Tekst alternatywny

VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Kwiatkowski: Świat się zmienił dzięki Janowi Pawłowi II


Jak relacjonuje portal niezalezna.pl: Rozpoczął się VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Odczytano list prezesa PiS, ale wystąpili też zaproszeni goście: Gian Luigi Ferretti z UGL i Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Nie zabrakło pięknych słów o polsko-włoskiej przyjaźni oraz wspomnienia św. Jana Pawła II.

Castel Gandolfo to miejsce, w którym odbywa się VII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. W ramach zjazdu, 26 i 27 maja odbędzie się wiele interesujących spotkań, projekcja filmu czy koncert. Uczestnicy zjazdu tradycyjnie rozpoczęli go od hymnu, a następnie odczytano list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Pierwszym gościem zjazdu był Gian Luigi Ferretti, dyrektor ds. stosunków międzynarodowych włoskiego chrześcijańskiego związku zawodowego UGL. Mówił on o pozytywnych stosunkach polsko-włoskich opartych na wierze i miłości do Ojczyzny, wskazywał, że Giorgia Meloni, z którą jej organizacja jest blisko, zawsze ciepło wypowiada się o Polsce, a nawet podkreślał, że kiedyś… przewidział karierę obecnej premier Włoch. Pożegnany został brawami oraz okolicznościowym upominkiem.

2023 Włochy_1_AJA11807

Szef rzymskiego Klubu „GP” przywitał szczególnie ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Adama Kwiatkowskiego. Podkreślił dobrą relację ambasadora z Polonią. – To wyraz polskości, wiary i patriotyzmu ze strony pana ambasadora – mówił dr Aleksander Marek Nowak.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz wyjaśnił, dlaczego wybrano Włochy na miejsce kolejnego zjazdu klubowiczów z Europy Zachodniej. Wskazywał na nić porozumienia między Włochami a Polakami, podkreślając przy tym sprawę pamięci o św. Janie Pawle II, która łączy oba narody.

Sukces Klubów polega na tym, że jesteśmy ciągle gotowi do pracy od podstaw. Trzeba dawać przykład, kontaktować się z ludźmi (…) W bardzo wielu miejscach w Polsce prowadzone są analizy, skąd się wzięła siła klubów. Analizowano sukces i próbowano na nasz wzór powoływać różne kluby. Nic z tego nie wyszło. Istotą naszej działalności jest silna wiara związana ze wspólnotą polską, a metodologią naszej działalności jest nieustanny aktywizm

– powiedział Sakiewicz.

2023 Włochy_1_DSC_2281

Ambasador Adam Kwiatkowski podkreślał, że od 13 lat w różnych rolach uczestniczy w spotkaniach z członkami Klubów „Gazety Polskiej”. Również wspomniał o roli św. Jana Pawła II. Jak wskazywał, ambasadorowie różnych państw mówią o Janie Pawle II „nasz papież”.

Jan Paweł II spowodował tę sytuację, że my możemy działać, się spotykać, spowodował, że Polska ma ambasadę przy Stolicy Apostolskiej. Musimy sobie uświadamiać, że świat się zmienił dzięki Janowi Pawłowi II – powiedział Kwiatkowski. – Kilka tygodni temu obchodziliśmy 18. rocznicę śmierci. Od kilku tygodni chodzą dopiero pełnoletni obywatele Polski, którzy się urodzili po jego śmierci. 


zdjęcia: Waldemar Dróżdż/Andrzej Piekarski
źródło: niezalezna.pl
„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”

2023 Włochy - Belka