Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Polonia z USA – w trosce o Polskę

Tydzień w Klubach „GP” –  8.04.2014 r.

Polonia z USA – w trosce o Polskę

Podczas I Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady, który odbył się w lutym w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, jednym z najczęściej poruszanych tematów były zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zatroskani o losy Polski członkowie klubów mieli okazję usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania od najbardziej kompetentnych osób, czyli od posłów PiS: dr Andrzeja Dudy – szefa sztabu PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, prof. Krzysztofa Szczerskiego – byłego wiceministra spraw zagranicznych, specjalizującego się w zakresie polityki zagranicznej i integracji europejskiej, oraz Adama Kwiatkowskiego – członka Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą. Na spotkaniach z polskimi parlamentarzystami, które zorganizował Klub „GP” w Chicago, goście odpowiadali na pytania nurtujące Polonię w USA. Dziękując za zaproszenie Klubowi „GP” Chicago2 prof. Krzysztof Szczerski powiedział: „Przyjechałem tu, by poznać ten rodzaj patriotyzmu, miłości Polski, który także dla nas, polityków w Polsce, może być w wielu miejscach inspirujący i pocieszający. Po drugiej stronie oceanu jest Polskie środowisko, które tak jak my chciałoby Polski silnej, Polski samodzielnej; Polski godnej, dumnej, bogatej i takiej, która rozwija się w taki sposób, że wszyscy Polacy czują się w swojej ojczyźnie dobrze”. Relacja wideo: www.klubygp.pl

Z inicjatywy Klubu „GP” w Krajence powołany został ponad 100 osobowy Honorowy Komitet Upamiętnienia Pobytu Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej w Złotowie. 30 marca odbył się finał całej akcji. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Złotowie odprawiona została msza św. w intencji śp. Marii Kaczyńskiej po czym odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ulicy Domańskiego 27 gdzie, w dzieciństwie p. Maria mieszkała. W części artystycznej wystąpili uczniowie SP nr 1 im Stanisława Staszica w Złotowie, oraz Harcerski Zespół Mandolinistów „Frygi”. Zaprezentowano także wystawę fotograficzną i wyświetlono film dokumentalny „Masia na Krajnie”, ukazujący związki Pierwszej Damy z tym miastem. W uroczystościach wzięło udział około 300 osób.

Na zaproszenie nakielskiego Klubu „GP” gościł w Nakle nad Notecią red. Marcin Wolski. Półtoragodzinne spotkanie utrzymane było w wybitnie kabaretowej tonacji. Było, nie było, 60. minut na godzinę zobowiązuje.

Z inicjatywy Klubu „GP” w Amsterdamie odbyło się spotkanie z dr Stanisławem Krajskim nt. „Światowej masonerii”.

Klub „GP” w Radzyminie  współorganizuje zbiórkę produktów żywnościowych dla kombatantów walki o niepodległość Polski, którzy obecnie mieszkają na terenie Białorusi.

Tarnowskie Góry – połączenie Klubów „GP”, przewodniczącym został: Jan Gładysz, tel. 694 466 036; e-mail: klubgptarnowskiegory2@op.pl Panu Piotrowi Pigoniowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Głubczyce – zmiana przewodniczącego Klubu „GP”, nowym przewodniczącym został  Jarosław Toporowski , e-mail: klubgpglubczyce@o2.pl  Panu Leszkowi Antoszczyszynowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress