Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] V Rocznica Tragedii nad Smoleńskiem

Tydzień w Klubach „GP” – 01.04.2015 r.

V Rocznica Tragedii nad Smoleńskiem

10 kwietnia mija 5 rocznica największej tragedii jakiej doświadczyli Polacy po II wojnie światowej. Samolot Tu-154 z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach rozbił się na lotnisku Siewernyj w Smoleńsku. Wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej zginęło 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, duchowieństwa i wybitni działacze społeczni.

Od pięciu lat w setkach miast w Polsce i na świecie, wszędzie tam, gdzie działają kluby „GP”  odbywają się uroczystości upamiętniające Ofiary Tragedii nad Smoleńskiem. Od pięciu lat kluby „GP” idąc w Marszach Pamięci kategorycznie żądają ujawnienia sprawców tej straszliwej zbrodni. Kluby „GP” i całe środowisko Strefy Wolnego Słowa  od pierwszych dni domagały się prawdy; powoli dołączały do nas inne organizacje patriotyczne i partie polityczne. Dzisiaj świadomość o tym co naprawdę stało się w tamten kwietniowy poranek dotarła do milionów Polaków. Dzisiaj zachodnie społeczeństwa uświadamiają sobie, że bez żadnej refleksji uwierzyły kłamstwom gen. Anodiny i  funkcjonariuszom Donalda Tuska. Członkowie klubów „GP” nigdy nie zważali i nie zważają na podpowiedzi zdrajców i tak jak dziesiątki tysięcy patriotów w Polsce i na świecie dopóty będą uczestniczyć w Marszach Pamięci, dopóki  winni nie staną przed niezawisłym sądem.

Bo my wiemy, że 10 kwietnia 2010 roku, pasażerowie samolotu Tu-154 zostali „zdradzeni o świcie”.

W ubiegłym roku po Marszu Pamięci prezes PiS Jarosław Kaczyński wysoko ocenił postawę naszego środowiska, mówiąc: – Dziękuję „Gazecie Polskiej” i klubom „Gazety Polskiej” za to, że podjęły sprawę katastrofy smoleńskiej z taką odwagą. – Tydzień temu red. Tomasz Sakiewicz napisał w „Gazecie Polskiej”: – Obchody 10 kwietnia stały się przedmiotem bardzo niebezpiecznej gry ze strony władzy. Trzeba na to odpowiedzieć godnie i ze spokojem, nie dając się wciągnąć w żadne prowokacje. Ale godna odpowiedź to pełne zaangażowanie. Musi być nas naprawdę wielu i walczmy o to, by ta rocznica była zauważona przez cały świat.-

Podobnie jak w poprzednich latach najważniejsza część całodziennych uroczystości będzie miała miejsce przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Główne wydarzenia to: godz. 8:41 – Apel Pamięci, godz. 12:00 – Anioł Pański, godz. 16:50 – Wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; następnie godz. 19:00 – msza święta w intencji Ofiar – Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po mszy świętej – Marsz Pamięci z Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki. Na zakończenie uroczystości przemówienie wygłosi Prezes PiS Jarosław Kaczyński. W tym dniu kolejny raport ma przedstawić parlamentarny zespół ds. wyjaśnienia tragedii smoleńskiej, na czele którego stoi poseł Antoni Macierewicz.

W ramach obchodów  Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych Polonia w Chicago, Detroit,  London, Nowym Jorku, Bostonie, Philadelphi, Wallington, Long Island miała okazję uczestniczyć w koncertach „Żołnierze niezłomni. Podziemna Armia powraca”  wykonywanych przez Jerzego Zelnika oraz Pawła Piekarczyka. Prezentowano również wystawę pt. „Tropem Wilczym” przygotowaną przez klub „GP” w Toronto i klub „GP” Toronto GTA. W London Ontario spotkali się przedstawicieli wszystkich klubów z południowego Ontario.

Na zaproszenie Klubów „GP” w Będzinie i Raciborzu odbyły się spotkania z historykiem, ekonomistą i publicystą – Leszkiem Żebrowskim nt. „Przywróćmy Pamięć o Naszych Bohaterach”. Spotkanie w Raciborzu było podsumowaniem obchodów święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cieszy liczna obecność na spotkaniach młodych ludzi, uczniów szkół, bo przecież takie spotkania to prawdziwa lekcja historii.

Akademia Człowieka Myślącego to nowa inicjatywa klubu „GP” Kwidzyn II. W ramach Akademii odbywać się będą spotkania z publicystami, dziennikarzami, historykami
i innymi wartymi uwagi ludźmi. W tym roku zaplanowano, co najmniej siedem spotkań.

W Bydgoszczy tradycyjnie, jak co tydzień odbyło się spotkanie z cyklu „Podwórko z kulturą”; gościem był Dariusz Federowicz, brat zmarłego w tragedii nad Smoleńskiem Aleksandra Federowicza, tłumacza języka rosyjskiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gość przybliżył zebranym postępy w śledztwie smoleńskim.

Gliwicki klub „GP” razem z ks. Maciejem Górką, oraz ks. Michałem Nicponiem zorganizował doroczny dzień misyjny Diecezji Gliwickiej. O. Kazimierz Kurek zreferował dotychczasowy przebieg akcji „Makulatura na Misje”, podkreślił dwa aspekty akcji, pierwszy ewangelizacyjny, drugi to ważne wydarzenie w życiu minispołeczności afrykańskich, gdzie powstała studnia. Zebrano łącznie 320 ton makulatury co pozwoliło przekazać pieniądze na budowę drugiej studni. Obecnie zbiórkę prowadzi  ks. Michał Nicpoń z Parafii św. Anny w Gliwicach- Łabędach w czym pomaga mu gliwicki klub „GP”.

Polańczyk – powstał 387. Klub „GP” , przewodnicząca została: Barbara Mazan, tel.: 512 56 40 49, e-mail: bieszczadyklubgp@interia.pl

Pabianice – zmiana adresu email: gppabianice@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress