Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w Essen

Tydzień w Klubach „GP” –  04.03.2020 r.

Spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w Essen

Klub „GP” w Essen

Klub „GP” w Essen

Klub „GP” w Essen zorganizował spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem i bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem. Spotkanie poprzedziła msza św., którą odprawił ks. proboszcz Jerzy Wieczorek, a sala kościoła św. Klemensa w której odbyło się spotkanie zapełniła się do ostatniego miejsca tutejszą Polonią, zaprzyjaźnionego klubu „GP”. W Strzegomiu jednym z gości był prezes Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła Józef Malinowski. Spotkanie rozpoczął przewodniczący klubu w Essen Wojciech Kusy, który po krótkim wprowadzeniu oddał głos zaproszonym gościom. Redaktor Sakiewicz przedstawił aktualną sytuację polityczną w Polsce, tuż przed wyborami prezydenckimi. Mówił o miejscu Polski na arenie międzynarodowej, o zagrożeniach jakie stwarza polityka Rosji i znaczeniu reform Prawa i Sprawiedliwości dla przyszłych pokoleń Polaków. W trakcie spotkania kilkakrotnie wystąpił Paweł Piekarczyk, który swoimi patriotycznymi piosenkami rozgrzewał obecnych na spotkaniu i przypomniał swoje największe przeboje. Jak powiedział dziennikarzom „Gazety Polskiej Codziennie” Wojciech Kusy, dyskusja mogłaby potrwać nawet do rana, ale ostatecznie trzeba było ją przerwać. Szef klubu „GP” w Essen podkreślił, jak ważne dla klubowiczów i całej Polonii są tego typu spotkania. Wciąż otrzymuje liczne wiadomości od osób uczestniczących w wydarzeniu z podziękowaniami za organizację i zaproszenie Tomasza Sakiewicza i Pawła Piekarczyka. – Za każdym razem przyjazd takiej osoby jak pan redaktor jest wielkim wydarzeniem. Polonia jest spragniona takich spotkań. Wyczuwa się dużą troskę o Polskę. Choć na twarzach uczestników widoczne było zmęczenie, to chęć dalszej rozmowy była ogromna – powiedział „Codziennej” Wojciech Kusy.

Klub "GP" Elbląg II

Klub „GP” Elbląg II

Od pewnego czasu trwa atak na środowisko Klubów „GP”. Członkowie klubów już przyzwyczaili się do tego, że różne środowiska próbują ich skłócić tylko z tego powodu, że od 2005 roku z poświęceniem działają dla dobra Polski. Tuż przed wyborami prezydenckimi coraz częściej dochodzi do ataków na Kluby „GP”. Portal Niezalezna.pl opisuje to co się stało w Fiszewie: „Elbląski Klub >>GP<< im. Lecha Kaczyńskiego wziął udział w uroczystościach upamiętnienia zamordowanych w Fiszewie powstańców listopadowych, którzy w 1832 r. w obawie przed represjami uciekli z zaboru rosyjskiego i zamierzali przedostać się do Francji. 21 stycznia 1832 r. powstańcy listopadowi zostali zaatakowani w Fiszewie przez Prusaków. Ośmiu żołnierzy zginęło na miejscu, wielu zostało rannych. Zabici powstańcy zostali pochowani w zbiorowej mogile w tej miejscowości, natomiast wokół grobu posadzono osiem lip. W uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wziął udział elbląski Klub >>Gazety Polskiej<< im. Lecha Kaczyńskiego. Jak relacjonuje przewodniczący klubu Bugi Tadrowski, nie obyło się jednak bez skandalu. Po przyjeździe do Fiszewa, kiedy wyciągnęliśmy baner, organizatorowi – prezesowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Elblągu Leszkowi Marcinkowskiemu – nie spodobała się treść na banerze i wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Nakazał zwinąć baner określając, że to nie wiec polityczny – mówi. Jesteśmy patriotami pragnący uczcić pomordowanych powstańców listopadowych i mamy obowiązek reprezentować nasz Klub godnie. Czcimy pamięć na wszystkich uroczystościach państwowych i nie tylko – dodaje. Nie chcąc psuć uroczystości, baner zwinęliśmy i złożyliśmy kwiaty pod obeliskiem. Już po uroczystości zrobiło się głośno z tego powodu. Protestujemy, bo nie może tak być, że Kluby >>Gazety Polskiej<< będą dyskryminowane – podkreśla. O masakrze w Fiszewie wspominał Adam Mickiewicz w >>Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego<<”.

Tychy

Kluby „GP” Tychy

W Sali Koła Gospodyń Wiejskich w Tychach Urbanowicach odbył się Bal Niepodległości zorganizowany przez tyski Klub „GP”. Miejsce i czas balu nie były przypadkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, 100-lecie urodzin wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II oraz 100-lecie wybuchu II Powstania Śląskiego. W historycznym budynku dawnego, niemieckiego Grenzschutzu w dzielnicy Tychy Urbanowice, od którego zdobycia rozpoczęło się I Powstanie Śląskie, bawili się klubowicze, przyjaciele i sympatycy tyskiego Klubu „GP”. Doniosłe rocznice z okazji których organizowany był bal zobowiązywały do godnej oprawy, dlatego tańce i zabawa przeplatały się tego wieczoru z uroczystym świętowaniem. Rozpoczęto od toastu za Ojczyznę i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pary ruszyły do tradycyjnego poloneza. Korowód otwierał niezastąpiony przyjaciel klubu pan Mirosław Kańtor, który swoim humorem i talentem stworzył niepowtarzalną radosną, uroczystą atmosferę. Trudno wyobrazić sobie udaną zabawę bez przyjemności dla podniebienia. Smaczne, swojskie potrawy i zakąski przygotowały tego wieczoru Paniom Gospodyniom wszyscy podziękowali gromkimi brawami i kwiatami. Ciasta i domowe wypieki przynieśli sami Goście. Wśród słodkości nie zabrakło patriotycznego akcentu, oprócz biało- czerwonego sernika na zimno, gości zaskoczyły „ciasteczka z wróżbą”, które w swoim wnętrzu kryły cytaty z mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Intencją organizatorów balu było także zjednoczenie się wokół idei poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy w zbliżających się wyborach. Pan prezydent jest świetnym mówcą, organizatorzy balu postanowili wykorzystać ten fakt, wciągając gości do wspólnej zabawy, która polegała na odczytaniu przez wszystkich uczestników balu fragmentu wspaniałego wystąpienia, które prezydent Duda wygłosił 11. listopada 2018 r. podczas uroczystości 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Gliwice-Szopa1

Klub „GP” Gliwice

Gliwicki Klub „GP” gościł Pawła Szopę, przewodniczącego klubu ze Sosnowca, który wygłosił prelekcję o Wandzie Malczewskiej, mistyczce, wizjonerce, która otrzymała wiele proroczych pouczeń dotyczących losów Kościoła i Polski. Wanda Malczewska w latach 1846-1870 mieszkała w majątku swojej ciotki Konstancji Siemińskiej w Klimontowie – obecnie jest to dzielnica Sosnowca, w której mieszka Paweł Szopa.

.

Siemianowice Sl1

Klub „GP” Siemianowice Śl.

Klub „GP” w Siemianowicach Śl. zaprosił na spotkanie dr. Zdzisława Janeczka, historyka, siemianowiczanina, który otrzymał z rąk Wicepremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uczestnicy spotkania wysłuchali wspaniałego wykładu, a miłym przerywnikiem z dedykacją dla gościa był występ sopranistki Joanny Dziwisz przy akompaniamencie fortepianu..

.

Hamburg2

Kluby „GP” Hamburg i Hamburg II

W Hamburgu miejscowy klub „GP” zorganizował projekcję  filmu Michała Kondrata ,,Miłość i Miłosierdzie”, opowiadającego o życiu i objawieniach św. Faustyny Kowalskiej. Po filmie przy dobrej kawie i domowym cieście odbyła się dyskusja z producentem i reżyserem filmu, Michałem Kondratem.

.

.

.

Dabrowa GorniczaII

Klub „GP” Dąbrowa Górnicza II

.

.

Klub „GP” Dąbrowa Górnicza II zorganizował spotkanie z red. Wojciechem Sumlińskim.

.

.

.

bannerGP — kopia.

Lubomierz – powstał 470. Klub „GP”, przewodniczącym został Krzysztof Jakubowski, tel. 883 080 268, e-mail: klubgp.lubomierz@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress