Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kolejne spotkania Tomasza Sakiewicza w USA

Tydzień w Klubach „GP” – 17.04.2019 r.

Kolejne spotkania Tomasza Sakiewicza w USA

Michigan spotkanie 2019Odbyły się kolejne spotkania Polonii w Stanach Zjednoczonych z red. Tomaszem Sakiewiczem. W Sacramento, stolicy Kalifornii spotkanie odbyło się w Polonijnym Ośrodku, który został oddany do użytku w 1991 r. i od tego momentu stał się centrum życia polskiego w tych okolicach. Pomimo tego, że spotkanie miało miejsce w środku tygodnia, przybyła spora grupa zainteresowanych dyskusją o wolnych mediach. Niektórzy mieli do pokonania ogromne odległości i jechali nawet ponad dwie godziny, aby uczestniczyć w spotkaniu. Życie polonijne ośrodka jest bardzo intensywne – co niedziele odbywa się tam msza święta w języku polskim. Po mszy jest wspólny obiad przygotowywany przez członków ośrodka. Przy ośrodku działa także Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego za granicą. Redaktora Tomasza Sakiewicza oprowadzał Eugeniusz Grellus, współzałożyciel ośrodka, wieloletni prezes oraz działacz opozycji antykomunistycznej w Polsce, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W spotkaniu brała udział też Maria Michnowska-Okulski, praktykująca w USA lekarz medycyny, prowadząca oddział intensywnej terapii w płn. Kalifornii, córka Stanisława Michnowskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza Armii Krajowej, członka KEDYW-u i uczestnika Powstania Warszawskiego. Pan Michnowski jest nadal aktywny, choć jest w wieku Niepodległej. Polonia w Sacramento to grupa wielkich patriotów, a także ludzi sukcesu, jak chociażby Eugeniusz Gryllus, internowany w Gębarzewie, który z powodzeniem pracował jako inżynier w branży informatycznej. Rozmawiano o walce państwa podziemnego o suwerenność Polski oraz o bieżącej polityce. Poruszono sprawy, które dla Polaków są najważniejsze, w tym bój o obronę wolności słowa. Mówiono także o historii przedwojennej „Gazety Polskiej”.

W Michigan spotkanie odbyło się w sali Jana Pawła II – Częstochowa Michigan. Rozmawiano na temat: „Roli Polonii w budowaniu silnej pozycji Polski w dobie obecnych zmian kulturowych, ekonomicznych i gospodarczych. Jeden z uczestników spotkania napisał na You Tubie: „Byłem na tym spotkaniu! To była bardzo wartościowa i rzeczowa konferencja. Trzeba serdecznie podziękować organizatorom i wszystkim uczestnikom. Wniosło naprawdę wiele nowej wiedzy, przynajmniej osobiście dla mnie, o >>Gazecie Polskiej<< i jej historii. Szczególnie ważna i z jakichś dziwnych powodów ukrywana lub celowo pomijana w oficjalnych i masowych mediach jest historia powstania tej gazety i jej patriotyczna działalność w tak skomplikowanych i niebezpiecznych czasach rozbiorów Polski i zaborów, ale także i w czasach rodzenia się nowej Polski po 1918. Bardzo rzeczowa dyskusja! Niezwykle mądre, umiejętne, spokojne i inteligentne odpowiedzi na zadawane pytania od publiczności przez redaktora naczelnego >>Gazety Polskiej<<, pana Tomasza Sakiewicza”. Spotkanie zorganizował Klub „GP” w Michigan. Współorganizatorem był Klub „GP” z Filadelfii.

Yorba Linda1 — kopiaKolejne spotkanie red. Sakiewicza z Polonią odbyło się w  Yorba Linda. Małgorzata Schulz, przewodnicząca Klubu „GP” w Los Angeles tak opisuje to spotkanie: „Polacy z południa Kalifornii licznie przyjechali na spotkanie z redaktorem naczelnym >>Gazety Polskiej<< Tomaszem Sakiewiczem, które odbyło się w sobotę w Centrum Jana Pawła II w Yorba Linda. Wśród uczestników znaleźli się m.in. Konsul Generalny w Los Angeles, Jarosław Łasiński wraz z małżonką, a także przedstawiciele innych organizacji polonijnych. – PiS może przegrać tylko wtedy, jeżeli jego elektorat zostanie podzielony. Żadne ataki z zewnątrz nie zaszkodzą tej partii tak, jak budowanie po prawej stronie jakiejkolwiek alternatywy – powiedział podczas spotkania Tomasz Sakiewicz. Redaktor naczelny >>Gazety Polskiej<< poinformował, że na spotkaniu pojawił się mieszkający od wielu lat w Kalifornii polski emigrant Marek Chalcarz, syn Danuty Sakiewicz, który jest spokrewniony przez matkę z rodziną Sakiewiczów. Jest to gałąź kresowej rodziny dotychczas nieznana szefowi >>Gazety Polskiej<<”. Spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem uświetnił występ zespołu „Krakusy” z Los Angeles pod dyrekcją Elżbiety Ramuzgi oraz Edwarda Hoffmana. „Popisowym numerem” zespołu był występ młodych pianistów, Łukasza i Kacpra Joderów.

W Las Vegas odbyło się ostatnie spotkanie z red. Sakiewiczem podczas jego pobytu w USA. Tematem były zagadnienia związane z historią I oraz II Rzeczypospolitej Polskiej pod kątem polskich wartości wolnościowych; szczególnie o tym jak ruchy niepodległościowe II RP przyczyniły się do powstania państwa podziemnego i walk o suwerenność Polski w latach 1944-1957. Poruszono tematy związane z obecną sytuacją w Polsce w kontekście nieustającej walki o obronę wolności słowa i niezależność mediów.

Nowy JorkPrzy Pomniku Katyńskim w Jersey City miały miejsce coroczne obchody upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej z 1940 oraz katastrofy w Smoleńsku w 2010. Dwie ogromne tragedie narodu polskiego, połączone ze sobą i ukazują barbaryzm sowieckiej i oligarchicznej Rosji, którego ofiarą padła Polska, jak i inne państwa w regionie. W uroczystościach pod przewodnictwem Komitetu Katyńskiego i stowarzyszenia weteranów SWAP, które opiekują się pomnikiem, uczestniczyły m.in. organizacje polonijne, harcerze, studenci polskiej szkoły, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, Kluby „GP” z Nowego Jorku, New Jersey i Filadelfii.

.

Starogard GdańskiWyruszył autokar z delegacją Klubów „GP”, którzy wezmą udział w oficjalnych państwowych obchodach rocznicowych w Katyniu i Smoleńsku. Wśród podróżujących są: Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Po drodze uczestnicy wyjazdu zatrzymali się pod pomnikiem w miejscowości Giby i oddali hołd ofiarom Obławy Augustowskiej.

.

W 14. rocznicę śmierci  Jana Pawła II, delegacja gliwickiego Klubu „GP” zapaliła znicze przy popiersiu św. Jana Pawła II  na ścianie frontowej kościoła p.w. Św. Barbary. – Brakuje nam Ciebie Święty Janie Pawle, lecz wierzymy, że orędujesz za nami u Ojca naszego w Niebie – mówili uczestnicy uroczystości.

KoszalinKoszaliński Klub „GP” spotyka się co miesiąc z radnymi klubu PiS Rady Miasta Koszalin. Ostatnio gościł radnego, przewodniczącego miejskiej struktury PiS pana Artura Wiśniewskiego oraz radną klubu PiS, panią Annę Mętlewicz. Bardzo ożywione  rozmowy dotyczyły ważnych dla mieszkańców Koszalina inicjatyw samorządowych radnych PiS i mieszkańców miasta.

Błaszki powstał 464. Klub „GP”, przewodniczącym został: Danuta Bączyńska, tel. 515 176 293, e-mail: klubgazetypolskiejblaszki@o2.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress