Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” w obronie prawdy

Tydzień w Klubach „GP” – 20.03.2019 r.

Kluby „GP” w obronie prawdy

Nie milkną echa skandalicznej konferencji zorganizowanej w Paryżu m.in. przez École des hautes études en sciences sociales (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych) i przez utrzymywany z pieniędzy polskich podatników PAN pt. „Nowa polska szkoła historii Holokaustu”. Haniebne wystąpienia niektórych uczestników paryskiej konferencji, jak np. Jana Tomasza Grossa, który stwierdził, że na polskiej wsi wymordowano więcej Żydów, niż w niemieckich obozach koncentracyjnych spotkały się ze sprzeciwem paryskich klubów „GP”. Oliwy do ognia dolała pani Frédérique Vidal, minister szkolnictwa wyższego we Francji, która w specjalnym liście  do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina napisała, że „Sympozjum zostało rzekomo zakłócone w bardzo zorganizowany sposób przez działaczy tygodnika >>Gazeta Polska<<” i „Może wydawać się, że ta seria poważnych zakłóceń była wspierana przez przedstawicieli polskiego państwa”. Francuskie środowiska polonijne, m.in. kluby „Gazety Polskiej” w Paryżu, wystosowały list otwarty w sprawie konferencji, w którym zaprzeczyły oczywistym pomówieniom ze strony minister Frédérique Vidal. Swoje pismo skierowały m.in. do uniwersytetu w Strasburgu, Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Specjalny list do wicepremiera Jarosława Gowina wysłał Andrzej Woda, który w imieniu paryskich klubów „GP” m.in. napisał:„(…) Wyrażamy najwyższe zdumienie i sprzeciw wobec nieuzasadnionych zarzutów pani Minister Vidal wysuniętych i opublikowanych z naruszeniem podstawowych standardów prawnych i etycznych obowiązujących w państwach cywilizowanych w szczególności wysokich urzędników państwowych; nikogo nie wolno uznać za winnego w jakiejkolwiek procedurze bez umożliwienia mu obrony, zarzuty powinny być udokumentowane i przedstawione w pierwszym rzędzie obwinianemu dla umożliwienia ustosunkowania się, łącznie z zapewnieniem niezakłóconego dostępu do takiej dokumentacji. (…) pragniemy zwrócić Panu Premierowi uwagę na bardzo niepokojące zastrzeżenia dotyczące tego sympozjum. Zastrzeżenia budzi przebieg i organizacja konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk finansowanej z kieszeni polskiego podatnika.  Treść wielu prelekcji narusza według naszej opinii zasady upamiętniania Holokaustu określone przez International Holocaust Remebrance Alliance, Deklarację Sztokholmską, oraz roboczą definicję negacjonizmu i zniekształcania prawdy historycznej o Holokauście, szczególnie jej punkt 5. Naruszenie tych zasad prowadzi do wypaczenia odpowiedzialności Niemiec  hitlerowskich za Holokaust i w bardzo niesprawiedliwy sposób przerzuca tę odpowiedzialność na naród polski. Mamy również poważne zastrzeżenia odnośnie standardów prowadzenia konferencji, w tym niedopuszczania przedstawicieli klubów „GP” do głosu. Uważamy traktowanie Polaków za dyskryminujące i prosimy Pana Premiera o wsparcie.”

Warecki klub „GP”  oraz  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zorganizowali w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego spotkanie otwarte dla wszystkich chętnych osób z Warki i okolic. Na spotkanie oprócz marszałka Karczewskiego   przybyli:  Wicemarszałek Senatu – pan Adam Bielan, Minister Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów – pan Marek Suski, pani Poseł – Anna Kwiecień oraz  Mazowiecka Kurator Oświaty – pani Amelia Michałowska. Po krótkim wstępie dotyczącym działalności klubów „GP” i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał marszałek Karczewski, a po nim pozostali goście. Wypowiedzi dotyczyły zarówno programu PiS jak i obecnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej i społecznej w Polsce. Po wypowiedziach polityków, prowadząca spotkanie przewodnicząca klubu „GP” w Warce – Grażyna Kijuc oddała głos przybyłym mieszkańcom Warki i okolic. Większość pytań dotyczyła problemów sadowników, których w tym rejonie dotknęła mocno klęska urodzaju z 2018 roku a w związku z tym żenujące ceny skupu jabłek.  Poruszono również wiele problemów z jakimi się zmaga lokalna społeczność.

USA1Pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City z przedstawicielami organizacji polonijnych, m.in.: SWAP, Reduty Dobrego Imienia, Klubów „GP” i Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego spotkał się poseł Zbigniew Gryglas. Pan poseł podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do obrony pomnika na starym miejscu oraz za to, że w wyniku tej walki został uregulowany status prawny monumentu. Natomiast w siedzibie SWAP na Manhattanie spotkał się również z przedstawicielami  SWAP na czele z kom. 2 Okręgu Antonim Chrościelewskim oraz adiutantem ZG SWAP Markiem Chrościelewskim. Po muzeum oprowadzali dr. Teofil Lachowicz i Zygmunt Bielski. Poseł Gryglas był pod olbrzymim wrażeniem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, bohaterstwa, miłości i przywiązania do Ojczyzny tych Polaków z USA i Kanady, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą. Poseł był zaskoczony ilością i jakością zgromadzonych eksponatów. Na koniec dziękował kom. Chrościelewskiemu za udział w bitwie o Monte Casino i za pracę na rzecz wolnej Polski. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele klubów „GP”, Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego oraz Reduty Dobrego Imienia – USA.

Klub „GP” w Mysłowicach we współpracy z radnymi PiS, Stowarzyszeniem gen. Ryszarda Kuklińskiego w Mysłowicach oraz NSZZ „Solidarność 80″ Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował spotkanie z red. Tadeuszem Płużyńskim. Gościem spotkania był również Senator RP Czesław Ryszka. Spotkanie było połączone z promocją książek red. Tadeusza Płużańskiego. Dwugodzinne spotkanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Delegacje gliwickiego klubu „GP” i Strzelców Rzeczypospolitej oddały hołd śp. Premierowi RP Janowi Olszewskiemu i gen. Ryszardowi  Kuklińskiemu na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym oraz przy kościele p.w. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce. Przy grobach tonących w wieńcach i kwiatach stanęła warta strzelecka i zapalono znicze. Członkowie klubu pomodlili się i zapalili znicze pod tablicą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa „NILA”. Klub ufundował ją ponad 10 lat temu dla kościoła garnizonowego p.w. św. Barbary.

CzaniecDelegacja klubu „GP” Czaniec uczestniczyła w konwencji PiS do Europarlamentu, która odbyła się  w Warszawie.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress