Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Weterani. Wyrwani śmierci

Tydzień w Klubach „GP” – 19.06.2019 r.

Weterani. Wyrwani śmierci

W New Drop, Staten Island, New York odbyła się uroczystość, na której pośmiertnie odznaczono medalem sierżanta sztabowego Michaela Harolda Ollisa z 10 Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych, który zginął 28 sierpnia 2013 w Ghazni, (Afganistan) ratując życie polskiego oficera porucznika Karola Cierpicę, osłaniając go własnym ciałem przed zamachowcem. Odznaczenie, które odebrali rodzice sierżanta Ollisa wręczył amerykański generał. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z rodzicami bohatera – Lindą i Robertem Ollis. Podczas uroczystości odbyła się projekcja filmu dwóch odcinków serialu pt. „Weterani. Wyrwani śmierci”. To historie polskich żołnierzy, którym udało się przeżyć wojnę  w Afganistanie, oraz polskich lekarzy, którzy pracowali w tamtejszych szpitalach polowych. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga, bieda i ogromna niesprawiedliwość – to była dla nich codzienność. Bohaterowie serialu wrócili z piekła, a ratujący ich lekarze mówią, że cudem wyrwali ich z objęć śmierci. Po prezentacji filmu odbyło się spotkanie w którym wziął udział kapral Marcin Kulas i sierżant Corey Speck, któremu polski żołnierz zawdzięcza życie. W dniu następnym odbył się  3. Bieg Pamięci Michaela Ollisa w jego rodzinnej miejscowości – Staten Island. W biegu wzięli udział członkowie Klubów „GP” ze wschodniego wybrzeża USA, Komitet Smoleńsko – Katyński, Reduta Dobrego Imienia – USA. Amerykańskie Kluby „GP” z Nowego Jorku, New Jersey, Bostonu, Stamford i Filadelfii były współorganizatorami tych wspaniałych wydarzeń.

W 71. rocznicę śmierci naszego narodowego bohatera Rotmistrza Witolda Pileckiego, ulicami Świdnicy przeszedł historyczny, bo Pierwszy Marsz – dedykowany Jego pamięci. Kazimierz M. Janeczko tak opisuje te uroczystości: „To była wspaniała i piękna uroczystość, którą uświetniła asysta wojskowa Kompanii Honorowej Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, która po apelu pamięci oddała salwę honorową. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych Garnizonu Wrocław. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy, kombatanci, organizacje społeczne, poczty sztandarowe i licznie przybyli mieszkańcy Świdnicy, młodzież szkół świdnickich, kibice Polonii Świdnica, goście z wielu miejscowości naszego regionu, w tym Wałbrzycha, Dzierżoniowa (delegacja Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II oraz ORP), Strzegomia, Świebodzic i wielu innych, a także zza granicy. Ksiądz Tadeusz Faryś przypomniał, że ci, którzy znali Pileckiego dłużej, wyrażali się o nim jako o świętym. Rozstrzelany, wrzucony do dołu, bez pogrzebu, bez modlitwy, bez grobu do dzisiaj. Witoldzie, rotmistrzu, Bóg rozpozna cię po numerze z Auschwitz 4859, po wyrwanych paznokciach, złamanych obojczykach. Rozpozna twoje kości, boś był wyklęty, zdradzony, ale Bóg idzie śladem łez twojej matki, żony, dzieci. Polski męczenniku, módl się za nami. Powody poszerzenia katalogu świdnickich wydarzeń patriotycznych o Marsz Rotmistrza Pileckiego wyjaśniał szef Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego Tadeusz Grabowski: Witold Pilecki to jeden z sześciu najważniejszych bohaterów II wojny światowej. Nieprawdopodobna postać, wzór do naśladowania. Trzeba go pokazywać zarówno dorosłym, jak i młodzieży. W dobie, kiedy historia jest zamazywana, a dla niektórych w ogóle niepotrzebna, chciałbym, żebyśmy o naszych bohaterach mówili coraz więcej.
Dzisiaj dajemy świadectwo, że jesteśmy z tradycji miłości ojczyzny, że jesteśmy spadkobiercami tego dzieła, za które oddał życie rotmistrz Pilecki. To był wielki i święty człowiek. Modlił się za swoich oprawców, a spotkał na swojej drodze ludzi bezwzględnych. Najbardziej powinniśmy być mu wdzięczni, że dotrzymał wiary i przysięgi żołnierskiej – mówił poseł Ireneusz Zyska, inicjator i współorganizator wydarzenia. Dziękuję wszystkim obecnym za udział i godną postawę, szczególnie zaś księdzu Tadeuszowi Farysiowi za porywające patriotyczne przemówienie, młodzieży z MDK Świdnica za piękny występ artystyczny i panu Tadeuszowi Grabowskiemu za ogromny wkład pracy włożony w organizację uroczystości – powiedział dziękując zebranym i współorganizatorom I Świdnickiego Marszu Rotmistrza Pileckiego. Zamiarem organizatorów i pragnieniem uczestników Pierwszego Marszu jest, aby Świdnicki Marsz Rotmistrza Pileckiego stał się wydarzeniem cyklicznym. Do zobaczenia za rok!”.

Na spotkaniu Klubu „GP” w Gliwicach pan Zdzisław Goliszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gliwice, przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia jakimi zajmuje się aktualnie Rada Miasta Gliwic. Na przykład radni totalnej opozycji odrzucili – bez racjonalnego uzasadnienia – propozycje zgłoszoną przez radnych PiS w sprawie ulgi 60% przy przekształceniach własnościowych na gruntach miejskich, tak jak wymaga tego ustawa o gruntach państwowych. Chcą pełnej odpłatności od tych, których dotychczas nie było stać na wykup mieszkań.

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl

Zapraszamy na spotkanie Klubów „GP” w Tarnowskich Górach, w dniach 23 – 25 sierpnia 2019 roku, poświęcone stuleciu Powstań Śląskich. W pierwszej kolejności liczymy na udział delegacji  wszystkich klubów z Dolnego i Górnego Śląska. Chętnych prosimy o wpłacenie do końca czerwca zaliczek w wysokości 100 zł. od osoby (poporzez przewodniczącego klubu), na konto: Fundacja Kompleks Zamkowy, ul. Pyskowicka 39, 42-600 Tarnowskie Góry; Santander Bank 04 1910 1048 2510 0390 3128 0001 (całość opłaty to 150 zł). Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Tarnowskie Góry II, Krystian Podzimski, Tel. 512 441 352. Koordynator: Marta Święcicka, tel. 607 453 044; martaswiecicka@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress