W dniach od 29 września do 1 października w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté sous Jouarre pod Paryżem odbył się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej.

Gościem byli m.in. doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz, Ambasador RP w Paryżu Tomasz Młynarski, Zastępca Dyrektora Biura Wydarzeń Krajowych w Kancelarii Prezydenta Wioletta Pruchnik, Agata Talarko z Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą, Małgorzata Wierzejska dyrektor Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jan Badowski doradca Sekretarza Stanu.

W zjeździe wzięły udział m.in. delegacje z Amsterdamu, Brukseli, Essen, Genewy, Hamburga, Hamburga II, , Paryża, Sztokholmu.

Foto:  Jacek Gulczyński/Klub „GP” Paryż

http://niezalezna.pl/204605-zjazd-klubow-gp-z-europy-musimy-dbac-o-najwazniejsze-idee

 SPOTKANIE III Zjazd Klubów Gazety Polskiej z Europy Zachodniej

Wczoraj w podparyskim La Ferté-sous-Jouarre zakończył się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z Europy Zachodniej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele klubów z Amsterdamu, Essen, Hamburga, Genewy, Brukseli, ze Sztokholmu i oczywiście silna grupa gospodarzy z Paryża. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło znanych postaci życia publicznego takich jak prof. Andrzej Zybertowicz i wiceminister spraw zagranicznych Jan Parys.

Tegoroczny zjazd klubów „GP” odbył się w domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté-sous-Jouarre. Ośrodek ten jest od lat ostoją francuskiej Polonii. Miasteczko położone 67 km od Paryża bardzo spodobało się również klubowiczom, którzy gościli tu już drugi raz. Tegoroczny zjazd rozpoczął się w piątek. Tego dnia głównym gościem był wiceminister spraw zagranicznych Jan Parys. Zanim jednak zabrał głos dyplomata, wszystkich na francuskiej ziemi przywitał ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski. – Traktuję to spotkanie jako szczególną formę spotkania z Polonią. Jednym z moich priorytetów jest kontakt z Polakami we Francji. Chciałbym zdynamizować współpracę z Polonią francuską i jest to szczególna okazja wpisująca w to zamierzenie – powiedział Młynarski. Odczytano również treść listów skierowanych do klubowiczów przez Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka i ministra w KPRP Adama Kwiatkowskiego. „Dziękuję państwu za podejmowanie inicjatywy mającej na celu promowanie polskiej kultury i tradycji oraz szerzenie wartości chrześcijańskich w Europie, która obecnie od tych wartości odchodzi. Dzisiejszy zjazd to kolejny krok na drodze do integracji środowisk polonijnych w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, pokazujący rosnącą siłę klubów »Gazety Polskiej«” – czytamy w jednym z listów do klubowiczów. W piątek jednak najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z Janem Parysem. Wiceminister musiał wysłuchać wiele uwag dotyczących działania służb konsularnych i ambasad. Po spotkaniu nasz gość był jednak zadowolony z przebiegu rozmowy. – Dla mnie to przyjemność spot­kać ludzi, którzy pasjonują się Polską i poświęcają swój czas na to, aby coś zrobić dla kraju. To było cenne spot­kanie – powiedział nam Jan Parys. Jedocześnie wiceminister widzi wiele szans na rozwój. – Gorąco namawiam sympatyków klubów „GP”, którzy są na Zachodzie, żeby zajęli się działalnością gospodarczą. Zrzeszali polskie firmy i współpracowali. Polacy powinni również zacząć interesować się polityką kraju, w którym mieszkają, aby brać udział w wyborach i kształtować rzeczywistość polityczną, co może być pożyteczne i dla Polonii, i dla Polski – podkreśla Parys.

Tak jak pierwszego dnia bohaterem był wiceminister spraw zagranicznych, tak w sobotę wiele dyskusji wzbudził wykład prof. Andrzeja Zybertowicza, który próbował odpowiedzieć na pytanie „Czy chrześcijanie są w stanie ocalić Europę? Jak komunikować ewangelię dziś?”. Przez kilkadziesiąt minut socjolog udowadniał, że odchodząc od wartości chrześcijańskich, Europa brnie w ślepą uliczkę. Jego zdaniem katolicy powinni się przeciwstawić hiperindywidualizmowi i przypomnieć wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były ważne dla Europejczyków. Aby jednak zaoferować coś zarówno mieszkańcom UE, jak i muzułmanom, chrześcijanie powinni zmienić sposób komunikowania się. Muszą zarażać, a nie zniechęcać. W sobotę odbyły się również liczne prelekcje, w tym Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa, Józefa Orła i dyrektor Małgorzaty Wierzejskiej z MSZ-etu. Sobota zakończyła się ogniskiem integracyjnym.

Niedziela oznaczała czas podsumowań. Tego dokonali redaktor Tomasz Sakiewicz, przewodniczący klubów „GP” Ryszard Kapuściński, Ewa Wójcik i przedstawiciel klubu z Paryża Andrzej Woda. Głównym organizatorem wydarzenia był Klub „GP” w Paryżu z przewodniczącą Mirosławą Woroniecki na czele.

Autor: Jacek Liziniewicz

https://twitter.com/GPtygodnik/status/913816246998765574

Poniżej publikujemy treść uchwał III Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej:

Zjazd PAryz uchwala 2017 Ministerstwo Polonii Zjazd PAryz uchwala 2017