dudy, autorzy zaapelowali: „Prosimy Pana Prezydenta o jasną deklarację pańskiej administracji, że Polska nie przewiduje realizacji żadnych roszczeń żydowskich organizacji z USA w sprawie bezspadkowego mienia z okresu II wojny światowej. Prosimy również Pana o interwencję w sprawie jak najszybszego uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej”.

Starogard Gdański_2018_04_28 (3)Na specjalne zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, pana Patryka Demskiego, Klub „GP” ze Starogardu Gdańskiego wziął udział w spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim. Klubowicze złożyli na ręce Premiera zaproszenie do swojego miasta i otrzymali zapewnienie, że niedługo spotkają się w Starogardzie Gdańskim.

.

.

Goleniów_2018_04_21_5Klub „GP” w Goleniowie zorganizował w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida interesujące spotkanie z szefem publicystyki w TVP Info, red. Tadeuszem Płużańskim. Gość spotkania od lat współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym ŚZŻAK”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. W 2013 roku został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującą opiekę i działalność wspierającą prace badawcze na Kwaterze na Łączce. Zasiada w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, jest prezesem Społecznego Trybunału Narodowego – obywatelskiego sądu nad zbrodniami komunistycznymi, w imieniu którego 9 lutego 2017 ogłosił infamię Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. Autor wielu publikacji na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ich prześladowców. Jest m.in. autorem wydanej w 2011 książki „Bestie”, zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich. Prelekcja odbyła się pod tytułem „Rotmistrz Pilecki – bohater niezwyciężony”. Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, był oskarżony i skazany następnie przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci; stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Gdynia1 — kopiaKlub „GP” w Gdyni zaprosił mieszkańców na spotkanie z redaktorem, dziennikarzem i publicystą Piotrem Goćkiem, autorem m.in. książek: „Demokrator”, „Pozamiatane” i „Analfabet III RP”. Spotkanie odbyło się w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Na spotkanie przybyli również Joanna i Andrzej Gwiazdowie. Redaktor Gociek w czasach PRL-u był działaczem Ruchu Wolność i Pokój. Prowadzi programy w Telewizji Republika oraz „Sygnały Dnia” w radiowej Jedynce.

.

SkierniewiceKlub „GP” w Skierniewicach przy pomocy Zakładu Utrzymania Miasta zorganizował akcję „Sprzątanie poligonu”. Jak stwierdził dla portalu Naszemiasto.pl Sylwester Kardialik, przewodniczący klubu – Mieszkam niedaleko i widzę, że z tego terenu korzysta bardzo dużo osób: rowerzyści, grzybiarze, quadowcy, ludzie przychodzą tu z psami, spacerują całe rodziny. To piękny, zalesiony teren i warto o niego zadbać. Na poligonie można znaleźć m.in. odpady budowlane czy śmieci, przywożone tu w workach. Chcemy dotrzeć do świadomości mieszkańców, żeby zmienili swoje postępowanie. A ponieważ samo gadanie nic nie pomoże, postanowiliśmy wziąć się za sprzątanie – wyjaśnia Sylwester Kardialik. Został uzbierany cały kontener śmieci. Klub dziękuje wszystkim klubowiczom oraz posłowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu za udział w sprzątaniu. Podziękowania należą się ZUM w Skierniewicach za zabezpieczenie  rękawic, worków oraz odbiór odpadów. Po pracy nadeszła pora na pieczone kiełbaski i ciasto koleżanki Dorotki.

zjazdW dniach 15-17 czerwca 2018 r. spotkamy się w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale na XIII Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”. Uczestników zgłaszają przewodniczący klubów „GP”, którzy wkrótce otrzymają szczegółowe informacje.

.

.

Warszawa-Praga – powstał 453. Klub „GP”, przewodniczącym został: Damian Kowalczyk, tel.: 795 699 595. e-mail: klubgp.warszawsko-praski@wp.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress