Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Święto Klubów „GP” w Sulejowie

Tydzień w Klubach „GP” – 11.06.2014 r.

Święto Klubów „GP” w Sulejowie

IX Zjazd Klubów „Gazety Polski” na długo pozostanie w pamięci tych wszystkich, którzy przyjechali do pięknego Sulejowa, żeby ponownie spotkać się i porozmawiać o sprawach które nurtują tysiące Polaków skupionych wokół „Gazety Polskiej”.

Wspaniała pogoda, wyjątkowi goście, fantastyczne koncerty, ważne decyzje, które podjęto w Sulejowie – to wszystko spowodowało, że tegoroczny zjazd był wyjątkowy i to z wielu powodów.

Już pierwszy dzień, który poświęcony był sprawom organizacyjnym i problemom z jakimi coraz częściej muszą zmierzyć się w swojej działalności kluby pozwolił w szczerej rozmowie rozwiać wiele wątpliwości i odpowiedzieć na liczne pytania, które to odpowiedzi pomogą realizować nadrzędny cel, jakim dla Klubów „GP” jest przyszłość Polski. Występ Kabaretu Marcina Wolskiego i Pawła Piekarczyka, oraz koncert Pawła, który zaprezentował swoją nową płytę pt. „Dumny Oszołom” zakończył tę część zjazdu.

Od powitania gości z Węgier: dr. Konrada Sutarskiego – przedstawiciela dr. László Csizmadii – prezesa CÖF, dr Annamárii Pethő – prezesa Stowarzyszenia „Kobiety na rzecz Narodu Węgierskiego” i Joanny Urbańskiej – przewodniczącej Klubu „GP” w Budapeszcie, rozpoczął się drugi dzień zjazdu. Pan Konrad Sutarski odczytał list dr. László Csizmadii skierowany do uczestników zjazdu, w którym padły m.in. takie słowa: „(…) Rada Porozumienia Cywilnego oraz Kluby Gazety Polskiej stale, jednoznacznie i razem stoją po stronie suwerenności, tożsamości oraz dobra powszechnego naszych narodów. Jestem przekonany, że tak będzie w przyszłości. Nie ma żadnej potrzeby tworzenia federacyjnej, ponadnarodowej Unii Europejskiej, a z drugiej strony niech i rosyjski niedźwiedź nie panoszy się na naszych ziemiach. Podobnie nie zgadzamy się na oligarchię starającą się narzucić swoje panowanie całemu światu. Przyjaciele! Trzymając się silnie za ręce, po chrześcijańsku solidarni, występujemy przeciw skradającym się: neoliberalizmowi i postkomunizmowi.(…)”.

Dr Annamária Pethő powiedziała: – Jadąc tu, zatrzymałam się w Częstochowie, aby się pomodlić i prosić o wspomożenie Boże. Tam umocniło się we mnie tylko przekonanie, że mamy tylko jedno narzędzie obrony, które musimy wspólnie dzierżyć. To Miłość. Jej nie zniszczą żadne kłamliwe zakusy władzy ani wpływy z zewnątrz. Ani w Polsce, ani na Węgrzech. Niech Bóg ma w swojej opiece Polskę i Węgry.

Duże emocje wzbudziła dyskusja o efektach monitorowania wyborów do Parlamentu Europejskiego” w której uczestniczyli: Anna Sikora (szefowa akcji „Uczciwe wybory”), dr Józef Orzeł (Klub Ronina) i dr Wojciech Bogajewski. Zapadła decyzja iż wobec możliwości manipulowania wynikami najbliższych wyborów samorządowych po wakacjach zwołany zostanie Nadzwyczajny Zjazd Klubów „GP” poświęcony tylko tej jednej sprawie.

Gośćmi honorowymi zjazdu byli przedstawicielem Medżlisu Tatarów Krymskich, panowie Sinawer Kadyrow i Eskender Barijew, którzy  zaapelowali do zebranych, aby nie ustawali w wysiłkach w walce o wolność słowa. Kadyrow ujawnił też, że Rosjanie nieustannie poszukują i werbują w różnych krajach swoich popleczników, którzy mają za zadanie szerzyć prokremlowską propagandę. Spotkanie prowadził red. „GPC” Wojciech Mucha, naoczny świadek wydarzeń na Majdanie.

Sytuację polityczną w Polsce w kontekście wydarzeń na Ukrainie przedstawił prof. Krzysztof Szczerski i prof. Andrzej Waśko, to niesłychanie ważne spotkanie prowadził red. Tomasz Sakiewicz.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się panel poświęcony tragedii nad Smoleńskiem w którym uczestniczyli poseł Antoni Macierewicz i poseł Piotr Naimski. Antoni Macierewicz rozpoczął swoje wystąpienie od słów skierowanych do klubowiczów: – Kluby GP to sól polskiego patriotyzmu. Dziękuję raz jeszcze za nagrody Klubu „GP” dzięki nim czuję się jednym z Was. Kluby „GP” mają szczególną misję i realizują ją, za co również trzeba podziękować – to sprawa tragedii smoleńskiej. Zdajemy sobie sprawę, ile musicie na co dzień znosić: szyderstw, potępienia; nawet ze strony mediów. Wytrzymujecie tę walkę o smoleńską prawdę od tylu lat. Polska jest wam za to wdzięczna. Stoicie na pierwszym froncie walki o prawdę i wolną Polskę. Bo nie będzie wolnej Polski bez prawdy o Smoleńsku – powiedział do zebranych na IX Zjeździe członków Klubów „GP” Antoni Macierewicz.

Po tych słowach pan Macierewicz przeczytał list jaki do uczestników zjazdu napisał prezes PiS, pan Jarosław Kaczyński. W liście znalazły się między innymi takie słowa: „Zjazdy te stały się już niemal tradycją i można powiedzieć, wrastają one w naszą tkankę społeczną, w tę jej warstwę, gdzie ulokowane jest poważne myślenie o Polsce, troska o nią, gdzie postawy patriotyczne mają wartość najwyższą. Kluby „Gazety Polskiej” są nawiązaniem do naszych świetnych tradycji, gdy życie umysłowe koncentrowało się wokół redakcji znaczących pism, wydawnictw i różnych ośrodków kultury. Dziś tak jak kiedyś to kluby te promieniują na zewnątrz, tworząc środowisko ludzi myślących, tworząc kręgi towarzyskie, w których warto być, wspólnotę ludzi zaangażowany, przyciągają młodzież. Ma to wielką wartość, dla nas wszystkich, jest bezcenne dla Polski. Tej pracy i tego działania bardzo Państwu gratuluję i za to pragnę z całego serca podziękować. To, co robicie jest szczególnie ważne zwłaszcza dziś, w czasie, gdy za obecnych rządów Polska przestaje mieścić się w kategoriach kraju w pełni demokratycznego. Dziś obrona tradycyjnych wartości staje się potrzebą na miarę naszej racji stanu. Działalność Klubów „Gazety Polskiej” jest ważną częścią naszej wspólnej misji. Przyjmijcie Państwo ode mnie serdeczne życzenia pomyślności dla Was i dla Waszych Rodzin.”

Antoni Macierewicz zaprezentował nową analizę zespołu parlamentarnego badającego przyczyny tragedii smoleńskiej. Z ustaleń ekspertów wynika, że „lewy silnik, został rozerwany od wewnątrz”. Wyświetlono również zwiastun filmu będącego symulacją tragicznego lotu samolotu; jak stwierdził Antoni Macierewicz prace nad symulacją trwały 3,5 roku, a jest to relacja z 19 sekund lotu. Nad filmem pracowało kilkadziesiąt osób – naukowców, ekspertów zespołu smoleńskiego. Premiera filmu odbędzie się podczas specjalnego posiedzenia Zespołu Parlamentarnego 24 czerwca.

Wieczorem doszło do absolutnie fantastycznego koncertu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Jerzy Zelnik, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski przedstawili patriotyczny projekt muzyczny, oddający hołd Żołnierzom Wyklętym pt. „”Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia powraca”. Ten wspaniały koncert wszyscy długo będą pamiętali.

Późnym wieczorem do łez rozśmieszył wszystkich wspaniały występ Kabaretu autorów „Pętla Ósemka”.

W zjeździe uczestniczyło ponad dwadzieścia Klubów „GP” działających w Europie. Podczas odrębnego spotkania podjęto decyzję o wybraniu koordynatora klubów i zorganizowaniu w najbliższym czasie europejskiego zjazdu Klubów „GP” na wzór zjazdu Klubów „GP” działających w Ameryce Północnej, który odbył się w lutym tego roku w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania). Jeżeli do tego dojdzie, będzie to wydarzenia wyjątkowe, otwierające nowe perspektywy w działalności klubów.

Tegoroczny Zjazd Klubów „GP” po raz kolejny odbył się w Sulejowie i wiele wskazuje na to, że następne nasze spotkania również zorganizujemy w tym miejscu. Jest to zasługą niesłychanych zdolności organizacyjnych klubu „GP” w Piotrkowie Trybunalskim, a zwłaszcza przewodniczącej klubu Beacie Dróżdż.

Wielkie podziękowania dla tych wszystkich którzy wnieśli ogrom pracy podczas organizacji zjazdu. Dziękuję: Beacie Dróżdż, Waldemarowi Dróżdż, Krystynie Kostce, Marii Machl, Ewie i Ani Wójcik, Dorocie i Jerzemu Sankiewiczów, Uli i Andrzejowi Trzuszczakom, Joli Piera, Dorocie Cieślak, Bartkowi Kurowskiemu, Januszowi Pełka, Grażynie i Tadeuszowi Kuźniccym, Stanisławowi Szmigielskiemu, Annie Łągwie, Oli Dudzińskiej, Grażynie Kijuc, Kazimierze Dąbrowskiej, Danucie Sadowskiej, Jerzemu Kenigowi. Dziękuję Gwardianowi o. Dawidowi Postawie za odprawienie niezwykle patriotycznej Mszy Św. kończącej nasz IX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2014. Dziękuję.

Filadelfia (USA) – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został pan Bernard Kitlas, e – mail: klubgpphila@yahoo.com, tel. 8562615695

Zaproszenia na spotkania: www.klubygazetypolskiej.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Foto. Andrzej Trzuszczak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress