Tekst alternatywny

Wilno (Litwa): Litwini i Polacy razem podczas obchodów 100-lecia niepodległości Republiki Litewskiej.

16 lutego w dniu obchodów100-lecia niepodległości Republiki Litewskiej Klub Gazety Polskiej w Wilnie na czele z Prezesem Zygmuntem Klonowskim wspólnie z Litewskim Związkiem Wolności i jego przewodniczącym Artūrasem Zuokasem uczcili pamięć polskich i litewskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk o Wilno w październiku 1920 r. na Rossie, gdzie spoczywają również zwłoki pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 roku i na początku stycznia 1919 roku. Inicjatorem takiego pomysłu był Artūras Zuokas.
Podczas obchodów Prezes Klubu Gazety Polskiej w swoim przemówieniu zaznaczył: „ że naród litewski przywiązuje dużą uwagę do symboli dlatego obecna wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką podczas obchodów niepodległości jest bardzo symboliczna i to wróży nam bardzo dobrą przyszłość”.
Zapalenie zniczy i złożenie wieńca przy białej kolumnie poświęconej w 1930 r., stojącej pośrodku kwatery z napisem „Wilno swoim wybawcom”, gdzie pierwotnie wieńczyła rzeźba orła odbyło się w przyjaznej atmosferze. Robiąc takie drobne kroki sobie naprzeciw jesteśmy pełni nadziei, że Litwini też nas podtrzymają podczas obchodów uroczystości z okazji odrodzenia Polski.

Klub Gazety Polskiej Wilno

Wilno_2018_02_17

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress