Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu

Tydzień w Klubach „GP” – 19.12.2018 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu

Paryz Koronacja1Dzień po otwarciu kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre Dame w Paryżu, w polskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w centrum Paryża, nieopodal placu Concorde, odbyła się wzruszająca uroczystość koronacji kopi obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Przypomnijmy, że piękne złote korony były darem paryskiego klubu „Gazety Polskiej”, zagranicznych klubów „GP”, Polonii oraz przyjaciół z Polski. Inicjatorem tej pięknej akcji i jej dobrym duchem był przewodniczący paryskiego klubu „GP”, Andrzej Woda. Korony wykonał Tadeusz Rybski, znamienity artysta krakowski. Poświęcono je i przekazano jeszcze we wrześniu tego roku przy okazji Zjazdu Klubów Europy Zachodniej w La Ferte sous Jouarre, ale przyozdobiły one obraz dopiero teraz, przy okazji uroczystości poświęcenia kaplicy polskiej w katedrze Notre Dame. Uroczystej koronacji dokonał delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, ks. bp Wiesław Lechowicz, który podkreślał w homilii, że koronacja obrazu Matki Bożej nie może pozostać jedynie kolejną „akcją”. Stwierdził, że uroczystość ta zobowiązuje jej uczestników do zaufania i zawierzenia Maryi wszystkich spraw, oraz przyjmowania jej w swojej codzienności jako matki i opiekunki. Nawiązał również do Adwentu i wskazał, że jest to czas czuwania i oczekiwania:  „Czuwać to znaczy być człowiekiem czystego sumienia. (…) Czas Adwentu jest także czasem uporządkowania naszych wzajemnych relacji. (…) Możemy się różnic w naszych opiniach, ale powinniśmy być solidarni w sprawach najważniejszych”. Mszę koncelebrował m.in. przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra w towarzystwie byłego rektora Polskiej Misji Katolickiej księdza infułata Stanisława Jeża. O. Waligóra przypomniał, że koronowany obraz był darem sprzed lat Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Witkowski zachęcał do szczerego oddania się Maryi i zawierzenia jej swoich spraw i trudności. „Staramy się to robić w tym kościele, ja sam też staram się robić to każdego dnia” – dodał ks. Witkowski. Uroczystość obfitowała w wiele symboli. Ks. bp Wiesław Lechowicz sprawował np. liturgię w ornacie podarowanym Polskiej Misji Katolickiej we Francji przez Papieża św. Jana Pawła II. Kościołowi podarowano także biało-czerwoną flagę, dar od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Udział w mszy brały liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji polonijnych i placówki dyplomatycznej. W oprawie uroczystej mszy św. czynnie brali udział działacze paryskich klubów „GP”, którzy założyli z tej okazji biało-czerwone szarfy. Ich wotum z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę znalazło godne miejsce na skroniach NMP, Opiekunki Narodu i Dzieciątka Jezus.

Gliwice odznaczenieMarta Święcicka, przewodnicząca Klubu „GP” w Gliwicach, została odznaczona Medalem Stulecia Niepodległości nadanym przez Premiera RP. Uroczystości wręczania medali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przewodniczył pan Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

.

Klub „GP” w Nowym Sączu wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Sądeckim Żołnierzom Wyklętym z oddziału „Żandarmeria AK” Stanisława Piszczka „Okrzei”, uczestnikom akcji na placówkę SOK 13 lutego 1946 roku i oddziału „Grot” Mariana Mordarskiego „Ojca”, „Śmigi” ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, biorącym udział w starciu nocą z 7 na 8 grudnia 1946 roku, w którym to  starciu poległ Julian Leśniak „Bystry”. Tablicę umiejscowiono na fasadzie budynku dworca PKP w Nowym Sączu. Obecny na uroczystości Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel powiedział: „Cieszę się, że jesteśmy w takim gronie, że jest tutaj tylu młodych ludzi. Dziękuję za kultywowanie pamięci o ludziach, którzy swoimi postawami mogą uczyć nas patriotyzmu. Dziś już ten patriotyzm krwi nie potrzebuje, ale ta pamięć pokazuje nam, jak ważna jest polityka historyczna. Moja obecność tutaj jest oznaką tego, że miasto Nowy Sącz będzie dbało o pamięć historyczną, o utrwalanie postaw patriotycznych i o pamięć o tych, którzy walczyli za Polskę”.

W Pułtusku odbyły się uroczystości z okazji 72. Rocznicy Odbicia Więźniów z Pułtuskiego Więzienia przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Klubu „GP” Jerzy Kaczyński.

Bohaterzy ze Związku  Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg, wraz z członkami Klubu „GP” Elbląg II  uczestniczyli w uroczystej Wigilii u Żołnierzy Armii Krajowej. Wspaniała uroczystość na której nie zabrakło wspomnień, ciekawostek z walk o Polskę i kolęd zgromadziła kilkadziesiąt osób. Przy okazji Żołnierze Armii Krajowej wraz z klubowiczami odwiedzili Gietrzwałd, który jest jednym z 12 na świecie, a jedynym w Polsce miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne. Wspólna modlitwa zakończyła wieczór wigilijny.

Konin1Klub „GP” w Koninie był współorganizatorem spotkania z dziennikarzem Wojciechem  Sumlińskim. Gość promował swoją najnowszą książkę pt. „Niebezpieczne Związki Donalda Tuska”.

.

.

Przed tablicą pamięci Powstania Listopadowego w kaplicy „Golgota Polska” klubowicze gliwickiego Klubu „GP” zapalili znicze i zmówili modlitwę za uczestników tamtych wydarzeń. Z tej okazji pani Ligia Mercik wygłosiła okolicznościową prelekcję.

WiedenW Wiedniu, odbyło się spotkanie z dziennikarzem śledczym i autorem licznych książek, Wojciechem Sumlińskim. Spotkanie zaszczyciło swoją obecnością dwóch prelegentów w osobie księdza Stanisława Małkowskiego i komisarza Jacka Wrony.

.

.

SkierniewiceJest już tradycją, że Klub „GP” w Skierniewicach obdarowuje w okresie przedświątecznym paczkami podopiecznych Domu Dziennego Pobytu „Niedziela”.

.

.

.

Gliwicki Klub „GP” sporządził dziesięć paczek świątecznych z życzeniami i prezentami dla dziesięciu rodzin polskich bohaterów, żyjących w trudnych warunkach na Kresach Wschodnich II RP. Paczki zostały przewiezione do punktu zbiórki w Myślenicach, w których to zaprzyjaźniony Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zainicjował  akcję.

.

Gorzyce – reaktywacja Klubu „GP”, ponownie przewodniczącym został Wacław Porębski, tel. 602 299 009, e-mail: klubgazetypolskiej.gorzyce@interia.pl. 

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress