Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Tydzień w Klubach „GP” – 12.09.2018 r.

Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

bannerGP — kopiaW wielu miejscowościach w Polsce odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, w których uczestniczyły Kluby „GP”.

Krakowskie obchody rocznicy podpisania Porozumień, w których wziął udział krakowski Klub „GP” rozpoczęły się pod pomnikiem „Solidarności” przy Placu Centralnym. Tradycyjnie spotkali się tam działacze nowohuckiej Solidarności – uczestnicy tamtych wydarzeń. Tego dnia nie mogło zabraknąć również modlitwy za ojczyznę i ofiary komunizmu. Głównym punktem obchodów sierpniowej rocznicy była uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski powiedział m.in.: „Powstanie Solidarności – wielkiego ruchu, skupiającego 10 mln Polaków było prawdziwym wyłomem w totalitarnym systemie, który dotyczył nie tylko Polski, ale rezonował w krajach ówczesnego bloku wschodniego i na Zachodzie. Dokonało się coś niezwykle ważnego. Upomniano się o suwerenność narodu we wszystkich jego przejawach życia”. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: wicepremier Beata Szydło, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, senator Marek Pęk, senator Zbigniew Cichoń, posłanka Małgorzata Wasserman, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał. Wicepremier Beata Szydło powiedziała: „Solidarność dała Polsce wolność. Wtedy w sierpniu 1980 r. obudziła się w Polsce nadzieja i wielka radość, że spełniają się wreszcie marzenia Polaków o tym, co najpiękniejsze – o suwerennej ojczyźnie, o Polsce sprawiedliwej, która będzie dla każdego tym najwspanialszym domem, która będzie nad każdym swoim obywatelem pochylała się i będzie domem dla wszystkich. (…) Ideały Solidarności są potrzebne, aby można myśleć o Polsce suwerennej, która jest domem dla każdego i zajmuje się sprawami zwykłych Polaków”. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli tradycyjnie pod Krzyż Katyński, gdzie złożyli hołd poległym za ojczyznę.

W Elblągu odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, podczas których wspomniano udział elbląskich robotników w strajku, jaki w sierpniu 1980 roku rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej. W uroczystościach udział wziął Klub „GP” Elbląg II Obchody rozpoczęły się Mszą Święta w Katedrze pod wezwaniem Św. Mikołaja, której przewodniczył Biskup Elbląski Jacek Jezierski. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w tym: odegranie hymnu państwowego, okolicznościowe wystąpienia oraz składanie kwiatów.

Wabrzeźno-RypinZ inicjatywy  przewodniczących klubów „GP”, Andrzeja Chojnickiego (Wąbrzeźno) i Kazimierza Mroczynskiego (Rypin) w gronie klubowiczów i byłych działaczy Solidarności internowanych i skazanych przez sądy w 1981/2 roku w czasie stanu wojennego odbyło się spotkanie dwóch Klubów „GP”. Spotkanie uświetniły wspomnienia z czasów powstania Solidarności i z czasu odbywania wyroków i internowania.

BedzinII_2013_04_10_4Jak informuje Krzysztof Klebach, przewodniczący Klubu „GP” Będzin II i członek Będzińskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: „Dzięki relacji kolejnego żyjącego świadka mającego w 1945 r. 8 lat otrzymaliśmy potwierdzenie dwóch informacji, które wcześniej mogliśmy traktować tylko jako hipotezy. Pierwsza dotyczy tego, że w budynku w Będzinie przy ul. Małachowskiego 33, okazałym przedwojennym gmachu, od 27 stycznia 1945 r. swoją siedzibę miała sowiecka wojenna komendantura miasta. Z kolei budynek przy ul. Małachowskiego 39 był zajęty przez sowieckich oficerów, którzy mieli w nim swoje kwatery. Sowieckim komendantem wojennym Będzina był mjr Pałubin. Obiekt przy ul. Małachowskiego 58 to kolejny niemy świadek krwawych represji na Polakach w latach 1939–1945, najpierw niemieckich (była tu siedziba gestapo), następnie sowieckich. Już po 27 stycznia 1945 r. (działały tu NKWD i Smiersz), wreszcie komunistycznych (działało tu MO)”. Budynek i jego piwnice zostały odkryte przez przewodniczącego Krzysztofa Klebacha.

ZgorzelecWystawa Ojcowie Niepodległości na Ziemi Zgorzeleckiej od 24 sierpnia przez pierwszy tydzień była eksponowana na rynku w Sulikowie, a teraz została przeniesiona na teren parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, przy ul Emilii Plater. Ulicę tę codziennie przemierza kilka tysięcy mieszkańców i podróżnych, którzy odwiedzają gminne i powiatowe instytucje Zgorzelca. Wielu z nich spontanicznie przystaje i ze wzruszeniem mierzy się z bohaterami naszej niepodległości. Ekspozycja ta, jako pierwsza tej miary wystawa,  trafiła na Ziemię Zgorzelecką dzięki Oddziałowi  Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i będzie cieszyła oczy zgorzelczan do 10 września. Widzowie odbierają tę wystawę jako wielkie wyróżnienie. W ostatni tydzień pobytu będą ją odwiedzali uczniowie ze szkół Zgorzelca i sąsiednich miejscowości. Przy tym wydarzeniu współpracują: Klub Gazety Polskiej w Zgorzelcu, parafia św. Bonifacego w, oraz Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu.

Berlin B - Brytyjski Cmentarz WojennW rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie, Heerstrasse 139. Klubowicze „GP” z Berlina zapalili dwa znicze biały i czerwony na cmentarzu pod Krzyżem. W uroczystości wzięli też udział oraz złożyli wieńce  przedstawiciele władz politycznych z Niemiec. Na tę wzniosłą uroczystość przybyli przedstawiciele attachatów wojskowych różnych krajów, Klubów Rodło oraz środowisk kombatanckich i polonijnych.

Klub „GP” Elbląg II uczestniczył 1 września w uroczystościach rozpoczęcia II Wojny Światowej.

Foto Krzysztof Yakris  Głowacki

Foto Krzysztof Yakris Głowacki

Z inicjatywy przewodniczącego Klubu „GP” Radosława Gajdy w Zgierzu odbyła się czwarta edycja największego w Polsce festiwalu wielbicieli hard&heavy oraz power metalu – Zgierz City Of Power Festival!. Od 2015 r. skupia on polską i europejską czołówkę tego gatunku. W tym roku na koncercie który odbył się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystąpiły następujące zespoły THE QUIREBOYS, Crystal Viper, Visions of Atlantis, Victorius, Internal Quiet, Dragony, Stamina, Axe Crazy, Moravius, Nerville.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big