Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Złota korona dla obrazu Matki Bożej w Paryżu

Tydzień w Klubach „GP” – 19.09.2018 r.

Złota korona dla obrazu  Matki Bożej w Paryżu

Banner Klubow Nadzwyczajny 700x150 — kopiaBardzo dziękuję wszystkim uczestnikom IV Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „GP” – Sulejów 2018 r. za wspólnie spędzony czas. Głównym organizatorem zjazdu była Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” z prezes Ewą Wójcik na czele, której należą się największe podziękowania za wspaniałą organizację zjazdu. Dziękuję Ani Wójcik oraz Beacie i Waldkowi Dróżdż, szefom klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim współorganizatorom zjazdu.  Dziękuję za ich ciężką pracę, jaką włożyli w ostatnich miesiącach, przygotowując tak duże przedsięwzięcie. Dziękuję za profesjonalizm, za uśmiech, który im towarzyszył podczas zjazdu, i wiarę w to, że ich praca służy Polsce. Dziękuję tym wszystkim, którzy tak chętnie pomagali przed i podczas zjazdu: Teresie, Cezarowi, Markowi, Winicjuszowi, Rafałowi Sokołom, oraz Andrzejowi Piróg z Braniewskiego Klubu „GP”. Dorocie i Jerzemu Sankiewiczom, Urszuli i Andrzejowi Trzuszczakowi, Joli Piera, Dorocie Cieślak, Edycie Alama, Arkowi Szykule, Jarosławowi Malinowskiemu, Januszowi Pełce, Karolowi Holley z Piotrkowskiego Klubu „GP”. Dziękuję ks. Jarosławowi Wąsowiczowi za odprawienie patriotycznej mszy św. kończącej IV Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. Pawłowi Piekarczykowi za wspaniały koncert. Za gościnę, wyrozumiałość i wszelką pomoc dziękuję właścicielowi Ośrodka „Dresso” Zdzisławowi Górnemu, oraz pracownikom, zwłaszcza Pani Ani.

W dniach 21 – 23 września w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbędzie się IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa zapewniają, że dom otoczony wielkim parkiem to idealne miejsce na tego typu spotkania. Można przy okazji zwiedzić dolinę Marny, pobliską Szampanię, Euro Disneyland, czy Paryż. Jak zapewnia Andrzej Woda, przewodniczący Klubu „GP” w Paryżu, główny organizator zjazdu, przyjadą klubowicze z całego świata: „ Będziemy gościć klubowiczów z USA, Kanady, Australii, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Europy Zachodniej oraz oczywiście  klubowiczów  z Polski. Będzie to bowiem spotkanie wyjątkowe, w  roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wybór Paryża na nasze spotkanie nie jest bez znaczenia ze względów historycznych związanych właśnie z odzyskaniem niepodległości. To tutaj, na emigracji, przechowano idee niepodległości, to tutaj w podparyskim Wersalu odbyła się konferencja, która ustaliła granice wolnej Polski. 100 – lecie odzyskania niepodległości Polski uczcimy w  polskim kościele p.w. NMP w Paryżu, siedzibie Polskiej misji Katolickiej założonej w czasach Wielkiej Emigracji. Uroczysta msza święta będzie połączona z przekazaniem wotum dziękczynnego w postaci korony dla obrazu  Matki Bożej, Patronki Polski. Później przewidujemy manifestację patriotyczną w sercu Paryża, przy pomniku Solidarności na Placu Inwalidów. W czasie Zjazdu będziemy rozmawiać o przeszłości, m.in. z prof. K. Szwagrzykiem, prof. J. Żarynem, red. T. Łysiakiem. O teraźniejszości i przyszłości Polski porozmawiamy z Ambasadorem RP w Paryżu Tomaszem Młynarskim, Senator Małgorzatą Kopiczko, szefem Gabinetu Politycznego Markiem Suskim, przewodniczącym podkomisji smoleńskiej Antonim Macierewiczem.” Odbędzie się spotkanie z red. naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem i Ryszardem Kapuścińskim, poświęcone obecnej sytuacji w Polsce i na świecie, oraz spotkanie Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa z udziałem ministra Jerzego Kwiecińskiego i Jana Badowskiego, dyrektora w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Odbędzie się prelekcja Piotra Hofmana i Grzegorza Czyżaka, głos Polonii będą reprezentować Anita Zapłatka i Ewa Dzioba. Zjazd zakończy się w Ambasadzie RP w Paryżu przy rue Saint Dominique koncertem „Nieugięci i Niepokorni” Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

W samo południe, przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji tygodnika „Gazeta Polska”, GPC , portalu „Niezależna” i klubów Gazety Polskiej. W homilii księża Paulini życzyli niezłomności w podawaniu tylko prawdziwych, sprawdzonych wiadomości przy natłoku bylejakości i fałszu we współczesnym szumie informacyjnym. Ze strony zamawiających uczestniczyli Antoni Borkowski i delegacje klubów z Gliwic, Tych, Opola, Mikołowa i Katowic, którzy w większości przybyli bezpośrednio z zakończonego zjazdu w Sulejowie.

wiedenii-logoPoczątek września był czasem aktywnym w Klubie „GP” Wiedeń II. Przedstawiciele klubu wzięli udział w spotkaniu z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w Ambasadzie RP w Wiedniu. Odbyły się również uroczystości na wzgórzu Kahlenberg, msza święta pontyfikalna z okazji 335-rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 35-rocznicy obecności Jana Pawła II na Kahlenbergu, na zakończenie doroczne Dożynki. Pod obeliskiem smoleńskim Klubowicze wzięli udział w  kolejnej mszy św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej. Odbyła się modlitwa  z udziałem licznej grupy osób z Porozumienia Patriotyczno-Chrześcijańskiego i kapelanem Ks. Tadeuszem Cichoniem,.

Gliwce logoPodhorce na Kresach – Westerplatte –Bojków, dzielnica Gliwic, to droga życia, którą odbyli chorąży Edward Szewczuk i kapral Michał Plewak. O świcie 1 września na cmentarz parafialny w Bojkowie przybyły, jak co roku, delegacje jednostek wojskowych z kompanią honorową Strzelców Rzeczypospolitej, Gliwickiego Klubu „GP”, młodzieży szkolnej i wiele innych delegacji. Oddano hołd Westerplatczykom i wszystkim ofiarom agresji niemieckiej.

LibiazW Libiążu, którym organizatorem był tamtejszy Klub „GP” odbył się niezwykły koncert Jana Pietrzaka z cyklu „Niepodległość 100+”. Jest to cykl ogólnopolskich koncertów dla uczczenia setnej  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem koncertu jest uczczenie rocznicy, podkreślenie znaczenia kultury w podtrzymaniu ducha narodu polskiego, przypomnienie  twórców i ich dzieł.

Promocja GPC2Klub „GP” ze Starogardu Gdańskiego zorganizował promocję „Gazety Polskiej Codziennie” na Dożynkach Archidiecezjalni -Samorządowych w Trąbkach Wielkich – Powiat Gdański.

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress