Tekst alternatywny

Wilno: Owocne spotkanie Klubu Gazety Polskiej w Wilnie

23 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Gazety Polskiej w Wilnie, na które przybyło liczne grono członków i sympatyków. Omówiono bieżące sprawy oraz działania Klubu.

Między innymi została poruszona, kwestia odnośnie przywrócenia imienia J. Piłsudzkiego szkole znajdującej się na Lipówce. Z samorządu Miasta Wilna otrzymaliśmy list zwrotny, który na spotkaniu został głośno odczytany. Warto zaznaczyć, że w treści listu Marszałek Piłsudzki został określony mianem wybitnej postaci i samorząd sprawy nie odrzucił – co świadczy o jednoznacznej przychylności oraz ociepleniu, jeżeli mówimy o relacjach polsko-litewskich. W tym kontekście zostały przywołane wizyty prezydenta Andrzeja Dudy oraz Marszałków Sejmu i Senatu, Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z okazji 100-lecia niepodległości Litwy. Zauważamy drobne kroczki ze strony litewskiej w stronę mniejszości polskiej, natomiast jeszcze długa droga przed nami.

W grudniu działalność Klubu skupiała się na sprawach gospodarczych, której efektem już pod koniec lutego było założenie wileńskiego oddziału Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa. Akt założycielski został podpisany w szkole na Lipówce, a transmisję zapewniła Telewizja Republika, można ją obejrzeć w Internecie https://www.youtube.com/watch?v=oitks_soXzA. Rada patrzy na swą działalność z pozycji patriotyzmu gospodarczego i utrzymuje bliskie kontakty z Rządem. W ramach swej działalności wraz z przedstawicielami Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona”, Wileński oddział Rady Gospodarczej SWS w Domu Kultury Polskiej zorganizował konferencję dotyczącą współpracy małych i średnich przedsiębiorstw na zasadach spółdzielni. Natomiast 25 -26 kwietnia przedstawiciele wileńskiego oddziału Rady byli obecni na Forum Gospodarczym pod patronatem premierów Litwy i Polski, gdzie zostały poruszone tematy małych i średnich przedsiębiorstw. Sprawa utworzenia filii Polskiego Banku na Litwie, o której przy różnych oficjalnych spotkaniach wspomina Prezes Klubu Gazety Polskiej Zygmunt Klonowski jest jeszcze sprawą otwartą gdyż są środowiska decydentów przychylnie nastawionych na tą propozycję.

Po części oficjalnej i w trochę luźniejszej atmosferze członkowie Klubu Gazety Polskiej dzielili się swoimi przemyśleniami odnośnie działalności Klubów, gdyż za ostatnie kilka miesięcy lista Klubów i w Polsce, i na świecie znacznie się zwiększyła, co niezmiernie cieszy, bo daje to nam większe możliwości i pole do działania. Wracając na podwórko litewskie, został wspomniany fakt, iż zmiana nazwiska w oryginalnym brzmieniu w paszporcie, w chwili obecnej, jest możliwa, ale niestety jedynie w drodze sądowej, natomiast później można się ubiegać o odszkodowanie. Takie działania są jednym z narzędzi, które miałoby wpływ na dalsze kroki w kierunku uregulowań prawnych ze strony państwa. Podsumowując zebranie zastanawialiśmy się nad nadchodzącymi wyborami samorządowymi oraz uzgodniliśmy następne nasze spotkanie w drugiej połowie maja.

Klub Gazety Polskiej w Wilnie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress