Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] V Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie

Tydzień w Klubach „GP” – 07.08.2018 r.

V Zjazd Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie

Zjazd USA 2018W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) 17-19 sierpnia odbędzie się V Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa 30 klubów „GP”. Organizatorem zjazdu są miejscowe Kluby „GP”, Fundacja Klubów Gazety Polskiej oraz Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej  i Ludobójstwa Katyńskiego.

Po upływie pięciu lat można powiedzieć, że cele, jakie przed sobą postawili uczestnicy I Zjazdu – „potrzeba integracji środowiska związanego z »Gazetą Polską«, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do Ojczyzny” – są konsekwentnie realizowane i środowisko Polaków skupione wokół klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane. Działalność klubów ma niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie. Należy pamiętać, że w takich miastach jak Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork czy Seattle według oficjalnych danych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a Chicago jest drugim na świecie po Warszawie miastem pod względem liczby Polaków. Według słów Konsula RP w Nowym Jorku, Macieja Golubiewskiego, w samym Nowym Jorku liczba Polaków zdecydowanie przekroczyła milion osób deklarujących narodowość polską. Takiego potencjału nie wolno zmarnować. Rozumieją to członkowie klubów „GP”, organizując spotkania ze znakomitymi gośćmi, którzy przypominają o niezwykłej historii Polski, ale też starają się wytłumaczyć na czym polegają zmiany jakie mają miejsce w Polsce po ostatnich wyborach parlamentarnych. To buduje jedność Polonii, którą zawsze starano się skłócić. Przez ostatnie dziesięciolecia to się udawało. Teraz Polacy mieszkający poza granicami kraju powiedzieli dość i błyskawicznie wskazują tych, którzy działali przeciwko Polsce. Dlatego takie spotkanie jak to w Doylestown będzie okazją do zastanowienia się, w jakim kierunku powinna iść dalsza praca członków klubów i z kim należy budować siłę Polonii, tak żeby stała się pełnoprawnym uczestnikiem życia politycznego w USA. Rozumieją to ci, którzy będą uczestniczyć w zjeździe. Wszystkie sukcesy jakie w swoim dorobku mają kluby amerykańskie trudno wymienić. Jednak jeżeli wymienimy tylko te z ostatnich miesięcy, zobaczymy jak wielką pracę wykonują członkowie klubów „GP” dla Polski i Polonii mieszkającej w USA i Kanadzie.  Na pewno takim wydarzeniem była gala, która odbyła się w Isaac Stern Auditorium w Carnegie Hall w Nowym Jorku, poświęcona wielkiemu Polakowi i znakomitemu artyście – Ignacemu Janowi Paderewskiemu – w 85. rocznicę jego ostatniego koncertu w tym miejscu. Koncert zainaugurował w USA obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównymi organizatorami były fundacja Gazeta Polska Community of America oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Nad całością czuwał Maciej Rusiński, koordynator klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie, szef klubu „GP” w Nowym Jorku.

Program zjazdu przedstawia się niezwykle bogato. W trzydniowym zjeździe weźmie udział większość klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA i Polski. Pierwszy dzień poświęcony będzie podsumowaniu dotychczasowej działalności klubów. Głos zabiorą przedstawiciele klubów, którzy omówią swoją dotychczasową działalność, problemy, z jakimi spotykają się kluby w obu krajach, ale też pochwalą się sukcesami. Drugi dzień zjazdu również rozpocznie się od spraw klubowych, później wszyscy zostaną zaproszeni na Forum Polonijne którego gośćmi będą m.in.: Antoni Macierewicz, Tomasz Sakiewicz, Filip Frąckowiak, dr Teofil Lachowicz, dr Anitta Maksymowicz i wielu innych znakomitych prelegentów. Wieczorem odbędzie się Wielki Plenerowy Koncert Bardów w którym wezmą udział m.in.: Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski, Andrzej Kołakowski, Marika Szczepek i inni. W niedzielę rano II Okręg SWAP zaprasza na Święto Żołnierza Polskiego z udziałem gości specjalnych z Polski i USA, a popołudniu odbędzie się wielki koncert muzyki poważnej z udziałem artystów z Polski pt. „100 Rocznica  Odzyskania Niepodległości”.

Swój udział w wyżej wymienionych wydarzeniach zapowiedzieli przedstawiciele władz dyplomatycznych,  konsularnych  i attachatu (Ambasador Piotr Wilczek, Konsul Generalny RP w NY – Maciej Golubiewski, gen. Cezary Wiśniewski ) oraz przedstawiciele Rządu RP, Sejmu i Senatu m.in.: poseł Jan Dziedziczak, senator Małgorzata Kopiczko, Eryk Lubaczewski, Teofil Lachowicz, a także Ryszard Kapuściński, prezes Fundacji Klubów Gazety Polskiej – Ewa Wójcik, Maria Zawadzka, Maciej Rusiński, koordynator klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie, Wacław Kujbida, koordynator Klubów „Gazety Polskiej” w Kanadzie.

Prezentowane będą wystawy: „Milion zza oceanu”, poświęconej udziałowi Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w wojennym wysiłku Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, oraz „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”.

Gliwice3a

Klub „GP” Gliwice

Fundacja SZTURMAN przeprowadziła szkolenie teoretyczne i ćwiczenia praktyczne w zakresie postępowania w przypadku agresji terrorystycznych oraz podstawowych technik samoobrony. Uczestnikami byli klubowicze „GP” z Gliwic, Katowice-Koszutka, Międzylesia, Rudy Śląskiej i Strzelcy Rzeczypospolitej ze Śląska. Cykl szkoleń zakończono  zajęciami w terenie. Uczestnicy szkoleń dziękują Fundacji SZTURMAN za  profesjonalizm, a za pomoc organizacyjną red. Tomaszowi Sakiewiczowi.

PiotrkowTryb_logo1Z inicjatywy Klubu „GP” Piotrków Trybunalski, Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, przy medialnym wsparciu „Gazety Trybunalskiej” w związku ze zbliżającą się 74. rocznicą Wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowano sprzątanie grobów powstańców. Wolontariusze  posprzątali 5 grobów zasłużonych powstańców, które przepasane zostały biało-czerwoną wstęgą.

Klub „GP” w Zgorzelcu i NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni gościły barda Pawła Piekarczyka. Prócz Bogatyni jego koncerty odbyły się też w Lubaniu Śląskim, oraz w Zgorzelcu. Tam Paweł Piekarczyk gościł u Nikosa Rusketosa, greckiego artysty i członka zgorzeleckiego Klubu „GP”. Patronat medialny objęła Telewizja Regionalna TVT .

Świecie – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został: Waldemar Chełchowski, tel. 696 717 555, e-mail: kgp.swiecie@op.pl

Mińsk Mazowiecki II – powstał 455. Klubu „GP”, przewodniczącą została: Izabela Stolarczyk, tel. 608 842 082 , e-mail:  klubgpminskmaz2@wp.pl

Gniewoszów – powstał 456. Klub „GP”, przewodniczącym został: Sławomir Smolarczyk, tel. 509 577 788, e-mail: gniewoszow.klubgp@wp.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress