Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Tomasz Sakiewicz w Londynie

Tydzień w Klubach „GP” – 26.07.2017 r.

Tomasz Sakiewicz w Londynie

Londyn foto Piotr Gulbicki

Londyn foto Piotr Gulbicki

Gościem Klubu „Gazety Polskiej” w Londynie, Koła Myśli Niezależnej oraz Great Poland, który reprezentował Sławomir Wróbel był red. Tomasz Sakiewicz. Spotkanie przy pełnej sali odbyło się w Ognisku Polskim i zgromadziło przedstawicieli Polonii, mediów polonijnych. Gośćmi specjalnymi byli konsul generalny RP Krzysztof Grzelczyk i żołnierz AK Sergiusz „Kawka” Papliński. Najważniejszym tematem dyskusji była wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce. Już na wstępie red. Sakiewicz porównał wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych do historycznego przemówienia Johna F. Kennedy’ego w Zachodnim Berlinie 29 czerwca 1963 roku, kiedy wypowiedział słynne zdanie „Jestem berlińczykiem!”. Przypomniał również słowa Ronalda Reagana wygłoszone również w Berlinie w czerwcu 1987 roku: „Panie Gorbaczow, proszę rozebrać ten mur!”. Redaktor Sakiewicz stwierdził, że wizyta prezydenta Trumpa była niezwykle ważna dla Europy i „konserwatywnej rewolucji, którą głoszą Amerykanie i konserwatywne elity na świecie. Amerykanie szukali kraju, przez który mogliby powrócić do Europy, z której zostali wyparci. Amerykanie szukając partnera w Europie zachowali się pragmatycznie” – stwierdził Sakiewicz. Na zakończenie przypomniał, że Polska jest krajem tranzytowym z północy na południe i ze wschodu na zachód i że właśnie dzięki temu stanowi dla Amerykanów idealnym partnerem politycznym i gospodarczym. Polska jest najsilniejszym krajem, poza Niemcami, w Europie Środkowej. – Spotkanie było również okazją do poruszenia tematów dotyczących aktualnych wydarzeń w Polsce – dodaje organizator wydarzenia i działacz Great Poland w Londynie Sławomir Wróbel. – Uczestnicy pytali przybyłych gości m.in. o to, kiedy zapadną ostateczne rozstrzygnięcia w pracach komisji zajmujących się wyjaśnieniem afer, w które zamieszane były poprzednie władze. Nie zabrakło również pytań dotyczących udziału zagranicznego kapitału w polskich mediach – mówił „Gazecie Polskiej Codziennej” Sławomir Wróbel.

Brzozow_2017_07_09_2Dzięki inicjatywie przewodniczącego Klubu „GP” w Brzozowie, a zarazem przewodniczącego Rady Powiatu, Henryka Kozika, w bazylice Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi odsłonięto tablicę upamiętniającą Ignacego Bielawskiego.  Fundatorem tablicy jest Henryk Kozik, tablicę zaprojektował i wykonał artysta plastyk z Jasionowa Grzegorz Filak.  Współorganizatorami byli o. Jan Gruszka  SI –  Rektor, Proboszcz Kolegium Ojców Jezuitów        w Starej Wsi i  Paweł Baran  – Jednostka Strzelecka 2222  RP w Brzozowie. Uroczystość patronatem objęli poseł Piotr Babinetz i dyrektor IPN w Rzeszowie  dr Dariusz Iwaneczko. Ignacy Bielawski pochodził ze Starej Wsi. Urodził się w lipcu 1923 roku. W Brzozowie, do wybuchu wojny ukończył trzy klasy gimnazjum, naukę kontynuował w czasie okupacji niemieckiej w tajnym konspiracyjnym ośrodku nauczania w Starej Wsi u Ojców Jezuitów. Zdał maturę konspiracyjną w 1944 roku. Przez całą okupację niemiecką działał w narodowej konspiracji, był członkiem Młodzieży Wielkiej Polski oraz żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, a później pozostał żołnierzem Armii Krajowej. Został śmiertelnie postrzelony 30 marca 1945 roku przez patrol milicyjno-ubecki i najprawdopodobniej dwa-trzy dni później zmarł mając zaledwie 22 lata. Do dzisiaj nie jest znane miejsce jego pochówku.  W marcu bieżącego roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem  z Mieczami, Orderu Krzyża Niepodległości przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Wniosek o nadanie odznaczenia za pośrednictwem Starostwa Brzozowskiego złożył Henryk Kozik. Wyjątkowego charakteru uroczystości dodała asysta honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wydarzenie poprzedziła msza święta, której przewodniczył i homilię wygłosił dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu ks. Waldemar Janiga. Poseł Piotr Babinetz odczytał list Marszałka Sejmu Pana Marka Kuchcińskiego skierowany do uczestników uroczystości.  Tablicę odsłonili członkowie rodziny Ignacego Bielawskiego, Henryk Kozik  i przedstawiciele władz.

TychyJuż po raz piąty spod pomnika Smoleńskiego w Tychach wyruszył Marsz Pamięci – Wołyń 1943. Marsz przeszedł ulicami miasta w stronę cmentarza komunalnego Wartogłowiec, na którym znajduje się pomnik Pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.  Część modlitewną poprowadzili członkowie Klubu „GP” w Tychach, Tadeusz Czaja i Andrzej Czech. Na uczestników marszu oczekiwała na Wartogłowcu pod pomnikiem Pomordowanych, grupa członków Tyskiego Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Janusz Jabłoński, przewodniczący tyskiego Klubu „GP” mówił o aktualnej sytuacji obcokrajowców w Polsce, gdzie według różnych szacunków pracuje nawet milion obywateli Ukrainy. Jednocześnie na terenie dzisiejszej Ukrainy wzrasta, ślepy na historię, kult UPA i jej lidera Bandery a także wzrastają nastroje nacjonalistyczne. Podkreślił potrzebę chrześcijańskiego pojednania obu narodów, ale pojednania opartego na prawdzie historycznej, mówiącej o wydarzeniach na Wołyniu.  Obecnie ta niedawna historia w sposób perfidny jest na Ukrainie zakłamywana. Tworzy się tam nieprawdziwy obraz wojny Ukraińców z Polakami, a tak naprawdę jawnego i zaplanowanego ludobójstwa kobiet, starców i dzieci, prowadzonego przez bandytów z UPA. Na ten kłamliwy obraz wojny Ukraińców z Polakami nie może być zgody – mówił Jabłoński. Następnie głos zabrał dr Andrzej Drogoń, który nakreślił rys historyczny wydarzeń na Wołyniu, których kulminacja nastąpiła 11 lipca 1943r. W swojej prelekcji zaznaczył okrucieństwo tych zbrodni i to, że chciano w ten bestialski sposób wykorzenić polskość i wszystkie jej aspekty materialne i duchowe z terenów Ukrainy. Burzono domy, kościoły, mury, szkoły, ścinano nawet drzewa sadzone przez Polaków a przede wszystkim mordowano z niesamowitym okrucieństwem polską ludność cywilną. Drogoń podkreślił również, jak ważnym jest stanie na straży pamięci o tych wydarzeniach. Utrwalanie pamięci o tej prawdzie historyczną jest konieczne, aby nie dopuścić, by kiedykolwiek ta okrutna historia się powtórzyła.

RadioRadiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl.

.

.

.

Człopa – powstał 420. Klub „GP”, przewodniczącym został: Marek Maciejasz, tel.: 512 133 624, e-mail: czlopa.klubgp@gmail.com

Gorlice – zawieszenie działalności. Panu Bogusławowi Miareckiemu oraz wszystkim klubowiczom dziękuję za dotychczasową współpracę.

 Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress