Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|Sukces VII Zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady – Online 2020

Tydzień w Klubach „GP” – 14.10.2020 r.

Sukces VII Zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady – Online 2020

Zjazd USA 2020 dziękujemy1

Zjazd USA – ONLINE 2020

Podczas VII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady – online 2020 na specjalnym portalu zarejestrowało się kilkaset osób, którzy mogli obserwować zjazd i brać w nim czynny udział. „Pilnujmy Polski” – to główny temat zjazdu i o sprawach polskich rozmawiano na zjeździe, ale w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych dużo uwagi poświęcono również tej kwestii, zastanawiając się jak Polonia może włączyć się w kampanię wyborczą prezydenta Donalda Trumpa. Dużo uwagi poświęcono  ofensywie ideologicznej lewaków na świecie, która powoli dociera do Polski. To już drugi zjazd, który ze względu na epidemię koronawirusa, zorganizowany został wirtualnie. Pierwszym był tegoroczny XV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – online, który ze względu na liczbę uczestników zapewne przejdzie do historii. To nowość w Polsce, a może w Europie. To nowy sposób spotkań, budowania społeczeństwa obywatelskiego, otwierający nowe możliwości na rozmowę i wymianę pomysłów. Podczas zjazdu można było zadawać pytania gościom zjazdu, rozmawiać na czacie widocznym cały czas równolegle z toczącym się na żywo panelem. W zjeździe udział wzięły Kluby „Gazety Polskiej” m.in. z: Filadelfii, Chicago, Nowego Jorku, New Jersey, New Port Richey (Floryda), Bostonu, Toronto GTA, Hamilton (Kanada),  Michigan, Winnipeg (Kanada), Los Angeles, Ottawy (Kanada), Waszyngton, a także z Londynu, Paryża i Polski.

Po części oficjalnej w której głos zabrali: Tomasz Sakiewicz, Marcin Rusiński, Tadeusz Antoniak i Ryszard Kapuściński, pomodlił się z klubowiczami ks. Jarosław Wąsowicz. Jako pierwszy głos zabrał gość honorowy zjazdu Marszałek Senior Antoni Macierewicz. Później z klubowiczami rozmawiali: Paweł Piekarczyk, Marian Kowalski, Piotr Walentynowicz, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Piotr Dziadul, Andrzej Pawłowicz, Małgorzata Schulz (Los Angeles), Jurek Lizak (Toronto GTA), Marek Iwanek (Hamilton Kanada), Małgorzata Bojko (Filadelfia), Aneta Antkowiak (Filadelfia), Halina Zawadzka (Chicago), Mirosława Dulczewska (Chicago), Grzegorz Strzemecki.

Marszałek Antoni Macierewicz zabierając głos podziękował wszystkim patriotom działającym w klubach „Gazety Polskiej” i w  Komitecie Smoleńsko-Katyński. – Chcę szczególnie podziękowania skierować do całej Polonii, do Klubów Gazety Polskiej, ale naprawdę przede wszystkim do Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, którym kieruje pan Tadeusz Antoniak. Nie mam wątpliwości, że bez Klubów „Gazety Polskiej” i bez waszego komitetu smoleńskiego kwestie związane z badaniem dramatu smoleńskiego zapewne nie mogłyby tak długo być obecne wśród Polaków. Zapewniam, że doprowadzimy do końca badanie tej tragedii, ale też do procesu, który ostatecznie winnych wskaże i wyciągnie wszystkie konsekwencje wobec tych, którzy ten zamach przygotowali, zrealizowali, jak i tych, którzy go tolerowali i z nim współpracowali – powiedział Antoni Macierewicz. Odnosząc się do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce stwierdził – Wcześniej nie zdarzyło się jeszcze tak, czego my jesteśmy obecnie świadkami, że patriotyczna partia polityczna systematycznie wygrywa wybory po raz kolejny z jednoznaczną większością. Skupiliśmy się przede wszystkim na sprawach socjalnych, społecznych. Nie jest to przypadek. Wynika to z wcześniejszego spychania na margines większości społeczeństwa, traktowania jako siły roboczej – wskazał wiceprezes PiS. Mówił też o zagrożeniach związanych ze współczesną sytuacją w Polsce i na świecie. Wskazywał m.in. na dążenie niektórych europejskich polityków do zatarcia granic i stworzenia „państwa Europa”. Ale dużo większym zagrożeniem, według marszałka seniora, jest ofensywa ideologiczna, jaką obecnie można zaobserwować, którą niesie za sobą rozprzestrzenianie się ideologii LGBT – Tolerowanie ideologii LGBT i jej ingerencji w wychowanie młodzieży prowadzić będzie właśnie do upowszechniania ideologii przestępczej wśród młodzieży polskiej i może doprowadzić do rozpadu narodu. Widzimy to w wielu krajach na świecie, widzimy do jakich konsekwencji to prowadzi. Na to chcę zwrócić uwagę, ponieważ LGBT jest jedynie otoczką i narzędziem, które chce doprowadzić do zniszczenia Polski jako niepodległego narodu – zakończył swoje wystąpienie marszałek Antoni Macierewicz.

Gościem specjalnym na zjeździe był też konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który mówił o trudnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych w związku z epidemią koronawirusa i zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. – Przed nami ostatnia prosta przed wyborami prezydenckimi, w pewnym sensie ostatnia szansa na to, żeby wpływać na to, jak Polacy będą głosować. Będziemy zachęcać naszych rodaków do tego, żeby brali udział w wyborach prezydenckich, ale jednocześnie gorąca prośba żebyście państwo robili co w waszej mocy, żeby sprawić, że nasi rodacy zagłosują w taki sposób, który będzie dla Polski jak najbardziej korzystny. Potrzebna jest duża mobilizacja. Bardzo potrzebne są działania, które pokażą, jak aktywna jest Polonia. – apelował konsul Adrian Kubicki.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz nawiązując do wyborów w Stanach Zjednoczonych zwrócił uwagę na mobilizację środowisk polonijnych, w tym również Klubów „Gazety Polskiej”. – Sprawy geopolityczne, bezpieczeństwa, będą odgrywały w najbliższym czasie kluczową rolę. Na świecie robi się gorąco i dla nas jest ważne, kto będzie rządził w Stanach Zjednoczonych. To nie tylko kwestia ideologii, jak będzie wyglądał rynek polityczny, jakie będą relacje z polskim rządem, ale jaka będzie współpraca w kwestii obrony. Dla nas te wybory też mają bardzo duże znaczenie. Jak Polonia może wpłynąć na wynik wyborów w USA mówił na przykładzie kilku stanów. – Jak wyglądają „swing states” w Stanach? To 4-5 stanów, w których Polonia jest od kilku do prawie 10 procent, a decyduje często poniżej 1 procenta głosów. Polonia będzie języczkiem u wagi w tych wyborach pewnie w jeszcze większym stopniu niż w poprzednich wyborach. Dlatego warto być aktywnym, bo żaden sondaż nie będzie w stanie uczciwie wykazać, kto wygrał wybory i jakimi głosami – podkreślił. Mówił również o sytuacji w Polsce. – Sytuacja się stabilizuje. Obóz, który wygrał w 2015 roku, wykazał się ogromną siłą. To, że on przetrwał taką ilość ataków, nie dał się rozbić, wygrał 8 razy z rzędu wybory, oznacza, że ten obóz dysponuje wewnętrznie dużą dynamiką, siłą. Jednym z największych zagrożeń jest budowana formacja prorosyjska po prawej stronie. To nie o to chodzi, że cała Konfederacja taka jest. Bardzo wielu tych ludzi się obraża, kiedy mówi się, że to formacja prorosyjska. Chodzi o to, że wewnątrz tego obozu zaistnieli politycy, a także szczególnie media, a to obserwujemy bardzo wyraźnie, których działania z jednej strony są nazywane jako ściśle mafijne. Mamy ostatnio aresztowanie jednego z dziennikarzy tych mediów Pawła M. w związku z szantażem na jednego z biznesmenów. Informacji o takich działaniach jest wiele i mam nadzieję, że tego typu aresztowań będzie więcej. Ale też jest bardzo ludzi, którzy mają kontakty z Rosją – poprzez Russia Today czy Sputnika czy wymianę kontaktów, jak to oni nazywają, społecznych. – powiedział redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

O sytuacji w Polsce mówił też Marian Kowalski – Jesteśmy świadkami czegoś, co niektórzy nazywają wojną kulturową, a ja nazywam raczej rewolucją kulturalną. Podobne wydarzenia miały miejsce w Chinach w latach 60., gdy rozbestwione chłystki atakowały świątynie, miejsca kultury, w końcu ludzi. W Polsce ta rewolucja ma się jak najlepiej z powodu swojej, według mnie, bezkarności i o to mam pretensje do państwa. Ta bezkarność tylko rozzuchwala aktywistów tęczowej flagi – podsumował Kowalski.

– Mamy przed sobą drugie bardzo ważne wybory, wybory w USA. Można powiedzieć, że nie zdarzało się to często w historii, że wybory w USA – zależnie od wyniku – mogą mieć tak odmienny wpływ na geopolitykę na świecie. Tu oczywiście ogromna rola Polonii, ogromna rola organizacji społecznych. Bo chodzi tu o polską rację stanu, ale i wzmocnienie znaczenia Polonii –  mówił z kolei koordynator Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie Maciej Rusiński.

Małgorzata Schulz, przewodnicząca Klubu „GP” w Los Angeles potwierdziła, że aktywność Polaków w amerykańskiej kampanii wyborczej będzie bardzo ważna. – W tym momencie najważniejsze byłoby wyjść z naszego grona i pójść do Amerykanów z tym, kim my jesteśmy, kim są Polacy i czym jest Polska. Wracając do tej inicjatywy „Pilnujmy Polski”, jest to bardziej żywe teraz i konieczne – stwierdziła. Mówiła też o ostatnich doniesieniach związanych z wyborami: „W ostatnich dniach mówi się, że Latynosi w dużej mierze będą głosować na Trumpa, który wysyła pomoc do miejsc, gdzie są Latynosi. To jest konkretna pomoc.”

Za wielodniową ciężką pracę, za zorganizowanie zjazdu online, za innowacyjność podziękowania składam: Ewie Wójcik, Ani Wójcik i Przemkowi Szałańskiemu. Dziękuję Anecie i Tadeuszowi Antoniakom z Filadelfii, którzy wzięli na siebie ciężar organizacji zjazdu w Stanach Zjednoczonych. Aneta i Tadeusz dziękują Jurkowi Polakowi i całej jego rodzinie, Klubowi „GP” ze Stamford i New Britain CT za gościnność i wspaniałą atmosferę.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Realizacja zadania publicznego pod tytułem „Polonia w USA i w Kanadzie”

FOTOGALERIA | VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady – ONLINE 2020 r.

http://www.klubygp.pl/fotogaleria-vii-zjazd-klubow-gazety-polskiej-usa-i-kanady-online-2020-r/

ZjazdUSAONLINE202001

GP0_2020.10.14_serwis

Serwis 14.10.2020