Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Poznański Klub „GP” przeprasza za KOD-ziarzy

Tydzień w Klubach „GP” – 06.07.2016 r.

Poznański Klub „GP” przeprasza za KOD-ziarzy

Podczas uroczystości ku czci ofiar Czerwca ’56 w Poznaniu doszło do skandalicznych scen zakłócających podniosłą atmosferę ceremonii upamiętniającej 60. rocznicę robotniczego zrywu. Kiedy na Placu Adama Mickiewicza, na przeciwko „Krzyży”, wypowiadane były słowa o bohaterach  tamtych dni, duża grupa KOD-ziarzy wrzaskami, buczeniem i trąbkami starała się sprofanować uroczystości.

Członkowie Akademickiego klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydali na tę okoliczność specjalne oświadczenie w którym zawarto między innymi takie słowa: „(…) Prezydent Poznania postanowił wykorzystać rocznicowe obchody Poznańskiego Czerwca 56 do bieżącej gry politycznej, do promowania KOD-u.(…) Bez uzgodnienia z innymi współorganizatorami uroczystości w ostatniej chwili zaprosił na główne uroczystości byłego Prezydenta Lecha Wałęsę, organizując przy tej okazji masową akcję protestacyjną tzw. Komitetu Obrony Demokracji. Ci specjalnie zwołani >>demokraci<< zakłócali atmosferę uroczystości. Wznoszonymi okrzykami i podnoszonym tumultem próbowali zamienić podniosłą uroczystość dedykowaną odważnym bohaterom sprzed 60 lat – w polityczną demonstrację skierowaną przeciwko demokratycznie wybranym władzom Rzeczypospolitej: Prezydentowi i przedstawicielom rządu. Takie zachowanie nie wymagało odwagi – potrzebna była pogarda dla  demokratycznego wyboru większości Polaków (…)”.

Również Klub „GP” w Poznaniu poparł stanowisko poznańskiego AKO i wydał swoje oświadczenie:

„Poznański Klub Gazety Polskiej im. gen. Andrzeja Błasika w pełni popiera stanowisko Akademickiego Klubu Obywatelskiego w związku z zakłócaniem uroczystości obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956. Wykorzystywanie tej uroczystości do prowadzenia własnej działalności politycznej i promowania KOD-u  przez prezydenta Poznania   jest niegodne i bezcześci pamięć ofiar tego pięknego i tragicznego zrywu robotników w 1956 r. Ponadto pragniemy bardzo gorąco przeprosić Pana Prezydenta Andrzeja Dudę za niewłaściwe i niegodne zachowanie bojówek KOD-owskich, które utrudniały Jego piękne, bogate w treść historyczną przemówienie.

Bardzo nam przykro Panie Prezydencie.

Zarząd Poznańskiego Klubu >>Gazety Polskiej<< im. gen. Andrzeja Błasika”.

Gościem na spotkaniu Klubu „GP” w Poznaniu była ostatnia żyjąca tramwajarka z idących na czele pochodu w Czerwcu 56 roku – Stanisława Mikołajczyk. Kombatantka opowiadała jak została zraniona, o śledztwie, torturach i wieloletnim zastraszaniu. Wideo na: www.klubygazetypolskiej.pl

W Hamburgu odbyło się niezwykłe spotkaniu z  Krzysztofem Wyszkowskim legendą i współzałożycielem Solidarności.

Z inicjatywy Klubu „GP” w Kętach w klasztorze Franciszkanów, odbyło się spotkanie z Dariuszem Walusiakiem, historykiem, pisarzem, reżyserem i dziennikarzem. W latach 80. związany był z opozycją antykomunistyczną. Podczas spotkania miała miejsce promocja najnowszej książki „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”.

W  auli Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbyło się spotkanie autorskie z Witoldem Gadowskim  połączone z promocją jego ostatniej książki ,,Lokal dla awanturnych”. Po powitaniu gościa i licznie przybyłej publiczności (około 300 osób) przez przewodniczącą gliwickiego Klubu „GP” – Martę Święcicką, krótki wstęp wygłosił Damian Dzieżyc, który wymienił nagrody i wyróżnienia jakie otrzymał gość spotkania. Witold Gadowski rozpoczął swój wykład od refleksji po powrocie z Brukseli, gdzie dzięki uprzejmości eurodeputowanej Anny Fotygi  przedstawiał dobrze nam wszystkim znany film dokumentalny ,,Insha Allah – Krew męczenników.  Kolejnym omawianym tematem była aktualna sytuacja w Polsce. Punktem wyjścia była  miażdżąca ocena III RP oraz jej fundamentu czyli „okrągłego stołu”. Dziennikarz mówił o degeneracji
polskich służb specjalnych, gdzie największym problem są wysocy funkcjonariusze często jeszcze wywodzący się  z WSI, czy o braku systemu szkolenia który ograniczyłby penetrację służb. Wspomniał o nadmiernej koncentracji mediów w rękach obcego kapitału, o oligarchizacji władzy.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Tychach był wydarzeniem wyjątkowym. Mieszkańcy Tych a wśród nich członkowie miejscowego Klubu „GP” niezwykle gorąco przyjęli Prezydenta RP. Jednak wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy było zakłócane jazgotem wydobywającym się ze strony kilkudziesięciu przedstawicieli KOD-u stojących nieopodal. Prezydent mówił o Śląsku, Ślązakach, o przywiązaniu do  tradycji i wolności. Mówił również o wspieraniu rodziny  i jej rozwoju, wspomniał o programach przyjętych i wdrożonych przez rząd Premier Beaty Szydło. Na koniec przemówienia wyraził nadzieję: „aby ta >>Dobra Zmiana<< się udała i żeby nawet ci , którzy próbują w niej przeszkodzić, nie dali rady”.

Członkowie Klubu GP Berlin-Brandenburg zostali zaproszeni przez fundację Körber na spotkanie z Premierem Ukrainy Wołodymyrem  Hrojsmanem. W swoim przemówieniu apelował o poparcie słusznej walki Ukrainy z agresorem rosyjskim. Po zakończeniu politycznej debaty Premier podziękował członkom Klubu „GP” Berlin-Brandenburg za zaangażowanie i pomoc Ukrainie, w szczególności za odwiedziny w Bundeswehrkrankenhaus żołnierzy ukraińskich, którzy zostali ranni podczas walki o wolność Donbasu. Rozmowa przebiegała w języku polskim. Warte podkreślenia są słowa Pana Premiera wypowiedziane w języku polskim o Naszym Narodzie: „Kocham Polskę i Polaków”.  Członkowie Klubu GP Berlin-Brandenburg  wręczyli rzeźbę upamiętniającą walkę Narodu Ukraińskiego o wolność. Klubowicze zostali zaproszeni do odwiedzenia Ukrainy. Należą się wielkie podziękowania zarządowi fundacji Körber za wspaniałą organizację spotkania.

Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Paweł Banaszek, tel. 608 283 198, e-mail:mkgp.warszawa@gmail.com Wiceprzewodniczącą została Sylwia Pist, tel. 505 080 660.

Kartuzy – reaktywacja klubu „GP”, przewodniczącym został: Zdzisław Drzał, tel.: 608 309 359, e-mail: klubgp.kartuzy-golubie@wp.pl Panu Henrykowi Magulskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress