Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej”

Tydzień w Klubach „GP” – 05.05.2017 r.

Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej”

 „Kluby »Gazety Polskiej« tworzą wyjątkowe w skali kraju środowisko – spiskowców wolności, mówiąc słowami wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza »17 września«”– tak pisał kilka lat temu prof. Sławomir Cenckiewicz, późniejszy laureat Człowieka Roku Klubów „GP”.

Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem prof. Cenckiewicza, który jak nikt inny poznał środowisko klubów „GP” i spotykając się z klubowiczami rozmawiał o Polsce i odpowiadał na pytania nurtujące nasze środowisko. Jesteśmy wielkim ruchem społecznym, w który zaangażowały się tysiące Polaków w kraju i za granicą; ruchem budującym społeczeństwo obywatelskie – czasami w skrajnie trudnych warunkach. Stawia to nas w sytuacji, w której musimy wykazać się dużą odpowiedzialnością i skutecznością. W naszych działaniach na pierwsze miejsce wybija się wielka troska o dalsze losy Polski. Należy pamiętać, że w wielu miejscowościach kluby „GP” są jedynym forum, na którym rozmawia się w sposób odpowiedzialny o naszym kraju, a kluby integrują lokalną społeczność i pracując dla niej, dają wszystkim impuls do pozytywnego działania. Kiedy pod koniec 2005 r. powstał pierwszy klub „Gazety Polskiej”, w założeniu miał spełniać „rolę integracyjną w swoich środowiskach lokalnych – skupiać wokół siebie czytelników i pozyskiwać nowych” – stwierdził w swoim przesłaniu do przyszłych założycieli klubów redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz. W ciągu dwunastu lat, kiedy padły te słowa, powstało ponad 400 nowych klubów. Zakładane są nie dla zrobienia kariery, dla obecnych czy przyszłych profitów. Tworzą je patrioci, osoby przeważnie niezwiązane z żadną partią, uznające podstawowe wartości etyczne i moralne. To ludzie, którzy nie znajdując w swoim środowisku odpowiedniego forum do dyskusji nt. najważniejszych problemów nurtujących ich najbliższe otoczenie, sami tworzą to forum, zakładając klub. Jest to działanie oddolne, czyste w swojej genezie, spontaniczne, tak jak to było w początkach „Solidarności”. To budowa Społeczeństwa Obywatelskiego, bez polityków, lobbystów i odgórnych nacisków.

W najbliższym czasie ponownie będzie okazja porozmawiać z najważniejszymi ludźmi w Polsce, o Polsce, jej teraźniejszości i przyszłości. Tą okazją będzie najbliższy XII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2017 r. Będzie okazja zastanowić się  nad tym, jak będziemy mogli pomóc Polsce w tej historycznej chwili. Bo takie chwile ma w swojej historii każdy kraj, każdy naród. I albo je wykorzystuje, albo nie. Zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, m.in. pana Prezydenta Andrzeja Dudę z Żoną, panią Premier Beatę Szydło, pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, pana Ministra Antoniego Macierewicza, ministrów, posłów, dziennikarzy, ludzi kultury i biznesu. Wśród uczestników zjazdu znajdą się czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej” z red. naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem na czele, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezalezna.pl. Podczas zjazdu podsumujemy dwanaście lat naszej działalności, porozmawiamy o naszych sukcesach, planach i problemach, z jakimi boryka się nasze klubowe środowisko. Będzie okazja do wymiany doświadczeń, pomysłów jak działać dla dobra każdej małej ojczyzny, w której żyjemy na co dzień, ale przede wszystkim, jak dobrze służyć narodowi i Polsce. Część czasu poświęcimy sprawom organizacyjnym. Znajdziemy również czas na chwile relaksu, m.in. przy znakomitej muzyce.

Najbliższy zjazd odbędzie się dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Spale, miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Spała to miejscowość wypoczynkowa oddalona 7 km od Tomaszowa Mazowieckiego, położona na terenie dawnej Puszczy Pilickiej. Lasy Spalskie tworzą jeden z największych obszarów leśnych w środkowej Polsce. Przez rozległą puszczę płynie Pilica, w której dorzeczu powstało kilka leśnych obszarów chronionych, a wśród nich Spalski Park Krajobrazowy. Jak co roku organizatorem zjazdu jest miejscowy Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim; przewodniczącą klubu jest pani Beata Dróżdż. Uczestników zgłasza tylko przewodniczący klubu „GP”. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. Dodatkowe informacje można uzyskać  pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, p. Ewa Wójcik) i  792 237 403 (p. Beata Dróżdż). Ostatecznym terminem zgłoszeń jest dzień 1 czerwca.

W dniach 26-28 maja 2017 r. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa już ponad 20. Klubów „GP” grupujących Polaków, którzy z różnych względów, nie mogąc znaleźć swojego miejsca w innych organizacjach polonijnych, całą swoją energię i chęć działania dla dobra Polski realizują w klubach „GP”. – Istnieje potrzeba integracji środowiska związanego z „Gazetą Polską”, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do ojczyzny – mówią organizatorzy zjazdu. W zjeździe zapowiedzieli udział przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski. Organizacją zjazdu kieruje Maciej Rusiński – koordynator Klubów „GP” w USA  i Kanadzie, tel. +1-917-607-9774, e-mail: klubgpny@gmail.com

W dniach 29.09-01.10 w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędzie się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Niezwykle gościnne siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa zapewniają, że tak jak w ubiegłym roku będziemy wspaniale przyjęci w domu otoczonym wielkim parkiem, który jest  idealnym miejscem na tego typu spotkania. Organizacją zjazdu kieruje Mirosława Woroniecki – koordynator Klubów „GP” w Europie, tel. 00 33 1 47 35 77 29 lub 00 33 6 66 26 10 07 , e-mail: paryz.klubgp@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk