Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Poznański Klub „GP” zakpił z Nowoczesnej

Tydzień w Klubach „GP” – 22.08.2017 r.

Poznański Klub „GP” zakpił z Nowoczesnej

Poznan odpowiedz 2017W centrum Poznania koło ronda Kaponiera, naprzeciwko hotelu Sheraton, członkowie partii Nowoczesna powiesili baner, który w ich mniemaniu miał piętnować miejscowych posłów Prawa i Sprawiedliwości za poparcie dla ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej baner zawisł na ścianie kamienicy przy ul. Strzeleckiej 13, obok parkingu Politechniki Poznańskiej, jednak jak to w Nowoczesnej bywa, baner powieszono bez zezwolenia właściciela i szybko  musiano go zdjąć. Po wielu nieudanych próbach wreszcie znaleziono miejsce i baner zawisł. Na wielkim billboardzie zamieścili zdjęcia posłów PiS: Bartłomieja Wróblewskiego, Szymona Szynkowskiego vel Sęk i Tadeusza Dziuby, a nad ich zdjęciami umieszczono napis: „Głosowali za zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym” i pod spodem dodano: „Posłowie PiS z Poznania – będziemy pamiętać!”. Radość działaczy Nowoczesnej nie trwała długo, ponieważ natychmiast członkowie poznańskiego Klubu „Gazety Polskiej” pod banerem zawiesili napis: „Brawo!!! Dziękujemy posłom PiS”. Efekt jest taki, że za pieniądze Nowoczesnej wyróżniono posłów, którzy głosowali za ważną ustawą o Sądzie Najwyższy. Miejscowym działaczom Nowoczesnej można tylko zacytować klasyka: „Cała Polska z was się śmieje…”

Dzierzoniow small„Żądamy reformy sądownictwa!” i „Nie ma wolności bez sprawiedliwości” – takie między innymi hasła skandowano w trakcie kolejnego wiecu poparcia dla reform rządu Prawa i Sprawiedliwości, jaki tym razem odbył się w Wałbrzychu. W zorganizowanym spontanicznie wiecu udział wzięło blisko 400 osób. Jednym z uczestników wałbrzyskiego wiecu był Adam Borowski – przewodniczący warszawskiego Klubu „GP”, opozycjonista, więzień polityczny, który został przywitany przez zgromadzonych owacyjnymi brawami. W trakcie swojego wystąpienia powiedział do uczestników wiecu m.in.: „Wszyscy doskonale wiemy, że w polskim wymiarze sprawiedliwości źle się dzieje i wasza liczna tutaj obecność potwierdza, że Polacy oczekują w tej dziedzinie gruntownych zmian. Od 1989 roku wiele w Polsce się zmieniło, jednak od czasów PRL sądy w Polsce nie zostały zmienione w najmniejszym stopniu. Między innymi właśnie dlatego komunizm w Polsce do dzisiaj nie został rozliczony… A my zreformujemy polskie sądy!”. Swoje przejmujące perypetie sądowe przedstawił zebranym także przedsiębiorca Marek Kubala, który przekonywał, że w drodze do reformowania sądów „nie wolno się poddawać!”. Janusz Maniecki z Klubu „GP” Dzierżoniów II powiedział m.in.: „Chciałem przypomnieć, że to my w zeszłym tygodniu zainicjowaliśmy w Dzierżoniowie cykl takich spotkań poświęconych poparciu Dobrej Zmiany. Konieczna jest reforma sądownictwa, ale niezbędne są też zmiany w samorządach!”. Wiec zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu.

Tychy_2017_08_08_5Głównym gościem otwartego spotkanie Klubu „GP” w Tychach był Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. W spotkaniu uczestniczył senator Czesław Ryszka. Byli też obecni miejscy radni PiS oraz Małej Ojczyzny. Minister podsumował działalność Ministerstwa Sportu i Turystyki i podkreślił znaczenie „Dobrej zmiany”, która zachodzi również w polskim sporcie. A jest co zmieniać! Działalność polskich związków sportowych pozostawia wiele do życzenia. Układy sięgające niejednokrotnie do okresu PRL-u pokazują, że polski sport wymaga głębokiej reformy. Podstawą reformy jest zwiększenie przejrzystości działania polskich związków sportowych, a przede wszystkim walka ze zjawiskami  korupcji i nepotyzmu, które niestety w polskim sporcie są wciąż obecne. Sport wymaga gruntownych zmian, do których teraz zabrano się na poważnie. To, co wielu bardzo zaboli, to zakaz sprawowania funkcji członków zarządów związków sportowych przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa w okresie PRL. Władze związków sportowych powinny składać się z osób o nieposzlakowanej opinii, otwartych na pozytywne zmiany, których celem ma być nie zysk finansowy, lecz przede wszystkim sukces sportowy. Problemem tych środowisk są często nieprzejrzyste powiązania kapitałowe i to też ma się zmienić poprzez wprowadzenie odpowiednich zakazów i regulacji. Zwiększony zostanie także nadzór ministerstwa nad działalnością polskich związków sportowych. Wprowadzenie tego będzie możliwe dzięki zmienionej Ustawie o Sporcie, którą podpisał Prezydent. Kluczem do przyszłych sukcesów sportowych jest szkolenie młodzieży, szczególnie młodzieży uzdolnionej sportowo. Powstaną szkoły mistrzostwa sportowego oraz popularne kiedyś Szkolne Koła Sportowe. Dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego wrócą niebawem, do polskich szkół. Witold Bańka jest przedstawicielem Europy w Światowej Organizacji Antydopingowej. W 2019 roku w Katowicach odbędzie się Światowy Kongres Antydopingowy. Dr Andrzej Drogoń zaproponował utworzenie w Paprocanach Ośrodka Sportów Wodnych. Współorganizatorem spotkania był radny Jakub Chełstowski.

Skierniewice_2017_08_06_01Klub „GP” w Skierniewicach zaprosił na spotkanie  Posła Prawa i Sprawiedliwości  Grzegorza Wojciechowskiego.  Poseł jest członkiem parlamentarnej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Uczestnicy spotkania pytali przede wszystkim o reformę sądownictwa. Poseł przybliżył i omówił wiele zagadnień, odniósł się również do weta prezydenta Andrzeja Dudy ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Na koniec Poseł Wojciechowski złożył swój podpis na liście pod Apelem o reformę wymiaru sprawiedliwości.

Bochnia_2017_08_06W Bochni odbył się tradycyjnie Memoriał mjr „Bacy”. Po mszy św. w kaplicy w Chodenicach złożono kwiaty przy pomniku w miejscu zastrzelenia mjr Jana Kaczmarczyka ps. „Baca”, w tym od delegacji bocheńskiego Klubu „GP”.  Następnie wysłuchano  wystąpień Starosty Bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, Burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego i prezesa Bocheńskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, dr hab. Teofila Wojciechowskiego.

.

Hamburg_2017_08_01_2Członkowie działających w Hamburgu klubów „Gazety Polskiej” uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wziął udział również przedstawiciel Konsulatu RP.

.

.

.

Bystrzyca Kłodzka – reaktywacja Klubu „GP” przewodniczącą została: Barbara Marek, tel. 691 422 806, e-mail:  klubgp.bystrzyca@gmail.com

Starogard Gdański – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Sebastian Kucharczyk, tel.:  503 460 959,  e-mail: klubgp.starogardgdanski@gmail.com Panu Andrzejowi Trepkowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

Mrągowo –  zmiana adresu e-mail: przewodniczący Jerzy Antoni Gosiewski, tel.: 668 313 438; e-mail: klubgazety.polskiej.mragowo@wp.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small