Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | List Jarosława Kaczyńskiego do uczestników uroczystości Katyńsko-Smoleńskich w Brzozowie

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 11.05.2022 r.

List Jarosława Kaczyńskiego do uczestników uroczystości Katyńsko-Smoleńskich w Brzozowie

Serwis_2022.05.11„Poznanie pełnej prawdy o Zbrodni Smoleńskiej, a tym samym oddanie pełnej sprawiedliwości Ofiarom, wciąż pozostaje wyzwaniem i zadaniem” – napisał prezes PiS do uczestników uroczystości katyńsko-smoleńskich w Brzozowie.

Wiosną 1940 roku NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego dokonała zbrodni na 21 857 Polakach. Egzekucję ofiar wykonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Wśród zamordowanych żołnierzy Wojska Polskiego byli oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie oraz policjanci – jeńcy wojenni zatrzymani po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. 10 kwietnia 2022 roku minęła 12. rocznica największej tragedii, jakiej doświadczyli Polacy po II wojnie światowej. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbił się pod Smoleńskiem. Wraz z Prezydentem RP zginęło 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, duchowieństwa i wybitni działacze społeczni.

Brzozow foto powiatbrzozow.pl

Klub „GP” Brzozów

Od wielu lat w Brzozowie w rocznicę tamtych zbrodni odbywają się uroczystości, które ze względu na ich bezprecedensowy charakter zyskały miano katyńsko-smoleńskich. O tych tragediach przypomina miejsce, które powstało w 2010 roku staraniem miejscowych patriotów, gdzie składany jest hołd zamordowanym Polakom. Umieszczono tam symbole w postaci Krzyża Katyńskiego (Krzyż „Golgota Wschodu”) i Tablicy Smoleńskiej z kapsułą ziemi z Katynia i Smoleńska. Miejsce to jest nierozerwalnie związane z Perłą Brzozowa, czyli Bazyliką Mniejszą pw. Przemienienia Pańskiego. Głównym organizatorem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznic Katastrofy Smoleńskiej na Ziemi Brzozowskiej od wielu lat jest przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego i przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Brzozowie Henryk Kozik. Współorganizatorami są dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych kpt. inż. Jan Jastrzębski oraz komendant Jednostki Strzeleckiej nr 2222 w Brzozowie mł. komp. ZS Jan Giefert. Wsparcie organizacyjne i techniczne zapewnia Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie na czele z proboszczem ks. mgr. Franciszkiem Gochem. Patronat Honorowy tegorocznych uroczystości objął prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Brzozow_12.05 (4)

Klub „GP” Brzozów

Przewodniczący klubu „GP” w Brzozowie Henryk Kozik tak opisuje uroczystości: „W Niedzielę Miłosierdzia Bożego naszą uroczystość patriotyczno-religijną rozpoczęliśmy przywitaniem uczestników reprezentujących Sejm RP, duchowieństwo, władze samorządowe, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, Policję, Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną, mieszkańców Brzozowa i okolic. Zostały wprowadzone sztandary miejscowych organizacji. Następnie został wprowadzony Sztandar Wojskowy i weszła Kompania Honorowa 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy, stanowiąca wojskową asystę honorową, oraz odegrano sygnał Hasło Wojska Polskiego. Liturgię w Bazylice rozpoczęła koncelebrowana Msza święta przy muzyce Orkiestry Dętej OSP FIRE BAND. Celebracji przewodniczył ks. Łukasz Staszewski, który również wygłosił patriotyczną i okolicznościową homilię. W koncelebrze uczestniczył ks. Wojciech Pelc, działacz opozycji antykomunistycznej i były misjonarz w Paragwaju. Patriotyczną Modlitwę Wiernych odczytał przewodniczący Komitetu Budowy Krzyża Katyńskiego, Henryk Kozik. Wspólnie modliliśmy się za dusze naszych zgładzonych Rodaków poległych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych znanych i nieznanych miejscach kaźni.

Na zakończenie uroczystej Mszy świętej kapitan Jan Jastrzębski odczytał list od honorowego patrona uroczystości, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego:

ListJK_

List

„Szanowny Pan
Henryk Kozik
Przewodniczący:
Komitetu  Budowy Krzyża Katyńskiego
Rady Powiatu Brzozowskiego
Klubu „Gazety Polskiej” w Brzozowie

Pan Kapitan
Jan Jastrzębski
Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych

Szanowny Pan
Jan Giefert
Komendant Jednostki Strzeleckiej 2222 w Brzozowie

Jak co roku, pogrążeni w żałobnej ciszy i skupieniu, wspominamy 22 tysiące skrytobójczo pomordowanych przez sowieckich oprawców polskich jeńców wojennych oraz 96 przedstawicieli Rzeczypospolitej z Prezydentem RP na czele, którzy polegli w drodze do Katynia. Mieli tam, w 70. rocznicę tego aktu ludobójstwa, złożyć hołd Ofiarom, upomnieć się o historyczną prawdę i sprawiedliwość oraz zaświadczyć swoją obecnością, iż nie pozwolimy na to, by pamięć o tej strasznej zbrodni wygasła. Niestety, wyroki Opatrzności były inne – w tę przeklętą ziemię ponownie wsiąkła polska krew.
Jak Państwo zapewne wiecie, bo o tym wielokrotnie w ostatnich tygodniach mówiłem, na podstawie różnych dokumentów ze śledztwa, do których miałem dostęp jako osoba pokrzywdzona, jestem głęboko przekonany, że 10 kwietnia 2010 roku mieliśmy do czynienia z zamachem.
11 kwietnia Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z Antonim Macierewiczem na czele przedstawiała Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu-154M nr 101 z dnia 10 kwietnia 2010 r. nad lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj na terytorium Federacji Rosyjskiej. Dokument ten jest pracą analityczną, odtwarzającą minuta po minucie, a tam, gdzie trzeba – sekunda po sekundzie – to, co się wydarzyło tego tragicznego dla nas dnia. Wiemy, co się stało, wiemy, że dokonanie zamachu było w interesie Rosji, bo śp. Prezydent Lech Kaczyński umiejętnie i konsekwentnie prowadził politykę przeciwstawiającą się moskiewskim planom. Niemniej raport siłą rzeczy nie przynosi odpowiedzi o charakterze procesowym na pytanie, kto ponosi osobistą odpowiedzialność za to, co się stało.
Tak więc poznanie pełnej prawdy o Zbrodni Smoleńskiej, a tym samym oddanie pełnej sprawiedliwości Ofiarom, wciąż pozostaje wyzwaniem i zadaniem. To będzie, być może, o wiele trudniejsza walka i nie wiemy, jak się ona zakończy. Ale dzieje Kłamstwa Katyńskiego napawają nas otuchą. Dają nadzieję na ostateczne zwycięstwo prawdy. (…)
Szanowni Państwo, w tym miejscu pragnę z całego serca podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wnosili i wnoszą na ziemi brzozowskiej swój wkład w działo stania na straży pamięci o Zbrodni Katyńskiej i Zbrodni Smoleńskiej. Za to oddanie tej szlachetnej sprawie chciałbym wyrazić Państwu moją niezmierną wdzięczność. Bóg Państwu zapłać.
Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia!
Łączę wyrazy szacunku
Jarosław Kaczyński

Uroczystości zakończyło odśpiewanie, przy muzyce Orkiestry Dętej OSP FIRE BAND, pieśni „Boże coś Polskę” oraz odprowadzenie Sztandaru Wojskowego i Kompanii Honorowej 5 bsp i sztandarów organizacji, instytucji i szkół w rejon Krzyża Katyńskiego i Tablicy Smoleńskiej. Tu nastąpiła druga część obchodów, którą rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu. Następnie zostały odczytane nazwiska 96 osób  poległych w Smoleńsku, a orkiestra odegrała pieśń »Śpij, Kolego«. Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 2. Kompanię Zmechanizowaną 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla pod dowództwem por. Daniela Tytuły i 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, Pocztów Sztandarowych. Osobne podziękowania kierujemy do: duchowieństwa, parlamentarzystów, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy i mieszkańców Brzozowa”.

***
Koncert 6.05 - OsloKluby „GP” zapraszają na cykl koncertów i spotkania dyskusyjne o tematyce patriotycznej. Przed publicznością w Danii, Norwegii i Niemczech wystąpi Paweł Piekarczyk, bard Strefy Wolnego Słowa, oraz inni artyści. Treść spotkań będzie nawiązywać do obchodów rocznic wydarzeń historycznych lub do osób i wydarzeń, których dotyczą lokalne polskie miejsca pamięci. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” przy współpracy Klubów „GP”. Projekt finansowany jest ze środków KPRM w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Informacje na stronie: www.klubygp.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis2022_05_11