Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wybieramy Człowieka Roku Klubów „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 05.12.2016 r.

Wybieramy Człowieka Roku Klubów „GP”

Jak co roku Kluby „Gazety Polskiej” wybiorą swojego Człowieka Roku – za rok 2016. Przypomnę, że naszymi dotychczasowymi laureatami byli: śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, szef CBA Mariusz Kamiński, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, minister Antoni Macierewicz, prof. Sławomir Cenckiewicz, Jan Pietrzak i w ubiegłym roku Prezydent RP Andrzej Duda.

Cztery lata temu powołana została kapituła, której zadaniem jest wybór Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” z osób nominowanych przez kluby oraz dochowanie szczególnej troski podczas obliczania głosów. W skład kapituły weszli: Katarzyna Gójska-Hejke, Tomasz Sakiewicz, Ryszard Kapuściński oraz dotychczasowi laureaci. Wybór Człowieka Roku dokonany zostanie na dotychczasowych zasadach, tzn. przewodniczący klubów „Gazety Polskiej” proszeni są o wysyłanie propozycji swoich klubów na adres biura klubów: klubygp@gazetapolska.pl. Co tydzień będą Państwo otrzymywać aktualną listę Waszych propozycji i liczbę głosów oddanych na poszczególne osoby. Każdy klub „Gazety Polskiej” dysponuje jednym głosem, dlatego proszę na najbliższych spotkaniach porozmawiać o kandydaturach i po wspólnie przemyślanej decyzji wysłać nazwisko swojego kandydata na adres biura klubów. Można również wysłać krótką informację, która uzasadni Waszą decyzję; te informacje również będziemy publikować. Respektować będziemy tylko głosy wysłane z adresu mejlowego przewodniczącego klubu. Proszę nie głosować na osoby związane z redakcją „Gazety Polskiej”; nikt z członków redakcji nie może być kandydatem.

W swoich propozycjach proszę szczególnie zastanowić się nad osobami, które w szczególny sposób zasłużyły się w 2016 r. dla naszej ojczyzny, dla Strefy Wolnego Słowa, dla klubów „GP”. To był wyjątkowy rok dla Polski, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat możemy powiedzieć, że żyjemy w wolnej Polsce. Dlatego zdaję sobie sprawę, że będzie Wam trudno podjąć decyzję, ale wiem, że DACIE RADĘ. Terminem ostatecznym na oddanie głosu jest dzień 6 stycznia 2017 roku. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody laureatowi nastąpi na uroczystej Gali Strefy Wolnego Słowa,  która odbędzie się na początku roku w Warszawie.

kalisz-galaJuż od sześciu lat działają  Kluby „GP” w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, oraz w Krzywinie. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, na której gościem honorowym był red. Tomasz Sakiewicz. Podczas gali podziękowano osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do działalności tych trzech Klubów „GP”: Grzegorzowi Roszkowskiemu, Dariuszowi Grzybkowskiemu, Bogumile Bąkowskiej, Żanecie Lasieckiej-Stodolnej, Ireneuszowi Janiakowi. Podczas uroczystości goście mogli wysłuchać koncert w wykonaniu Grzegorza Roszkowskiego i Dariusza Grzybkowskiego. Podsumowano sześcioletnią działalność, a wspomnieniom nie było końca.

bydgoszcz_2016_11_22_3Przewodniczący bydgoskiego Klubu „GP” został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Należy podkreślić że Instytut Pamięci Narodowej już 4 lata temu zwrócił się do niego z prośbą o wyrażenia zgody na wszczęcie procedury („specyfiką procedury postępowania w przypadku tego odznaczenia jest wymóg wyrażenia zgody przez kandydata wytypowanego do odznaczenia, zanim IPN przystąpi do opracowywania wniosku”). Krystian Frelichowski odmówił, uznając, że nie godzi się przyjmować odznaczeń od Bronisława Komorowskiego. Dokumenty podpisał dopiero po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta.

warszawa-rothem2016aW Warszawie odbyło się spotkanie z Jürgenem Rothem, autorem książki „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”. Organizatorem spotkania było Wydawnictwo Zysk i Spółka oraz „Gazeta Polska” wraz z warszawskim Klubem „GP”. Spotkanie prowadził Grzegorz Wierzchołowski, redaktor naczelny portalu Niezalezna.pl oraz dziennikarka „GPC” Magdalena Piejko. Relacja wideo stream1 na: www.klubygp.pl

radio-kopiaRadiowy Klub Gazety Polskiej

Od początku października na antenie Radia Kraków nadajemy cotygodniowy program poświęcony klubom „Gazety Polskiej” i Strefie Wolnego Słowa. Program pt. „Radiowy Klub Gazety Polskie” retransmitowany jest przez Internet na stronach Radia Kraków, Strefy Wolnego Słowa i Klubów „Gazety Polskiej”. Trwa godzinę i w założeniu ma promować ludzi i inicjatywy, które do tej pory były przemilczane przez media. Formuła programu, realizowanego „na żywo”, okazała się niezwykle atrakcyjna dla słuchaczy. W programie, który prowadzimy razem z  red. Miłoszem Horodyskim, podejmujemy tematy ważne dla środowiska Strefy Wolnego Słowa, ale również zagłębiamy się w meandry polityki europejskiej i światowej. To program dla Was i o Was, ale taki, który mamy nadzieję zainteresuje przypadkowego słuchacza, który nie zmieni kanału. Rozmowy „na żywo” z Państwem uzmysłowiło nam, jak wielkim potencjałem intelektualnym dysponujemy jako środowisko Strefy Wolnego Słowa. To niezwykła przyjemność słuchać tak rzeczowych i profesjonalnych Państwa wypowiedzi. Podczas audycji towarzyszy nam świetna muzyka naszych bardów, którzy nigdy nie mogli zaistnieć w publicznych mediach. Po reakcji słuchaczy już wiemy, że należy iść tą drogą. Zapraszamy do słuchania w każdy poniedziałek o godz. 23.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www. niezalezna.pl, www.klubygp.pl.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small