Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” |Polonia wspiera reelekcję Donalda Trumpa

Tydzień w Klubach „GP” – 28.10.2020 r.

Polonia wspiera reelekcję Donalda Trumpa

Filadelfia_2020_10_17_2

Kluby „GP” USA

Kluby „Gazety Polskiej” działające w ruchu społecznym People4Trump uczestniczyły w rajdzie samochodowym mającym na celu poprzeć reelekcję Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Małgorzata Bojko tak opisuje to niezwykłe wydarzenie: „ >>Bikers, Cars and Truckers 4 Trump Road Rally<< (Kierowcy motocykli, samochodów oraz ciężarówek dla Trumpav) pod takim hasłem 17 października br. odbył się rajd samochodowy popierający reelekcję Donalda Trumpa na prezydenta USA. Hasło wiecu, jest ściśle związane z organizacją People4Trump, która powstała w stanie Pensylwania, jako oddolna inicjatywa założona miedzy innymi przez republikańskiego działacza Jima Worthingtona. Z chwilą gdy Donald Trump został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych ten ruch społeczny podjął się zadania wspierania grup i osób zaangażowanych w propagowanie myśli republikańskiej.

W sobotnim wydarzeniu niesamowite wrażenie robiła kolumna złożona z motocyklistów, samochodów osobowych i ciężarowych udekorowanych tablicami, banerami oraz flagami na których widniało nazwisko obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ilości samochodów nie można było zliczyć, ich ilość przerosła oczekiwania, organizatorzy oszacowali liczbę pojazdów biorących udział w rajdzie na ponad dwa tysiące. Przejazd przebiegał od miejscowości Newtown a zakończył się w Doylestown w obrębie hrabstwa Bucks, stanu Pensylwania.

Nie przypadkowo miasteczko Newtown  zostało wybrane na rozpoczęcie trasy przejazdu pro – Trumpowej parady, ponieważ właśnie tutaj 21 października 2016 roku przybył ze swoją kampanią prezydencką  ówczesny kandydat na Prezydenta  – Donald Trump.

Wśród przybyłych i skandujących okrzyki poparcia dla reelekcji obecnego Prezydenta, Polonia amerykańska, której samochody oprócz flag amerykańskich udekorowano biało czerwonymi, stanowiła najbardziej zauważalna grupę. Pośród nich byli Polacy skupieni wokół organizacji patriotycznych tj. Kluby Gazety Polskiej, Komitet Smoleńsko Katyński, przedstawiciele organizacji weterańskich, przedstawiciele Reduty Dobrego Imienia USA, Dom Polski Filadelfia, członkowie polskich klubów  motocyklowych, czynnie działających na terenie  wschodniego wybrzeża USA oraz wielu zwykłych Polaków, którzy popierają działania Donalda Trumpa. Wszyscy skupili się wokół niedawno utworzonej na potrzeby kampanii prezydenckiej grupy >>PA Polish – Americans for TRUMP<< i pod taką nazwą wzięli udział w tym wydarzeniu. Podczas przejazdu parady samochodów przez miasteczka Bucks County polskie barwy narodowe wzbudzały w mieszkańcach, którzy bardzo licznie zgromadzili się na poboczach drogi całej trasy, mnóstwo emocji. Często słychać było okrzyki >>Polska, Poland<<. Główny organizator rajdu zwrócił się do Polaków dziękując im za przybycie >>(…)To wy Polacy lepiej rozumiecie dzisiejsze problemy Stanów Zjednoczonych, niż często sami Amerykanie.<< Dla Polonii udział w tym wydarzeniu miał fundamentalne znaczenie, był dowodem wdzięczności za wszystko co do tej pory zrobił obecny prezydent USA dla Polski i Polaków. Warto tutaj wspomnieć o zniesieniu wiz dla  obywateli RP, wzmocnieniu polskiej obronności poprzez ulokowanie wojsk amerykańskich na terenie Polski oraz wspieranie projektu >>Trójmorza<< gwarantującego niezależność energetyczną dla Polski i dwunastu krajów współtworzących ten koncept.”

Kandydat Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden kolejny raz obraził Polaków porównując sytuację na Białorusi z tym, co się dzieje w Polsce i na Węgrzech. NATO jest narażone na ryzyko początku pęknięcia (…). Widzimy to wszystko, co dzieje się od Białorusi po Polskę, po Węgry oraz wzrost totalitarnych reżimów na świecie(…) – stwierdził Biden podczas spotkania z wyborcami w Filadelfii, zorganizowanego przez telewizję ABC News. Wcześniej w wywiadzie dla „New York Timesa” mówił, że przestał chodzić do polsko-amerykańskiego klubu, sugerując, że obecnie kontaktuje się już z „mądrymi ludźmi”. W związku z tymi wypowiedziami Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii i przewodniczący Komitetu Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej, oraz Maciej Rusiński, koordynator Klubów „GP” w Ameryce Płn. w imieniu Polonii wystosowali list do kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

USA

Kluby „GP” USA

15 Października 2020, Bensalem, PA

Wiceprezydent oraz kandydat na prezydenta

Stanów Zjednoczonych Joe Biden

Szanowny Wiceprezydencie Biden,

Zwracamy się do Pana Wiceprezydenta jako przedstawiciele Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, który łączy członków wielu organizacji polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Naszym wspólnym celem są nieustające starania ku wzmacnianiu polsko-amerykańskich relacji i współpracy.

My, podobnie jak większość Polaków w Ameryce, jesteśmy głęboko zawiedzeni Pana komentarzem na temat Polski wypowiedzianym 15 października podczas wydarzenia Town Hall w stacji ABC, który sprawił wrażenie nieznajomości Europy Środkowej. Komentarz był krzywdzącym, fałszywym określeniem dotyczącym Polski. Polska jest krajem pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dziś jest mocną demokracją, gdzie wolność każdej osoby jest zapewniona i chroniona, a debata publiczna jest różnorodna, energiczna i niczym niezakłócona, nawet jeśli czasami może być gorąca a nawet politycznie wykorzystywana przeciwko Polsce poza jej granicami.

Spośród krajów europejskich Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Polska daje przykład wypełniania zobowiązań wobec NATO. Polscy żołnierze dzielnie walczyli w II wojnie światowej z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, a w dzisiejszych czasach uczestniczą w operacjach wojskowych na Bliskim Wschodzie dowodzonych przez USA. Dzięki naciskowi na transatlantycką politykę bezpieczeństwa i współpracę z USA podjętemu przez polski rząd od roku 2016, relacje między Polską a USA są dziś najsilniejsze i najbardziej produktywne w historii. Wszyscy mamy nadzieję, że pozostaną na tym kursie.

Jako Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego wierzymy, że ponownie rozważy Pan swoje ostatnie uwagi na temat Polski i je skoryguje.

Z poważaniem,

Tadeusz Antoniak

Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej – przewodniczący

Maciej Rusiński

Kluby Gazety Polskiej w Ameryce Płn. – koordynator

Tczew – Klub „Gazety Polskiej” kolejarzy

Parę tygodni temu w Tczewie rozpoczął swoją działalność Klub „Gazety Polskiej” kolejarzy. Marika Wohlert, zastępca przewodniczącego klubu, w tak ciekawy sposób opisuje pierwsze spotkanie członków klubu: „Lokomotywa ruszyła, pasażerowie wsiedli. Klub Gazety Polskiej Kolejarzy z Tczewa rozpoczął działalność. Baczność! Drużyna konduktorska na czele z Jarosławem Szałajdą i Mariką Wohlert, jadąca na trasie Tczew- woj. Pomorskie wita Państwa i prosi o zajęcia miejsca w przedziałach. Na peronie prosimy zachować czujność i nie zbliżać się do krawędzi peronu. Chętnych do odbycia podróży zapraszamy do wagonu pierwszego umieszczonego na czele skład. Tu po odbyciu rozmowy będzie możliwa dalsza jazda. Do zobaczenia na szlaku. No i lokomotywa ruszyła. Pierwszy kurs ku propagowaniu wartości patriotycznych odbył się 16 października 2020 r., o godz. 18. W wyniku obostrzeń sanitarnych, dzięki uprzejmości Pana Posła Kazimierza Smolińskiego, spotkanie zostało przeniesione z Restauracji Piaskowa do sali konferencyjnej tczewskiego PiS-u. Pierwsze zebranie, to zawsze towarzyszące temu mnóstwo emocji, niepewności, ale i wiary w to, że to musi się udać. A jak już mówimy o wierze, to spotkanie rozpoczęliśmy od poświęcenia klubu i zawierzenia naszej działalności pod opiekę patronce kolejarzy św. Katarzynie. Poświęcenia dokonał Kapelana Kolejarzy Ksiądz Piotr Wulgaris. Zebranie przebiegało w miłej i iście kolejarskiej atmosferze. Oczywiście nie zabrakło przestawienia szefów klubu, Jarosława Szałajdy – przewodniczącego, zastępcy – Mariki Wohlert oraz skarbnika – Ireneusza Weinera. Jednym z najważniejszych punktów było omówienie celu powstania klubu, jego imienia, struktury na szczeblu ogólnopolskim i zachęcenia do udziału w wydarzeniach organizowanych przez władze Klubów Gazety Polskiej. Dzięki obecności wielebnego dowiedzieliśmy się, że istnieją spisane wspomnienia kolejarza z Szymankowa biorącego udział w zatrzymaniu napaści na Polskę przez Niemcy 1 września 1939 r., w czasie II Wojny Światowej. Na pewno jako klub dołożymy wszelkich starań, by te wspomnienia upublicznić i pokazać Polakom, zwłaszcza tym z młodszego pokolenia, że kolejarze to dzielni ludzie i nie boją się próby obrony ojczyzny. Zawsze gotowi do służby na rzecz Rzeczypospolitej i jego mieszkańców. Członkowie klubu zgłosiło chęci do działania i już omówiło pierwsze inicjatywy. Po spotkaniu udaliśmy się uczcić pierwsze zebranie uroczystą kolacją.  Termin następnego spotkania zostanie podany w najbliższym czasie uwzględniającym obecną sytuacje epidemiologiczną.”

Banner_zjazdTychy –  zmiana przewodniczącego, nową przewodniczącą została Anna Syrek, 692 932 372, e-mail: tychy.klubgp@gmail.com.
Panu Januszowi Jabłońskiemu bardzo dziękuję za dotychczasową owocną współpracę.

.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

GP_2020.10.28_serwis

Serwis 28.10.2020a

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress