Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Obronili pomnik Jana Pawła II w Ploërmel

Tydzień w Klubach „GP” – 27.12.2017 r.

Obronili pomnik Jana Pawła II w Ploërmel

Paryz_2017_12_12_12W połowie grudnia w Paryżu odbyła się kolejna manifestacja w obronie chrześcijańskich korzeni Europy. W manifestacji zorganizowanej przez partię SIEL ( Souveraineté, Identité et Libertés, tzn. Suwerenność, Tożsamośc i Wolność) wzięli udział przedstawiciele wielu stowarzyszeń stających w obronie europejskiej cywilizacji, kultury i chrześcijańskiej tradycji, a także członkowie Klubu „Gazety Polskiej” z Paryża i Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II. Manifestacja, która zgromadziła około 1000 osób odbyła się na Placu Palais-Royal, przed budynkiem Conseil d’État (francuskiej Rady Państwa), organu, który w październiku br. wydał decyzję nakazującą usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel.

Bogdan Dobosz, członek paryskiego Klubu „GP” tak opisuje to wydarzenie: „Brońmy naszej cywilizacji! Walka o krzyż w Ploërmel i szopkę bożonarodzeniową w ratuszu w Béziers, demolowane kościoły, brak jarmarku bożonarodzeniowego w Paryżu, który po raz pierwszy od 30 lat nie zostanie zorganizowany w tym roku na Polach Elizejskich. Nasze symbole są atakowane, a na ulicach toleruje się islam. To za wiele!” – tak wtorkową manifestację motywowali francuscy organizatorzy z Souveraineté, Identité Et Libertés (SIEL). Dołączyły do nich również francuskie organizacje katolickie, w tym Renaissance Catholique.

Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu Andrzej Woda podkreślił ze swej strony:Wspólnie sprzeciwiamy się zagrożeniu, jakie stanowią dla chrześcijan liczne przykłady usuwania z przestrzeni publicznej symboli chrześcijańskich, takich jak krzyże czy wydarzenia kulturalne związane z religią chrześcijańską. Ludziom to się nie podoba, dlatego powoli zawiązuje się ruch obrony cywilizacji. Widać, że Francuzi zaczynają zdawać sobie sprawę z narastającego problemu i mimo że Francja jest krajem laickim, to jest tu duża grupa katolików, która nie pozwoli na pozbawienie kraju chrześcijańskich korzeni”.

Podobnie jak Ploërmel, gdzie Polacy byli również obecni na manifestacji, nasi Rodacy zostali bardzo ciepło przyjęci przez Francuzów. Wzruszającym był fakt, że na prośbę Francuzów wymieniali się z nimi flagami narodowymi, bo bardzo chcieli mieć naszą, biało-czerwoną. W słowach podziękowania  przewodniczący Klubu „GP” w Paryżu Andrzej Woda powiedział: „My, Polacy, bardzo dziękujemy za wasze ciepłe i przyjazne przyjecie. Ale nie dla podziękowań tu przybyliśmy. My, Polacy, jesteśmy wierni dziedzictwu Św. Jana Pawła II, który apelował do nas słowami: >>Brońcie krzyża!<<”

„My, Polacy i Francuzi mamy wspólne korzenie. To są korzenie chrześcijańskiej Europy. Usuwanie krzyży, zabranianie bożonarodzeniowych szopek, likwidowanie świątecznych jarmarków, niszczenie kościołów – to jest wyrywanie naszych korzeni! I nie chodzi tu tylko o religię i wiarę! To są podstawy naszej cywilizacji, naszej kultury i naszych tradycji. My o tym nie zapominamy i to dlatego jesteśmy tutaj, by wspierać Francuzów.” – napisał Bogdan Dobosz.

Według ostatnich informacji jakie przekazał redaktor Franciszek Ćwik po rozmowie z merem miasteczka  Ploërmel Patrickiem le Diffon: „Batalia o zachowanie pomnika Jana Pawła II w obecnym kształcie dobiega końca. Udało się dojść do rozwiązania satysfakcjonującego Radę Stanu, która wydała decyzję o usunięciu krzyża z pomnika, merostwo, episkopat francuski oraz katolickich mieszkańców tego bretońskiego miasteczka. Na mocy porozumienia pomnik zostanie przesunięty w nienaruszonym obecnym kształcie na teren prywatny, stanowiący własność miejscowej diecezji. Koszty związane z operacją przeniesienia pomnika w nowe miejsce bierze na siebie strona kościelna. Finalizacja wszystkich ustaleń dotyczących technicznej strony tego porozumienia ma zostać podpisana w najbliższym tygodniu.”

To wielki sukces obrońców pomnika Jana Pawła II w Ploërmel, a zwłaszcza członków Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II i Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu.

Zytomierz Kijow Sakiewicz2017 qideoW Kijowie i Żytomierzu odbyły się spotkania z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem poświęcone m.in. omówieniu relacji polsko ukraińskich. W spotkaniu w Kijowie, które odbyło się w budynku Narodowego Uniwersytetu Akademii Kijowsko-Mohylańskiej uczestniczyli m.in. członkowie miejscowego klubu „GP”. W Żytomierzu spotkanie odbyło się w Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki, poświęcone omówieniu ukraińskiej wersji książki „Testament I Rzeczypospolitej”. W spotkaniu i dyskusji uczestniczyli członkowie Klubu „GP” w Żytomierzu. Poruszana była sprawa propagandy rosyjskiej, dążącej do skłócenia Polaków i Ukraińców.

Gostynin2W Sali Kolumnowej w Zamku  w Gostyninie odbył się koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka pt. ,,Żołnierze Niezłomni Podziemna Armia Powraca”. Koncert odbył się w ramach cyklicznego wydarzenia ,,Przystanek historia” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina. Współorganizatorami wydarzenia był Klub „GP” z przewodniczącą Anną Orzeszek – Borkowską, Prawo i Sprawiedliwość Gostynin,  oraz Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski. Tego dnia nie zabrakło wśród zebranych nie tylko kombatantów, członków Stowarzyszenia Pro Patria z Dobrzykowa, ale również Senatora RP Marka Martynowskiego, który jest inicjatorem wielu wydarzeń mających na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert odbył się w otoczeniu wyjątkowej wystawy przedstawiającej sylwetki Żołnierzy Wyklętych m.in.: Inki i Uskoka.

Poznan Foto. Andrzej Karczmarczyk (2)Kluby „GP” w Poznaniu i Tarnowskich Górach zorganizowały spotkanie z Adamem Borowskim, przewodniczącym warszawskiego Klubu „GP” i jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej. Spotkanie w Poznaniu odbyło się  w sali różowej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Prowadziła je pani Aurelia Siwa, która przedstawiła ważniejsze wydarzenia z życia gościa. Adam Borowski podczas swego wystąpienia omówił napisaną i wydaną przez siebie książkę o Żołnierzach Wyklętych, oraz opowiedział o swoich kontaktach z emigrantami czeczeńskimi z którymi współpracował i  pomagał im.

Starogard Gdanski3W Starogardzie Gdańskim z okazji Jarmarku Świątecznego, Klub „GP” zorganizował poczęstunek dla około 500 osób. W całym jarmarku wzięło udział około 1000 mieszkańców.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Serwis 12 — kopia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress