Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | VI Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2021

Tydzień w Klubach „GP” | 02.06.2021 r.

VI Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2021

Serwis_02.06.2021Z inicjatywy klubu „Gazety Polskiej” im. Żołnierzy Niezłomnych w Australii pod koniec kwietnia odbył się VI Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2021.

Relację z rajdu opisała pani Bogumiła Filip: „W tym roku nasz rajd został zorganizowany tradycyjnie w kwietniu, z czego bardzo cieszyliśmy się. W ubiegłym roku ze względu na duże restrykcje covidowe rajd doszedł do skutku dopiero w październiku 2020. W piątek 23 kwietnia rano wszyscy uczestnicy spotkali się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong na mszy św. którą celebrował ks. Artur Botur – Rektor Sanktuarium.  Po mszy św. przeszliśmy do sali Jana Pawła II, gdzie powitał nas Komandor Rajdu dr Ryszard Dzierzba – Prezes Klubu >>Gazety Polskiej<< im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney. Odbyła się rejestracja, a następnie odprawa, podczas której przekazano nam istotne informacje i dokładne wskazówki.  Aktualne wytyczne związane z koronawirusem przekazał nam Staszek Żak, Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów nr 1. Po rejestracji spotkaliśmy się  przed Obeliskiem Smoleńskim w Marayong, gdzie ks. Artur Botur udzielił wszystkim uczestnikom specjalnego błogosławieństwa. Samochody nasze były udekorowane flagami polskimi i australijskimi. W tym roku wyjątkowo wzbudzało to wielkie zainteresowanie, szczególnie w Jindabyne i Dalgety. Kawalkadę Rajdu prowadził Komandor Rajdu, dr Ryszard Dzierzba. Trasa Rajdu prowadziła z Sydney przez Berrima – Penrose Park, Canberra, Cooma, Jindabyne, Góra Kościuszko do Dalgety. Powrót przez Dalgety do Sydney, z małymi przystankami po drodze.

Pierwszym miejscem postoju była miejscowość Berrima – Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia należącego do Ojców Paulinów. Piękne miejsce  wśród sosen i eukaliptusów oddalonym zaledwie 160 kilometrów od Sydney.  Czekał tu już na nas Ojciec Marek Dutkiewicz OSPPE, który serdecznie nas powitał i zaprosił do pięknej kaplicy na modlitwę i błogosławieństwo. W kaplicy tej znajduje się Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który się otwiera na rozpoczęcie mszy św. lub na modlitwę i po zakończeniu zamyka się.  Bardzo to podniosłe i wzruszające – jak na Jasnej Górze… Później odwiedziliśmy posadzone przez nas Dęby Katyńskie, aby popatrzeć, jak rosną i zadumać się ponownie nad losem naszych pomordowanych bohaterów. Po krótkim postoju ruszyliśmy do Canberry. Nasze miejsca zakwaterowania to Ośrodek Księży Chrystusowców i Hotel IBIS w Narrabundah. W Canberze dołączyli do nas Ambasador RP Michał Kołodziejski oraz  sekretarz Ambasady Łukasz Graban. Uczestnicy Rajdu spotkali się w Australian War Memorial, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci. Polacy złożyli trzy wieńce: pierwszy Ambasador RP w Canberze p. Michał Kołodziejski, drugi  – Prezes Klubu >>Gazety Polskiej<<im. Żołnierzy Niezłomnych w Sydney dr Ryszard Dzierzba, Maciej Jarysz , członek SPK w Sydney, oraz Andrzej Szudziński, trzeci wieniec złożył Stanisław Żak, Prezes SPK nr 1 w Sydney, Witold Skonieczny i Roman Bordakiewicz.

Po uroczystościach w Mauzoleum Pamięci pojechaliśmy na bratnie spotkanie do Ambasady Węgierskiej, aby uczcić Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Zostaliśmy powitani miło i uroczyście.  Przybyło dosyć dużo społeczności polskiej i węgierskiej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Ambasady Węgierskiej i Polskiej. Na zaproszenie Ambasadora Węgier, dr Istvan Mikola w uroczystości udział wzięli również partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Ambasador Węgier, dr Istvan Mikola, Ambasador RP, Michał Kołodziejski, oraz Ambasadorowie z Grupy Wyszehradzkiej.  Na pamiątkę tego spotkania Komandor dr Ryszard Dzierzba w asyście uczestników Rajdu wręczył wszystkim dyplomatom pamiątki. Do późnych godzin nocnych rozmawialiśmy jeszcze z węgierskimi i polskimi  przyjaciółmi oraz częstowaliśmy wspaniałymi przysmakami z kuchni różnych krajów. Było wspaniale, miło, gwarnie.

Sydney_2021_04_24_KlubyGP

Klub „GP” Sydney

W sobotę ruszyliśmy do Jindabyne.  Mieliśmy przystanek w Cooma, gdzie znajduje się obelisk z tablicą poświęconą naszemu narodowemu bohaterowi, Tadeuszowi Kościuszce. Tu powitali nas z-ca Burmistrza oraz Radny Snowy Monoro Regional Council. Wspólnie uczciliśmy pamięć śp. Andrzeja Pokorskiego, który w tym miejscu zakończył swoje życie w czasie rajdu w 2018 roku. >>Ławeczka Ku Pamięci Andrzeja Pokorskiego, Uczestnika Rajdu KATYŃ 1940 – SMOLEŃSK 2010<< jest zamontowana w Cooma z inicjatywy rodziny i przyjaciół. Obok znajduje się kamień z tarczą hamulcową motoru śp. Andrzeja, znaleziony po wypadku przez Witka Skoniecznego. Przypominam, że pomysł Ławeczki zrodził się na spotkaniach Klubu >>Gazety Polskiej<< w Sydney, sfinansowany został wspólnie ze Związkiem Polskich Więźniów Politycznych w Australii, a montażem i instalacją zajęły się władze miejskie Cooma. Z Comma pojechaliśmy wszyscy do Jindabyne, aby zgromadzić się przy Pomniku Strzeleckiego. Tu Maciej Jarysz odczytał Apel Pamięci Poległych w Katyniu i Smoleńsku. Następnie przedstawiciel Ambasady RP Łukasz Graban oraz dr Ryszard Dzierzba złożyli wieniec u stóp Pawła Edmunda Strzeleckiego. Po Apelu większość z nas pojechała do Thredbo aby dotrzeć na szczyt Góry Kościuszki. Rano wyruszyliśmy do miejscowości Dalgety, gdzie zwiedziliśmy miejscową winnicę. Z Dalgety do Sydney w stronę Cooma  jechaliśmy przez góry krętą i wąską drogą. Piękny krajobraz górski wiec warto było się zatrzymać.

Do Sydney dojechaliśmy bezpiecznie i pełni wrażeń. Tym wszystkim, którzy uczestniczyli w Rajdzie dziękujemy i zapraszamy na kolejny za rok. W imieniu wszystkich uczestników Rajdu dziękuję Komandorowi Rajdu, organizatorom, fotoreporterom, redaktorom, wideo – reporterom za budowanie rajdowej tradycji. Do zobaczenia za rok!”

Przedborz

Klub „GP” Przedbórz

W 75. rocznicę zamordowania 12 Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i sowieckiego NKWD Klub „GP” w Przedborzu wraz z Radnymi Miasta uczcił Ich pamięć w Bąkowej Górze, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. na cmentarzu parafialnym.

.

Poznań_2021_05_10_ (6)

Klub „GP” Poznań

Kolejna miesięcznica smoleńska stała się okazją do spotkania członków poznańskiego klubu „GP” z wojewodą wielkopolskim panem Michałem Zielińskim na mszy św. w intencji Ojczyzny i tragicznie zabitych członków delegacji państwowej pod Smoleńskiem. Msza św. odprawiona została przez  ks. Leonarda Polocha w kościele parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela, a po niej uczestnicy udali się pod Pomnik Ofiar Katynia, gdzie złożyli kwiaty.

.

Suwałki_2021_05_10_3

Klub „GP” Suwałki

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach, jak co miesiąc, zorganizował obchody tragedii smoleńskiej. Zapalono biało- czerwone znicze – z logo: „Klub Gazety Polskiej – Myśli Patriotycznej w Suwałkach – Strefa Wolnego Słowa”,  następnie w konkatedrze św. Aleksandra modlono się w intencji Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

.

.

.

Warka_2021_05_01_1

ŚP. Wiesia Gaca

Pożegnanie Klubowiczki „Gazety Polskiej” Z Warki – Wiesia Gaca zmarła 1 maja 2021 roku w wieku 62 lat. Jej śmierć   nas wielce zasmuciła i zaskoczyła. Bez Wiesi nasze grono klubowe będzie o wiele smutniejsze. Ona zawsze tak pięknie i  głośno się śmiała. Była radosna nawet kiedy nie było Jej do śmiechu. Zapamiętamy Cię Wiesiu jako bardzo uczynną, uczciwą, prostolinijną  i pogodną dziewczynę o blond włosach. Napisaliśmy na pożegnalnej wiązance pogrzebowej  „Żegnamy Cię Wiesiu – Klub Gazety Polskiej w Warce”, ale  wierzymy, że jeszcze kiedyś się spotkamy. Do zobaczenia więc tam gdzie nie ma żadnych wirusów. W imieniu własnym i pozostałych klubowiczów- Przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Warce – Grażyna Kijuc.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

Serwis_02.06.2021_

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress