Tekst alternatywny

Warto być Polakiem – 2.10.2013 r.

Warto być Polakiem – 2.10.2013 r.

W dniach 4 – 6 października spotykamy się na Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu. Najprawdopodobniej Gościem Honorowym Zjazdu będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości pan Jarosław Kaczyński.

 

Już w 60. miastach zaprezentowano wystawę „Warto być Polakiem”, która poświęcona jest pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, śp. Lecha Kaczyńskiego. Na kilkudziesięciu dużych planszach przedstawiono najważniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005-2010, oraz zdjęcia z okresu dzieciństwa, działalności niepodległościowej w PRL, działalności publicznej, aż do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy kto miał okazję zobaczyć tę wystawę pozostaje pod wrażeniem nieprzemijających wartości jakie ze sobą ona niesie; każdy skłania się ku refleksji nad najnowszą historią Polski, zwłaszcza tragedią jaka wydarzyła się nad Smoleńskiem, zarazem nabiera nadziei i wiary w lepszą przyszłość.

Autorem wystawy „Warto być Polakiem” jest Maciej Chojnowski, który był fotografem Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Według autora, najlepszym wprowadzeniem do ekspozycji są słowa Macieja Łopińskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ów umieszczony został na otwierającej wystawę planszy:

„10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lech Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczypospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje – nie tylko do szacunku wobec Zmarłego, ale też do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy – i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem w spór – mamy dziś szansą odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej Sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnić, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa.”

Wśród organizatorów prezentacji wystawy nie zabrakło Klubów „GP”. Wiedeński Klub „GP” im. W. Pileckiego, dzięki współpracy z Fundacją „Nowy Kierunek” reprezentowaną przez Bartłomieja Rajcherta, oraz z przewodniczącym Klubu „GP” z Wodzisławia Śląskiego Mirosławem Bałdygą, jako pierwszy klub z za granicy zorganizował ekspozycję w miejscu o historycznym znaczeniu dla Polaków – na Kahlenbergu w Wiedniu. W zainstalowanie wystawy na wzgórzu Kahlenberg włączyła się grupa rodaków z Olkusza, z koksowni „Przyjaźń”, zwiedzająca Wiedeń. „Jak o naszym Prezydencie to nie ma sprawy” – odpowiedzieli na pytanie o pomoc. Uroczystego otwarcia wystawy, po odczytaniu listu wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego, dokonał poseł na sejm dr. Artur Górski. Wśród polskich flag można było dostrzec banery, jakie ze sobą przywieźli klubowicze „GP” z Wodzisławia Śl., Opola, Rybnika i Raciborza.

Kluby zainteresowane zorganizowaniem wystawy mogą kontaktować się z Fundacją Nowy Kierunek: wystawa@nowykierunek.org

W 74. rocznicę agresji ZSRR na Polskę Kluby „GP” w Myślenicach i Nowym Tomyślu zorganizowały spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, pt. „O Bogu, o Ludziach, o Polsce i Jej Kresach”.

Klub GP w Oslo zorganizował spotkanie z p. Andrzejem i Joanną Gwiazdami we Fredrikstad i w Oslo.

W Ciechanowie z inicjatywy tamtejszego klubu „GP” odbyło się spotkanie z red. Tadeuszem Płużańskim, autorem książek o zbrodniach komunizmu w Polsce.

W Łochowie odbył się koncert Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską” zorganizowany przez łochowski Klub „GP” i współorganizowany przez Fundację Klubów „GP”. Występ Jana Pietrzaka spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem.

Gościem Klubów „GP” w Świdwinie i w Koszalinie był prof. Jerzy Robert Nowak z wykładem „W obronie Polski, polskości i wiary”. W Koszalinie profesor podpisał książkę jednego z klubowiczów, sprzed 30 lat – będącą wyborem myśli politycznych i społecznych Cypriana Kamila Norwida.

Po letniej przerwie Klub „GP” w Essen zorganizował długo oczekiwane spotkanie z proboszczem ks. Janem Urbankiem TChr. który wygłosił swój wykład pt. „Polonia mandżurska, pielęgnowanie tradycji i kultury polskiej”.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk