Tydzień w Klubach „GP” – 24.09.2014 r.
Stop Russia!
W 75. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, Kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały w wielu miastach demonstracje pod hasłem „Stop Russia!”. Największe z nich odbyły się pod ambasadą Rosji w Warszawie i Berlinie, oraz konsulatami w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
W warszawskiej demonstracji w której uczestniczyło setki osób i wiele patriotycznych organizacji, m.in. Solidarni2010, Reduta Dobrego Imienia, Euromaidan, Solidarność Walcząca, Fundacji Nasz Wybór, i znane postacie, jak: red. Tomasz Sakiewicz, Jurij Taran, przedstawiciel ukraińskiej Fundacji Nasz Wybór, ojciec Jerzy Garda, misjonarz z Afryki, red. Tomasz Terlikowski, Rafał Fleszar z warszawskiego Euromaidanu, czy red. Ewa Stankiewicz Solidarni 2010. Podczas swojego przemówienia red. Sakiewicz powiedział: „Jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie czas na Polskę. Rosja nie może istnieć bez napadania na inne narody. Musimy się jednoczyć Litwini, Łotysze, Gruzini. Jeśli będziemy razem, Rosja się cofnie, bo jest coraz słabsza. Ambasada Rosji powinna być zamieniona na Muzeum Ofiar Rosji. Im tak duży budynek nie jest potrzebny” – dodał na zakończenie.
Po zakończeniu demonstracji przed rosyjską ambasadą protestujący przeszli przed dyplomatyczną placówką Niemiec niosąc transparenty, na których można było przeczytać takie hasła, jak: „Niemcom i Rosji nie ufamy”, „Obrona godności Polski i Polaków”, „Stop Russia”, na jednym z nich widać było zdjęcie Władimira Putina i Donalda Tuska przybijających „żółwiki”. Skandowano: „Bóg was ukaże mordercy zbrodniarze”, „Ukraina bez Putina”.
W krakowskiej demonstracji pod konsulatem Rosji wzięło udział około 150 osób, przyjechali przedstawiciele klubów „GP” z Małopolski, np. klub z Tarnowa. Przewodniczący krakowskiego klubu „GP” Marek Michno który poprowadził demonstrację przypomniał historię sowieckiej agresji w 1939 roku. Głos zabrali m.in. Jacek Smagowicz – przedstawiciel NSZZ „Solidarność, Krzysztof Bzdyl – KPN, Stanisław Markowski – fotograf, poeta, dr Marek Tytko – UJ. Renata Groyecka odczytała oświadczenie Macieja Świrskiego, prezesa Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom, w którym m.in. napisał: „(…) Trzeba nazywać sprawy po imieniu: dopóki Rosja się nie zmieni, historia może się powtórzyć. Jeśli ktoś myśli, że epoka masowych grobów i strzałów w tył głowy się skończyła bezpowrotnie – niech spojrzy na Czeczenię. (…) kanclerz Niemiec nie zgadzając się na zainstalowanie baz NATO na terenie Polski w czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę daje powód do pytań, czy i dziś nie został zawarty i jaki nowy pakt niemiecko – rosyjski(…).”
Przed ambasadą Rosji w Berlinie w pikiecie uczestniczyli również Ukraińcy. Skandowano patriotyczne hasła, odśpiewano hymn Polski, a Ukraińcy odśpiewali hymn Ukrainy. Przedstawiciele uczestników demonstracji w Ambasadzie Rosji złożyli petycję adresowaną bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina, w której napisano m.in. – „Żądamy przeprosin za zbrodnie dokonane na Polakach i przyjęcia pełnej odpowiedzialności za ogrom zła wyrządzonego Polsce i Polakom. Żądamy natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich i pachołków-terrorystów z Krymu i Wschodniej Ukrainy. Żądamy natychmiastowego zwrotu Polsce wraku samolotu TU-154 M i czarnych skrzynek”. Niestety żaden z urzędników nie chciał przyjąć petycji, postanowiono więc wysłać ją tradycyjną pocztą.
W Rypinie miejscowy Klub „GP” pod budynkiem dawnego gestapo, a dziś muzeum w Rypinie, przypomniał sowiecką agresję na Polskę. Zapalono znicze i odśpiewano hymn Polski.
Pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu we Wrocławiu kilkuset mieszkańców miasta uczciło 75. rocznicę napaści sowietów na Polskę oraz 72 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Odśpiewano hymn Polski, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Przez Poznań w rocznicę sowieckiej agresji przeszedł Marsz Pamięci; marsz rozpoczęto spod pomnika 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
75. rocznicę sowieckiej agresji przypomniano także w Kaliszu, Katowicach, Krośnie, Opolu, Pabianicach, Szczecinie, Tczewie i wielu innych miastach gdzie działają Kluby „GP”.
Ku czci Polaków zamordowanych w Katyniu i Ofiar katastrofy smoleńskiej, w Markach stanął pomnik, na którym umieszczono tablice informujące o obu tragediach. W Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Katyńsko-Smoleńskiego w Markach było wiele znamienitych osób, wśród nich m.in. Andrzej Melak, członkowie Klubów „GP” oraz red. Tomasz Sakiewicz.
W Księgarni GP w Krakowie odbył się wieczór autorski Marty Łysek połączony z promocją jej książki „Na uwięzi”. Spotkanie poprowadził red. Witold Gadowski.
Celestynów – zmiana przewodniczącego; nowym przewodniczącym został Roman Srebnicki, 509 103 163, e-mail: gazetapolska.celestynow@gmail.com. Panu Janowi Pawłowi Srebnickiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Kraśnik – działalność klubu została zawieszona. Pani Ewie Kędra-Załoga dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński