Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Świąteczna pomoc Polakom z Białorusi na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Tydzień w Klubach „GP” – 28.11.2018 r.

Świąteczna pomoc Polakom z Białorusi na 100-lecie odzyskania Niepodległości

Bydgoszcz dary1Jak co roku klub „GP” z Bydgoszczy organizuje zbiórkę darów dla Polaków z Białorusi. W ubiegłym roku akcja odbyła się pod hasłem „Przywróćmy polskim dzieciom z Białorusi Świętego Mikołaja”, a rodzaj zbieranych upominków zgodny był ze wskazówkami proboszczów z Pińska i Narowli. Zebrano m.in. w pełni wyposażone piórniki, bogato ilustrowane bajki, powieści historyczne, płyty z polskimi pieśniami, gigantyczne „Kinder-jajka” z niespodzianką, łakocie, płyty z polskimi filmami. Wśród darów znalazły się także środki czystości czy konserwy. W tym roku zbieranie darów odbywa się pod hasłem: „Świąteczna pomoc Polakom z Białorusi na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Jak co roku organizatorem pomocy jest Krystian Frelichowski, przewodniczący klubu „GP” w Bydgoszczy. Tak mówi o pomocy którą od lat organizuje: „Mamy tą wielką radość, że to szczególne święto odchodzimy w wolnym kraju. Nawet najstarsi z żyjących naszych rodaków na wschodniej Białorusi nie pamiętają czasów kiedy była tam Polska, a była tam przez kilka miesięcy w 1920 r. W 1918 r. w Mozyrzu, Kalinkowiczach, (tam, gdzie chcemy zawieść dary) toczyły się bitwy polskich Legionów z bolszewikami. To tam w oddali dzieci sposobią się do tej rocznicy przygotowując flagi polskie i godła. Właśnie w roku stulecia odzyskania niepodległości przyjedziemy do miejsca, w których Polacy walczyli o nią.  Dlatego tak bardzo proszę, żebyśmy tym razem jadąc z darami mogli zdążyć przed świętami Bożego Narodzenia; żeby te dary były jak najbogatsze, najpiękniejsze dla tych, którzy zachowali polskość w sercach mimo lat represji i szykan.

Zanim zaczniemy zbiórkę darów musimy zebrać środki na koszty transportu. Wpłat można dokonywać na konto: Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości, ul. Magazynowa 1, 85-790 Bydgoszcz, nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303 Tytułem: Darowizna dla Polaków z Białorusi.”

DzierzoniowII patriotyczne spiewanie (2)W Dzierżoniowie odbyło się VII Patriotyczne Śpiewanie w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tak to wydarzenie opisuje Kazimierz M. Janeczko: „VII Patriotyczne Śpiewanie tradycyjnie odbyło się w gościnnych progach DOK w sali Pegaz. Program i scenariusz opracował Janusz Maniecki, przewodniczący klubu „GP” Dzierżoniów II, który wspólnie z Romanem Kowalczykiem, sprawnie i dowcipnie poprowadzili imprezę. Pan Mirosław Siedlarski pomógł w doborze pieśni, tekstów i obrazów oraz z doskonałym wyczuciem czasu przeprowadził część audiowizualną. Po powitaniu zaproszonych gości, wśród których serdecznie powitano proboszcza parafii pw. Maryi Matki Kościoła, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali rozpoczęło się wspólne śpiewanie. W śpiewaniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale również całe rodziny; dziadkowie z wnukami i małżeństwa z dziećmi. Piosenki prezentowane na wielkim ekranie opatrzone były tekstem i dodatkowo wzbogacone zdjęciami, filmami oraz obrazami z dziejów walki o niepodległość i wojny z niemieckim oraz sowieckim agresorem. Starannie dobrane, stanowiły zamkniętą całość, opowiadały o historii Polski od czasu odzyskania niepodległości, aż po czasy współczesne. Zgromadzeni szybko wczuli się w nastrój i wspólne łączące wszystkich śpiewy trwały ponad dwie godziny. Dużo wzruszeń dostarczył uczestnikom imprezy występ >>Trzech pokoleń<< – rodzinnej grupy w składzie: dziadek Antoni, tata Aleksander i jego dzieci Alicja i Mikołaj, którzy zaśpiewali znaną i popularną pieśń >>Szara piechota<< (do której ścieżkę muzyczną udostępnił im zespół Forteca). To piękna sztafeta patriotycznych pokoleń. Spotkanie zakończyło się radosnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Wyjątkową atmosferę wieczorowi dała pięknie udekorowana sala, wzajemna życzliwość zgromadzonych, a przede wszystkim melodie i słowa wojskowych oraz patriotycznych pieśni, bliskich sercu każdego Polaka. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wspólne wspaniałe przeżycia, które już zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że patriotycznych wzruszeń dostarczą nam w kolejnych latach uroczystości, które trwale zaistnieją w kalendarzu i życiu naszego miasta.”

WiedenIIW  parafii Ojców Pijarów w Wiedniu, został zorganizowany Wieczór Pieśni Patriotycznych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Klub „GP” im. rtm. W. Pileckiego był na tym wieczorze licznie reprezentowany.

.

.

GliwiceNa cotygodniowym spotkaniu gliwickiego klubu „GP” wspomniano, w dniu stulecia urodzin, prof. Franciszka Maurera, wybitnego architekta zasłużonego dla Gliwic i Polski. Gościem klubu był Piotr Stachurski, jego student, a potem przyjaciel. Strzelcy Rzeczypospolitej zapalili znicze przy grobie Profesora. Franciszek Maurer w 1943 roku, w konspiracji we Lwowie ukończył studia. Był członkiem AK pod pseudonimem „Zyndram”. Jego pasją był rysunek i malarstwo. Od 1948 r. pracował na Politechnice Śląskiej. Był członkiem PAN. W 1980 r. uczestniczył w zakładaniu „Solidarności” w Gliwicach. Do końca życia był honorowym członkiem Klubu „GP” w Gliwicach. Według jego projektu odbudowano Rynek i Starówkę. Zaprojektował i wykonał tablice pamiątkowe Wojciecha Korfantego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, gen. Leona Berbeckiego, Cypriana Norwida, Józefa Piłsudskiego, św. Jadwigi oraz dwóch studentów politechniki Śląskiej Kazimierza Chmielowskiego i Zbigniewa Kutermachy, zamordowanych przez UB. Na spotkaniu klubowiczka Ligia Mercik poruszyła temat „Hołdu Ruskiego” z 1611 r. Trzej Szujscy – car Wasyl VI i jego dwaj bracia Iwan i Dymitr ukorzyli się przed królem Zygmuntem III Wazą i Polskim Sejmem. Car złożył przysięgę, że Rosja już nigdy na Polskę nie napadnie. Ten jeden z najważniejszych triumfów w dziejach Polski został całkowicie wymazany z naszej historii jeszcze przez cenzurę carską w XIX w. i wymazywany jest do dziś (Elżbieta Kotlarska).

Środowiska patriotyczne w USA zorganizowały konkurs na wybitnego Polaka na 100 – lecie Niepodległości – Polonia Amerykańska. Do udziału w konkursie zaproszono organizacje patriotyczno – niepodległościowe z terenu USA, takie jak np.: Kluby Gazety Polskiej, Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, Rodziny Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia, CPA, SWAP, Kadeci Pułaskiego i innych. Pomysłodawcą konkursu był Jerzy Polak, przewodniczący klubu „GP” Stamford – Connecticut (USA). Wybitnym Polakiem 100 – lecia Niepodległości – Polonia Amerykańska i Kanadyjska został Św. Jan Paweł II.

Klub Młodych „Gazety Polskiej Warszawa (Młodzieżowy Klub „GP” w Warszawie)  – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Mateusz Rojewski, tel.: 536 222 303; e-mail: klubmlodych.gazetapolska@wp.pl. Panu Pawłowi Banaszkowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Sydney (Australia) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został: Witold Skonieczny, tel.: 61 02 9676 5945, e-mail: przewodniczacy@klubgpsydney.com. Panu Staszkowi Żakowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Puławy II – zawieszenie działalności. Panu Cezarowi Krukowi dziękuję za dotychczasową działalność.

Miłosław – zawieszenie działalności. Panu Krzysztofowi Konieczce dziękuję za dotychczasową działalność.

Tacoma (USA) – zawieszenie działalności. Panu Bogdanowi Smyczynskiemu dziękuję za dotychczasową działalność.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress