Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Warto wracać do Ojczyzny

Tydzień w Klubach „GP” – 24.01.2018 r.

Warto wracać do Ojczyzny

Klub „GP” w Londynie zorganizował spotkanie z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Fundusz został utworzony w 2016 roku celem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ta państwowa spółka strategiczna oferuje instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju. Podobne instytucje funkcjonują w większości krajów na świecie. W Unii Europejskiej największe instytucje rozwoju o zbliżonych do Grupy PFR standardach działania to niemiecka Grupa KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), francuska Grupa CDC (Caisse des Dépôts et Consignation), włoska Grupa CDP (Cassa Depositi e Prestiti), czy węgierska Grupa MFB (Magyar Fejlesztési Bank). Paweł Borys odpowiadając na pytanie szefowej klubu Marii Bernat, zwrócił się do Polaków w Wielkiej Brytanii z przesłaniem, że warto wracać do ojczyzny. Jak tłumaczył, wiele wskaźników ekonomicznych w kraju coraz bardziej dorównuje tym w Europie Zachodniej. Zwracając uwagę na to, że w dużych miastach polskich zaczyna już brakować rąk do pracy, zaapelował do Polaków, aby na poważnie rozważyli powrót. Przypomniał słowa wówczas jeszcze wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że „dwie trzecie nowych miejsc pracy w UE w poprzednim roku powstało właśnie w Polsce”. Sugerował także, aby nie wierzyć we wszystkie artykuły opisujące sytuację w kraju, bo szczególnie liberalne media opisują ją wybiórczo. Apelował o promowanie patriotyzmu ekonomicznego. Podał przykład byłego ambasadora w Niemczech, który nie wyrażał zgody na przeniesienie obsługi bankowej ambasady do otwartego tam oddziału PKO BP, gdyż Deutsche Bank i Commerzbank mogłyby się obrazić. Zaznaczył, że tworzone zagraniczne biura handlowe, które zastąpią likwidowane przestarzałe wydziały promocji handlu i inwestycji przy ambasadach, powinny zatrudniać osoby o świetnej znajomości rynku danego kraju. Spotkanie zakończyło się ponownym zaproszeniem Pawła Borysa do Londynu przez tamtejszy klub „GP”.

Krakow_2018_01_13_0

Klub „GP” Kraków

Wyjątkowy charakter miało spotkanie opłatkowe w krakowskim Klubie „GP”. Gośćmi honorowymi byli: red. Tomasz Sakiewicz, Bolesław Kosior, Stanisław Markowski, Jacek Smagowicz, Paweł Piekarczyk, Beata i Waldemar Dróżdż, Ania i Ewa Wójcik, przyjaciele klubu i klubowicze.  Po życzeniach i tradycyjnym łamaniem się opłatkiem śpiewano kolędy przy akompaniamencie gitary Pawła Piekarczyka.

Gorzyce Sumlinski

Klub „GP” Gorzyce

Kluby „GP” z Dąbrowy Górniczej, Gorzyc, Sieradza, Wrześni i Miłosławia zorganizowały spotkania z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim. Odbyły się one w ramach promocji dwóch najnowszych książek Sumlińskiego pt. „Niebezpieczne związki Sławomira Petelickiego” i „Ksiądz. Historia zawierzenia silniejszego niż nienawiść i śmierć”. Autor opowiadał o szczegółach swojej pracy odsłaniającej tajemnice życia i zagadkowych śmierci znanych osób. Mówił o pracy związanej ze zbieraniem materiałów dotyczących gen. Sławomira Petelickiego a także o książce „Ksiądz” i życiu jej głównego bohatera wyjątkowego i skromnego księdza Stanisława Małkowskiego. Duże wrażenie na uczestnikach spotkań wywarła historia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Mosina_2017_12_12

Klub „GP” Mosina-Puszczykowo

Mosińsko – Puszczykowski Klub „GP” zorganizował przy udziale proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Mosinie księdza Edwarda Majki zbiórkę suchej żywności i chemii gospodarczej dla ubogich parafian parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi k. Lwowa (Ukraina). Na spotkaniu Klubu „GP” proboszcz tej parafii, ksiądz prałat Józef Legowicz,  przedstawił pokrótce bogatą historię miasta i wielkie nazwiska  z tym miejscem związanych, jak Żółkiewskich i Sobieskich. Opowiedział również o historii świątyń w Żółkwi po 1939 r. Dziękował władzom polskim i sponsorom, którzy w ostatnich latach znacząco przyczynili się do restauracji kościoła pw. św. Wawrzyńca. Z obiektów pozostała do odbudowy dzwonnica. Ksiądz Józef Legowicz podziękował naszym mieszkańcom za dary dla ubogich parafian w Żółkwi, których jest zaledwie stu. Równocześnie zaprosił na odpust, który odbywa się 10 sierpnia każdego roku w dniu patrona parafii.

W Ottawie odbyło się spotkanie  Ambasadora RP w Kanadzie dr Andrzeja Kurnickiego z Polonią. Do Domu Polskiego SPK w Ottawie zaproszone zostały wszystkie organizacje polonijne, włączając te, które zrzesza Kongres Polonii Kanadyjskiej (KPK). Organizatorem był Klub „GP” w Ottawie. Na spotkanie przybyła liczna grupa Polonii ottawskiej, oraz przedstawiciele z Montrealu. Ambasadorowi towarzyszyła żona, pani Agata Wrzoł-Kurnicka, jak i konsul RP, pani Aleksandra Kucy. Była to pierwsza okazja do takiego spotkania, które udało się z trudem wpasować w bardzo napięty kalendarz obowiązków ambasadora. W dyskusjach uczestniczyli prezesi i przedstawiciele zarządów Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie, Polskiej Jedności Narodowej, Ottawskiego Klubu Teatralnego, Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie, Klubu „GP” w Montrealu, oraz organizatora spotkania – Klubu „GP” w Ottawie z Koordynatorem Klubów „GP” w Kanadzie Wacławem Kujbidą. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Pan ambasador Kurnicki przedstawił swój życiorys, opowiedział barwne zdarzenia ze swojego życia oraz omówił sytuację gospodarczą i polityczną w Polsce.

Na zaproszenie Klubów „GP” w Gorzycach i Dąbrowy Górniczej gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento: prezes Paulina Wadrzyk, Elżbieta Krystek oraz Marcin Dziubek, autor książki „Niezłomni z oddziału Sosienki” oraz współtwórca filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznać się z mało znaną historią walki oddziału Sosienki, o pomocy więźniom Auschwitz i oswabadzaniu ich z obozu.

Skierniewice_2018_01_07_1

Klub „GP” Skierniewice

Klub „GP” w Skierniewicach uczestniczył w spotkaniu z posłem Grzegorzem Wojciechowskim. Tematem dyskusji były procedowane ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, zmiany w ordynacji wyborczej oraz nadchodzących wyborach samorządowych w 2018r.

.

.

.

.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small