Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” |V Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2020

Tydzień w Klubach „GP” – 18.11.2020 r.

V Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2020

Sydney_2020_10_28_ (11)

Klub GP Sydney

Z inicjatywy klubu „GP” im. Żołnierzy Niezłomnych w Australii w połowie października odbył się V Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2020. Trasa rajdu obejmowała przejazd z Sydney do Canberry pierwszego dnia, a następnego ze stolicy Australii do Thredbo pod zbocza Góry Kościuszki. Termin rajdu pierwotnie planowanego na kwiecień br. – zgodnie z głównymi obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 10. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – został przesunięty ze względu na panujące wówczas w Australii obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Pani Bogumiła Filip tak opisuje przebieg rajdu: „16 października, rano wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong na mszy św. którą celebrował ks. Artur Botur – Rektor Sanktuarium.  Po mszy św. przeszliśmy do sali Jana Pawła II gdzie powitał nas Komandor Rajdu dr Ryszard Dzierzba,  który przywitał Konsul Generalną Konsulatu RP w Sydney, panią Monikę Kończyk oraz wszystkich uczestników Rajdu. Warto dodać, że pani Konsul Monika Kończyk  z synem Marcinem była uczestnikiem Rajdu od początku do końca. (…) Następnie spotkaliśmy się przed Obeliskiem Smoleńskim w Marayong, gdzie ks. Artur Botur odmówił krótką modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczestników na całą drogę Rajdu. Warto wspomnieć, że ks. Artur Botur wraz kilkoma parafianami kościoła w Marayong był również uczestnikiem Rajdu. Samochody były udekorowane flagami polskimi i australijskimi z którymi wędrowaliśmy przez cały nasz Rajd, co wzbudzało jak zawsze wielkie zainteresowanie. Około godziny 9.00 rano wyruszyliśmy z Marayong w trasę. Kawalkadę Rajdu prowadził Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba z rodziną. Trasa Rajdu prowadziła z Marayong w Sydney przez Berrima – Penrose Park, Canberra, Cooma, Jindabyne, i powrót przez Dalgety do Sydney, z małymi przystankami po drodze. Pierwszym miejscem postoju była miejscowość Berrima – Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia należącego do Ojców Paulinów w oddalonym od Sydney około 150 kilometrów, gdzie czekał na nas o. Marek Dutkiewicz OSPPE, który serdecznie powitał uczestników Rajdu. Odwiedziliśmy tam również posadzone przez nas Dęby Katyńskie, gdzie  zgromadziliśmy się, aby zadumać się ponownie nad losem naszych pomordowanych bohaterów. Po krótkim postoju powędrowaliśmy do Canberry, na miejsce zakwaterowania w Ośrodku Księży Chrystusowców i Hotelu IBIS w Narrabundah. W Canberze dołączyli do nas: Ambasador RP w Canberze p. Michał Kołodziejski oraz p. Łukasz Graban, uczestnicy Rajdu spotkali się w Australijskim  Mauzoleum Pamięci, gdzie odbył się  Apel Pamięci. Pamiątkowe wieńce złożyli: Ambasador RP w Canberze p. Michał Kołodziejski, Konsul Generalna RP w Sydney p. Monika Kończyk, Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba i Witold Skonieczny – Prezes Klubu Gazety Polskiej im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney, Prezes SPK w Sydney, Stanisław Żak. Rektor Sanktuarium w Marayong, ks. Artur Botur, oraz członek SPK w Sydney Maciej Jarysz. Po uroczystościach w Mauzoleum Pamięci pojechaliśmy na najwyższy punkt widokowy Mount Ainslie w Canberze, z którego można zobaczyć całe miasto. Następnego dnia udaliśmy się do miejscowości  Jindabyne, z przystankiem w Cooma, gdzie znajduje się obelisk z tablicą poświęconą naszemu narodowemu bohaterowi, Tadeuszowi Kościuszce. W Cooma uczciliśmy w krótkim Apelu Pamięci śp. Andrzeja Pokorskiego, który w tym miejscu zakończył swoje życie w czasie Rajdu w 2018 roku. Ławeczka pamięci Andrzeja Pokorskiego, uczestnika Rajdu Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 jest zamontowana w Cooma z miłości od rodziny i przyjaciół. Obok znajduje się kamień z tarczą hamulcową motoru śp. Andrzeja, znalezioną po wypadku przez Witka Skoniecznego, w środku której jest zamontowany Krzyż. Wszystko finansował Klub Gazety Polskiej wspólnie ze Związkiem Polskich Więźniów Politycznych w Australii.  Następnie z Comma pojechaliśmy wszyscy do Jindabyne, tam  przy Pomniku Strzeleckiego został odczytany Apel Pamięci Poległych w Katyniu i Smoleńsku.  Apel odczytał Maciej Jarysz. Następnie delegacja naszego Rajdu: Ambasador RP p. Michał Kolodziejski, Konsul Gereralny RP w Sydney p. Monika Kończyk oraz  Komandor Rajdu dr,Ryszard Dzierzba złożyli wieniec przy Pomniku Strzeleckiego. W imieniu wszystkich uczestników Rajdu dziękuję organizatorom, Komandorowi Rajdu, fotoreporterom, redaktorom. Dziękujemy również dzieciom za ich obecność z nami. Do następnego roku!”

Oslo

Klub GP Oslo

Z powodu zamknięcia w Dniu Wszystkich Świętych cmentarzy członkowie klubów „GP” nie mogąc zapalić zniczy na grobach swoich bliskich, myśląc o Nich, zapalili w ich imieniu znicze pod pomnikami naszych narodowych bohaterów. Pod pomnikami, które stoją w otwartej przestrzeni naszych miast. Na przykład Polonia z Oslo i okolic złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie poległych polskich pilotów i cichociemnych. Oprócz członków klubu „GP” znicze zapalili przedstawiciele konsulatu, Stowarzyszenia Polaków w Oslo, harcerze. Polski ksiądz odprawił mszę za zmarłych.

Straż Patriotyczna.jpg

Straż Patriotyczna Klubów „GP”

Nadal w całej Polsce trwa pełna mobilizacja Straży Patriotycznej Klubów „Gazety Polskiej”. Trwa barbarzyńskie zachowania lewackich bojówek, nadal bezczeszczone są kościoły, pomniki i miejsca pamięci narodowej. Członkowie i sympatycy klubów, którzy się do niej zgłosili, chronią miejsca zagrożone atakami ze strony lewicowych radykałów i środowisk proaborcyjnych.

Bysgoszcz

Klub GP Bydgoszcz

W Bydgoszczy młodzi ludzie zaczęli wielkie sprzątanie po rówieśnikach spod znaku nazistowskiego pioruna, usunęli cmentarne kwiaty złożone pod biurem PiS-u zawożąc je na groby żołnierzy, myją fasady kościołów. Nikt im tego nie podpowiadał, nie zachęcał czynią to z potrzeby serca. W akcji wziął udział m.in. syn przewodniczącego bydgoskiego klubu „GP” Michał Frelichowski, który dla portalu Bydgoszcz24 powiedział; „Nie zastanawialiśmy się długo Te bazgroły i haniebne znaki muszą jak najszybciej zniknąć. Takie dewastowanie kościołów nie powinno mieć miejsca.” Wymyto fasady Bazyliki pw. Św. Wincentego a Paulo, miejsca gdzie kilkaset obiadów dziennie wydaje się potrzebującym, gdzie działa przychodnia dla bezdomnych. Warto dodać, że parafia prowadzi także  dom dla kobiet z dziećmi, w kościele znajdują się relikwie Św. Jana Pawła II i Św. Siostry Faustyny, a kościół powstał jako wotum wdzięczności narodu polskiego za przyłączenie Kujaw i Pomorza do Polski.

Jesteśmy świadkami ataków na Kościół. Agresja opętanego, oszalałego tłumu skierowana jest na świątynie, które są napadane, dewastowane i profanowane. Nie możemy na to pozwolić! Dlatego my wierni katolicy, my członkowie Klubów „Gazety Polskiej”, będziemy bronić każdego kościoła w Polsce jak twierdzy, będziemy bronić wielowiekowej polskiej tradycji, będziemy bronić naszej wiary, będziemy bronić Polski! – zapewniają klubowicze klubu „GP” Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego. Dodają, że zaangażowanie w obronie świątyń jest bardzo duże.

Gliwice

Klub GP Gliwice

Marta Święcicka, przewodnicząca Gliwickiego Klubu „GP” podziękowała za uporządkowanie terenu przy Pomniku powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach kol. Marii oraz w kaplicy Golgota Polska kol. Jance. Poinformowała o powstaniu, z inicjatywy członków Ruchu Narodowego, grupy obrońców kościołów w Gliwicach, w której uczestniczą klubowicze „GP” i członkowie innych organizacji. Zapobiegli atakom uczestników „Marszu Kobiet” w rejonie kościołów p.w. Św. Bartłomieja i Katedry p.w. Piotra i Pawła w Gliwicach. „Tak zwane Protesty Kobiet inspirowane przez ugrupowania lewicowe z ordynarnymi hasłami antyrządowymi i antykościelnymi, mają na celu poprzez anarchię doprowadzić do rewolucyjnego obalenia władzy. Uczestnicy walczą o prawo do zabijania niepełnosprawnych i do aborcji na życzenie w zamian za utworzenie rządu lewicowego, jak np. we Francji, w konsekwencji do terroru fundamentalistów islamskich. Do tego rządy prawicowe nigdy nie dopuszczą.  Nie chcą Polski katolickiej, czyżby chcieli islamistyczną?” – mówi Marta Święcicka.

Ludzie pilnują kościołów i prowadzą „kampanię wyprzedzającą”, monitorując lewackie profile w mediach społecznościowych. – Pełna mobilizacja! JESTEŚ WIERNY – NIE BĄDŹ BIERNY! Poznań i okolice – zapraszamy. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na ich niszczycielskie działania – apelują członkowie Straży Patriotycznej Klubów „Gazety Polskiej” z Poznania.

Dąbrowa Górnicza II_2020_10_18_4

Klub GP Dąbrowa Górnicza

Klub „GP” w Dąbrowie Górniczej zorganizował spotkanie z Jarosławem Jakimowiczem, które odbyło się w Villa Moda w Dąbrowie Górniczej. Sympatycy klubu poznali kulisy pracy w telewizji, w której Jarosław Jakimowicz prowadzi wraz z Magdaleną Ogórek, w TVP Info program „W kontrze”. Gość dużo czasu poświęcił tematom politycznym. Nie zabrakło też faktów z życia prywatnego i przygody aktorskiej. Dzięki roli Cichego w „Młodych wilkach” Jarosław Jakimowicz stał się bohaterem popkultury i był bożyszczem nastolatek. W połowie lat 90. aktor często gościł w kolorowej prasie dla młodzieży.

Ryszard Kapuściński

Ryszard-Kapuściński

GP_2020.11.18_serwis

Serwis 18.11.2020a

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress