Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Pamiętamy o bohaterach

Tydzień w Klubach „GP” – 02.09.2015 r.

Pamiętamy o bohaterach

W Sobótce k. Wrocławia odbył się II „Bieg Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Liczącą 10 kilometrów trasę pokonało 1061 biegaczy, wśród nich znalazł się także przewodniczący klubu „GP” we Wrocławiu – Andrzej Górnik. Głównemu biegowi dla dorosłych towarzyszyły także biegi krótkodystansowe dla dzieci i młodzieży.   Meta biegu znajdowała się przy schronisku „Pod Wieżycą”. W tym miejscu, przy pamiątkowym kamieniu który został poświecony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, w asyście wojska i harcerzy, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Po zakończeniu biegu można było zwiedzać dwie wystawy: „Skazani przez władzę ludową 1944–1954″ oraz wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W namiotach edukacyjnych odbywały się spotkania z kombatantami, można było również zwiedzić leśne obozowisko zrekonstruowane przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Młot”. Po południu uczestnicy patriotycznego festynu z udziałem kombatantów, Żołnierzy Niezłomnych i ich rodzin wysłuchali koncertu barda Pawła Piekarczyka.

Klub „GP” w Kobyłce oraz Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizował  I Konkurs Historyczny „Bitwa Warszawska 1920″. Laureaci konkursów: „Odkrywamy naszą historię – ks. Jerzy Popiełuszko”, „II Konkurs Wiedzy Historycznej o Żołnierzach Niezłomnych” oraz „Konkurs o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim” uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce do Brukseli. Fundatorem nagród był poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski oraz poseł Mariusz Błaszczak. Wśród uczestników wycieczki byli laureaci konkursów z Wileńszczyzny, Grodna, Radomia i Mikołowa.

Klub „GP” z Suwałk brał czynny udział w obchodach 70. rocznicy Obławy Augustowskiej które odbyły się przy krzyżu i kamieniach symbolizujących Ofiary Obławy w Gibach.   Najpierw odbyła się uroczysta msza św. odprawiana przez ks. Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura i wielu księży, podczas której piękną patriotyczną homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Wysocki prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Następnie pod krzyżem składano kwiaty i zapalono biało – czerwone znicze. We wszystkich uroczystościach uczestniczyli członkowie klubu „GP” w Suwałkach. Członkowie Klubu pomagali też w rozprowadzaniu książek pt. „Obława Augustowska” oraz o „Żołnierzach Wyklętych Suwalszczyzny”. 9 lipca 2015 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

W 96. rocznicę wyzwolenia Suwałk miejscowy klub „GP” zapalił biało – czerwone znicze pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Z inicjatywy Krystiana Frelichowskiego, przewodniczącego bydgoskiego klubu „GP”, reprezentującego również Szkolne Koło PTSM w Złejwsi Wielkiej na wakacyjnym wypoczynku w Polsce przebywała kilkunastoosobowa grupa młodych Polaków z Białorusi. Dzięki życzliwości ludzi i wspaniałomyślności darczyńców dzieci zwiedziły m.in. Chełmżę i Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślecinek. Klub w Chełmnie zorganizował zwiedzanie zabytków tego pięknego miasta, a klub poznański zorganizował wycieczkę po Poznaniu. W biurze posła T. Latosa goście uczestniczyli na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej. Pełna relacja na stronie: www. klubygp.pl.

Klub „GP” w Żywcu zorganizował spotkanie z dr. Jerzym Targalskim. Podczas spotkania omawiane były kwestie kontroli nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz sytuacji w kraju.

W Myślenicach odbyło się spotkanie   z prof. Janem Żarynem, redaktorem naczelnym miesięcznika „wSieci Historii”.

W tyskim klubie „GP” odbyło się międzyśrodowiskowe spotkanie z senatorem Czesławem Ryszką. W spotkaniu udział wzięli członkowie klubu „GP”, Rodziny Radia Maryja i Biura Radia Maryja, członkowie PIS i wiele innych osób. W czasie spotkania tyskie środowiska prawicowe pozytywnie oceniły dotychczasową działalność senatora i jednogłośnie poparli jego kandydaturę w najbliższych wyborach do Senatu.

Na spotkaniu klubu „GP” w Gliwicach referat o genezie i realizacji przez OUN-UPA ludobójstwa Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Galicji, w latach 1943- 1944, wygłosił Janusz Łańcucki.

Redaktor Marcin Wolski gościł na spotkaniu klubu „GP” w Gnieźnie.

Członkowie poznańskiego klubu „GP” byli w Ostrowie Wielkopolskim na grobie księdza Józefa Greckiego.

Członkowie klubu „GP” w Sulęcinie zaprosili na grill i rozmowę panią poseł Elżbietę Rafalską.

Ząbkowice Śl. – zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została Danuta Łagiewka-Woźniak, tel.: 504 641 498, e-mail: klubgp.zabkowicesl@wp.pl. Panu Sławomirowi Szymańskiemu   dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk