Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Protest Klubu „GP” w Nowym Jorku

Tydzień w Klubach „GP” – 24.05.2016 r.

Protest Klubu „GP” w Nowym Jorku

Witold Rosowski, przewodniczący Klubu „GP” w Nowym Jorku napisał list do dwóch najważniejszych organizacji żydowskich w tym mieście: Jewish Community Relations Council of New York, oraz Global Jewish Advocacy. W liście zawarł między innymi takie zdania: „W ostatnim czasie, w Nowym Jorku, nasiliła się kampania pomówień i oszczerstw wobec Polski i Polaków zarówno zamieszkałych w Polsce jak i zagranicą. Jest to szczególnie bolesne w świetle wspólnej tragicznej historii. Kiedy środowiska żydowskie z okolic Nowego Yorku, ale również gdziekolwiek na świecie, gdzie żyją zarówno Żydzi jak Polacy, organizują antypolską demonstrację, zwykła uczciwość i dobre obyczaje nakazują, aby protest miał podstawę w faktach. Inaczej jest to zwykła napaść i pomówienie (…). Jako współbracia w niedoli, ofiary niemieckiego ludobójstwa, Żydzi i Polacy do dziś rozpaczają nad wspólnym tragicznym losem. Obie nacje upamiętniają swoich bohaterów, rocznice powstań i walki z niemieckim najeźdźcą. Jest hańbą zwrócenie się przeciw swoim towarzyszom niedoli, którymi obie nacje bezspornie są. (…). Polacy w USA będą śledzić poczynania środowisk żydowskich. Na kłamstwa i oszczerstwa nie ma zgody w cywilizowanym świecie.”. Powodem napisania listu była skandaliczna demonstracji rabina Zeva Friedmana pod polskim konsulatem. Rabin przyszedł pod polską placówkę na Manhattanie z uczniami, którym wręczył plakaty m.in. z hasłem „3 mln Żydów zabito w Polsce”. Sam Friedman, według polonijnej gazety „Nowy Dziennik”, krzyczał: „Jesteście odpowiedzialni za Holokaust, bo pozwoliliście, by na terenie waszego kraju powstało najwięcej obozów śmierci (…). Izraelscy politycy mówią, że antysemityzm wysysacie z mlekiem matki”.

Klub „GP” w Jastrzębiu-Zdroju zorganizował z kibicami GKS Jastrzębie obchody 115. rocznicy urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Barbary i Św. Józefa w intencji Rotmistrza. Po mszy nastąpił przemarsz pod pamiątkową tablicę ofiarowaną przez Klub „GP” w Jastrzębiu-Zdroju i kibiców GKS Jastrzębie, oraz mieszkańców ul. Rotmistrza Pileckiego. Szczególne podziękowanie dla zakładu kamieniarskiego Orion z Jastrzębia-Zdroju za bezpłatne wykonanie tablicy. Na uroczystościach obecne były też Kluby „GP” z Raciborza, Wodzisławia Śląskiego.

Klub GP z Bostonu wziął udział we wciągnięciu polskiej flagi na maszt przed Urzędem Miasta. Było to wydarzenie bez precedensu w historii Bostonu. Polska flaga dumnie łopocząca nad Bostonem przypominała wszystkim o polskim święcie narodowym – obchodach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości odśpiewano dwa hymny – amerykański i polski. Przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego flagę wciągnął komendant Pl. 37 SWAP w Bostonie Wincenty Wiktorowski.

Dąbrowski Klub „GP” odwiedził w ramach „Nocy Muzeów” Dział Archiwów IPN-u w Katowicach i Izbę Pamięci Kopalni Wujek mieszczącą się przy Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Noc Muzeów w archiwach IPN-u odbyła się pod hasłem: „Co kryją archiwa?”. Klubowicze poznali miejsca, które przybliżyły nieodległą a jednocześnie bardzo bolesną i nierozliczoną historię Polski.

W maju minęła kolejna rocznica zamordowania płk. Stanisława Kasznicy, ostatniego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych. Z tej okazji klubowicze z Poznania spotkali się pod ufundowaną przez klub tablicą pamiątkową przy budynku, gdzie płk. Kasznica mieszkał przed aresztowaniem. Złożono kwiaty i zapalono znicz.

Członkowie i sympatycy klubu „GP” w Chełmie uczestniczyli w uroczystości związanej z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej w kościele pw. św. Rocha w Czułczycach  i zasadzeniu Dębu Pamięci upamiętniającego byłego nauczyciela i dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, porucznika Pawła Walczaka, który zginął w Katyniu. Uczestniczyli również w uroczystości zasadzeniu Dębu – Zielonego Pomnika 1050 – lecia Chrztu Państwa Polskiego. Dąb zasadzono przy kaplicy parafialnej w Pławanicach.

Ważna informacja! Każdego 10 miesiąca Młodzieżowy Klub „GP” Warszawa II oraz otwocki Klub „GP” biorą udział w służbie porządkowej na miesięcznicy smoleńskiej. Osoby które chcą dołączyć do służby prosimy o kontakt: tel. 575 310 533, e-mail: mlodziezowykgp2@gmail.com

W dniach 27-29 maja w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie; www.czestochowa.us. W III Zjeździe zapowiedzieli udział przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski. Organizacją zjazdu kieruje Agata Mikołajczyk – koordynatorka klubów „GP” w USA i Kanadzie; kontakt: e-mail: klubgp.chicago2@gmail.com

—————————————————————————————————————–

W dniach 3-5 czerwca 2016 r. (piątek, sobota, niedziela) w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2016. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego: www.dresso.pl   Zaprosiliśmy na Zjazd wielu znamienitych gości, m.in. Pana Prezydenta Andrzeja Dudę z Żoną, Panią Premier Beatę Szydło, Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Pana Ministra Antoniego Macierewicza i wielu innych ministrów, posłów, dziennikarzy, ludzi kultury i biznesu.
Będzie czas na podsumowanie naszej jedenastoletniej działalności. Znajdziemy również czas na chwile relaksu
m.in. przy znakomitej muzyce.

Ze względu na potrzebę  zarezerwowania odpowiedniej ilości miejsc, proszę jak najszybciej zgłaszać osoby chcące uczestniczyć w naszym święcie jakim jest Zjazd Klubów „GP”. Uczestników zgłasza przewodniczący klubu „GP”. Przypominam, że podczas trwania Zjazdu przewodniczący odpowiada za osoby które znajdą się na jego liście uczestników. Ostatecznym terminem zgłoszenia jest dzień 1 czerwca.

Dodatkowe informacje będzie można uzyskać  pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, Ewa Wójcik) i 792 237 403 (Beata Dróżdż). 

Tarnowskie Góry  – zmiana adresu e-mail; Przewodniczący: Grzegorz Grochowski, tel. 790 582 715; e-mail: klubgptarnowskiegory@vp.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress