Tydzień w Klubach „GP” | 27.10.2021 r.
Koncerty Pawła Piekarczyka w Stanach Zjednoczonych
USA | Po zakończeniu VIII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie, który odbył się w Savannah w Georgii (USA), Paweł Piekarczyk, koordynator zagranicznych klubów „GP” podjął się trudnego zadania i rozpoczął cykl koncertów w rzadko odwiedzanych środowiskach polonijnych w Kanadzie i USA. Jak sam mówi: „Rozpoczynam realizację grantu przyznanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. Grant został przyznany na przeprowadzenie cyklu spotkań z amerykańską i kanadyjską Polonią w małych ośrodkach lub tam, gdzie rzadko, lub w ogóle nie przybywają goście z Polski. Szczególnie tych niewielkich poza dużymi polonijnymi ośrodkami, jak m.in. Chicago, Toronto, Nowy Jork, Nowy Meksyk, Los Angeles. Projekt nawiązuje do starej, szlacheckiej tradycji wędrownych teatrów domowych (jednym z bardów wpisujących się w tę tradycję był Franciszek Karpiński), kontynuowanej pod zaborami, okupacjami i podczas stanu wojennego. Spotkań z niewielkimi grupami osób, co jest szczególnie uzasadnione wobec mocno rozproszonej terytorialnie Polonii w Kanadzie i USA. Podczas tych spotkań odbędą się koncerty piosenek i pieśni poświęconych polskiej historii i jej bohaterom. Odbędą się spotkania i dyskusje również po angielsku, a na wykonywanych koncertach po polsku będą wyświetlane ilustracyjne filmiki do piosenek wraz z napisami po angielsku. Transmisję na żywo z koncertów będzie można obejrzeć na stronie www.klubygazetypolskiej.pl oraz na profilu Facebook. Spotkania odbędą się zgodnie z panującymi aktualnie obostrzeniami dotyczącymi COVID-19. Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem podobnych działań prowadzonych od lat w środowiskach amerykańskich i kanadyjskich klubów „Gazety Polskiej”. Spotkania będą organizowane również w innych środowiskach polonijnych. Zapis koncertu można obejrzeć na stronie www.klubygp.pl. Spotkania będziemy ogłaszać z pewnym wyprzedzeniem. Nie wszystkie będą otwarte, ale wszystkie postaram się transmitować przez fb. Bardzo proszę o kontakt osoby, które chciałyby się ze mną spotkać, również mieszkające daleko, również bardzo niewielkie środowiska. Proszę o kontakt np. przez Messanger. Spotkanie z koncertem nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zadanie nie jest proste. Ogromne odległości i covid to tylko niektóre trudności. Poprosiłem więc o wsparcie i opiekę Czcigodnego Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda – jego proces beatyfikacyjny trwa od 1992 roku. Prymas Hlond – zamordowany przez komunistów w 1948 roku – szczególnie troszczył się o Polonię zagraniczną, był nawet założycielem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – Zgromadzenia, którego szczególnym charyzmatem jest praca wśród Polonii. To właśnie kard. Augustowi Hlondowi sprawę mojej podróży powierzam, jemu dedykuję jej efekty i mam nadzieję na jego skuteczną opiekę i wsparcie.”
Do tej pory odbyły się następujące koncerty: W Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, w Kościele Św. Jakuba Apostoła Port Richey, w Kościele Św. Pawła w St. Petersburgu na Florydzie, w kościele Panna Maria, TX, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej 1712 Oak Tree Dr, Houston TX.
EUROPEJSKIE FORUM PRZYSZŁOŚCI | Tysiące gości, dziesiątki panelów dyskusyjnych oraz eksperci i politycy z wielu krajów, którzy rozprawiali nad kierunkami rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki, a także nad wyzwaniami jakie czekają nasze społeczeństwa w najbliższych latach – tak w skrócie można scharakteryzować trzydniowe Europejskie Forum Przyszłości. Wydarzenie, które zorganizowano w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie, już zyskało przydomek „polskiego Davos”. Swoje stoisko na Forum miały również kluby „GP”, a na Forum pojawiły się kluby n.in. z Warszawy, Tych, Tarnowskich Gór, Katowic, Gliwic, Wejherowa, Piotrkowa Tryb., Krakowa. Panel: „Sesja plenarna – Europa: bariery, wyzwania i cele, czyli przyszłość Starego Kontynentu”, poprowadził redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. Goście dyskutowali o m.in. o transformacji energetycznej, która bez wątpienia będzie jednym z największych wyzwań w najbliższych latach. W ciągu trzech dni trwania EFP ponad 300 prelegentów wzięło udział w blisko 60 panelach dyskusyjnych.
WINNIPEG | Klub „GP” w Winnipegu zorganizował akcję dosadzania drzewek – „Dębów pamięci” w parku Albrin, w pobliżu znajdującego się tam kamienia pamiątkowego, poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Oryginalnie, w 2011 r. (w pierwszą rocznicę katastrofy) posadzono 96 dębów. Do akcji klubu „GP” przyłączyła się wówczas miejscowa Polonia Winnipegu. Niestety, środkowa Kanada, w której leży Winnipeg ma klimat kontynentalny – odznacza się długimi i mroźnymi zimami, a miesiące letnie bywają upalne i suche. Nie sprzyja to rozwojowi drzew, wiele z nich nie przetrzymuje surowego klimatu, przedwcześnie usycha i ginie. Tak też stało się i z naszymi drzewkami, około 40% z nich wyginęło. Klubowicze planują uzupełnić brakujące dęby pamięci, jakkolwiek jest to niełatwe zadanie, które będzie rozłożone na dwa – trzy lata. Ostatnio członkowie klubu oraz wolontariusze z miejscowej Polonii zebrali się w parku Albrin, ażeby posadzić pierwszą partię młodych drzewek. Po zakończeniu sadzenia, wszyscy zebrali się przy Kamieniu na modlitwie za ofiary katastrofy smoleńskiej, po czym ksiądz poświęcił nowo posadzone dęby.
GLIWICE | Delegacja gliwickiego klubu „GP” i Strzelców Rzeczypospolitej uczestniczyła we mszy św. Polowej w ceremoniale wojskowym, w 75. rocznicę masowej zbrodni ludobójstwa dokonanej przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i NKWD na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Część żołnierzy ze zgrupowania „Bartka ” z Podbeskidzia przyjechała bez broni na nocleg do baraku na polanie „Hubertus” w dużym kompleksie leśnym koło wsi Baruty, 35 km na północny zachód od Gliwic. Byli przekonani, że jest to postój w drodze dobrze zorganizowanego przerzutu do wolnego świata w Zachodniej Europie i do kolegów z Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Zginęli wysadzeni w powietrze wraz z barakiem. Miejsce to nazywano „Śląskim Katyniem”, a obecnie „Polaną śmierci”. Ciała zabrało UB i wywiozło w nieznanym kierunku. Szczątki ich kolegów od „Bartka”, w podobny sposób zamordowanych, odnalezione zostały przez IPN w Grodkowie na Opolszczyźnie i genetycznie zidentyfikowane. Gliwicki klub „GP” został zapoznany z tym miejscem, przed 16 laty, przez honorowego klubowicza, śp. prof. arch. Franciszka Maurera, żołnierza AK ze Lwowa, który zaprojektował pierwszy wystrój tego miejsca.
KROŚNIEWICE | W Krośniewicach klub „GP” razem ze Starostwem Powiatowym w Kutnie, we współpracy z Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, otworzył wystawę pt.: Od „Zwierciadła polskości” po „Laur niepodległości”. To wystawa planszowa opracowana przez grafika „Gazety Polskiej” Mariusza Troińskiego oraz Agnieszkę Kowalczyk, autorki tekstów. Na przygotowanych planszach zobaczyć możemy historię Polski z perspektywy autorów „Gazety Polskiej” piszących na przełomie XIX i XX wieku. Przez dziesiątki lat na łamach „Gazety Polskiej” trwała walka o polską tożsamość, polską historię, aby to, co polskie, przetrwało mimo prób germanizacji i rusyfikacji. Przekazywano kolejnym pokoleniom tkwiący głęboko w duszy Polaków patriotyzm, umiłowanie wolności i suwerenności ojczyzny. Zapraszamy do zapoznania się z wystawą znajdującą się na Placu Wolności przy pomniku Gen. Władysława Andersa. Wystawa będzie obecna na placu do 2 listopada 2021 roku.
RZYM | Red. Tomasz Sakiewicz odebrał nagrodę oraz dyplom podczas pobytu w Rzymie, gdzie otworzono nowy klub „GP”. Podczas wydarzenia odbył się koncert, na którym wystąpili m.in. sopranistka Dominika Zamara, czy tenor Roberto Cresca. Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński nagrodzeni zostali również nagrodą za „Polskie wartości, patriotyzm i rzetelne dziennikarstwo” – tytułem „Polskie Serce”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Stowarzyszenie „Polska w Sercu” w Rzymie. – Gdy dostaję tego typu nagrodę, zawsze uważam, że jest to nagroda dla całego środowiska – powiedział Tomasz Sakiewicz, kiedy odbierał nagrodę.
.
PODZIĘKOWANIA OD KLUBÓW „GP” DLA RED. NACZ. TOMASZA SAKIEWICZA ORAZ PREZESA KLUBÓW „GP” RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO | Zapraszamy do obejrzenia na stronie: klybygp.pl relacji z wręczenia dyplomów dla red. Tomasza Sakiewicza i prezesa Ryszarda Kapuścińskiego z okazji 16 – lecia klubów „Gazety Polskiej” oraz podziękowania od Klubowiczów. Na pięknych dyplomach napisano: „Zespół pracowników jest jak orkiestra,/ a dobry Szef niczym dyrygent wie,/ kto fałszuje, kto gra czysto i stara się,/ a kto zbytnio się nie wysila”. Z podziękowaniem ~ Klubowicze „Gazety Polskiej”
.
WARSZAWA BIELANY-ŻOLIBORZ | Klub „GP” Bielany – Żoliborz skończył 5 lat. Z tej okazji odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem.
.
.
.
Ryszard Kapuściński