Tekst alternatywny

Wizyta wicepremiera prof Piotra Glińskiego w Filadelfii

Wizyta wicepremiera prof Piotra Glińskiego w Filadelfii

25 września w Domu Polskim w Filadelfii, gdzie ma również siedzibę Klubu GP, gościł wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Przybył On na zaproszenie Konsula Honorowego Pani Debohry MAJKi. Była to historyczna wizyta, pierwszy raz w Filadelfii gościł tak wysokiej rangi przedstawiciel Rządu RP. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji z regionu Filadelfii, między innymi Klub GP i Stowarzyszenie Rodzin Polonijnych.
Na początku Pani Konsul przywitała dostojnego gościa, a pan Janusz Romański, szef Polskiego Uniwersytetu Ludowego, działającego również w Domu Polskim przedstawił liderów wszystkich organizacji, które brały udział w spotkaniu.
W czasie spotkania Pan premier mówił miedzy innymi o planach swojego resortu względem Polonii, a szczególnie Polonii Amerykańskiej, oraz o planach związanych z powstaniem nowych muzeów w Polsce. Powiedział także o możliwości finansowania polonijnych projektów związanych z kulturą lub historią Polski. Zaznaczył przy tym, że priorytetem są jednak Polacy na wschodzie. Za wydatki na Polonię odpowiadają: Senat RP, MSZ, oraz właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W trakcie spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja, zapoczątkował ja Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, oraz przewodniczący Klubu GP- Filadelfia. Zreferował on dokonania Komitetu i Klubu na przestrzeni niemal trzech lat działalności. Szczególnie podkreślił wydarzenie najbardziej bieżące z 18-tego września br. tj. odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych z udziałem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką. Inicjatorem budowy Pomnika był Grzegorz Tymiński Portal PAMIĘĆ.US (odpowiedzialny w Komitecie za sprawy historyczne). Tadeusz Antoniak wspominał, że w skład Komitetu wchodzą następujące organizacje: KPA-NJ, Rodziny Radia Maryja, Portal Pamięć US, oraz Kluby Gazety Polskiej. Wyraził też ubolewanie, że tak zacna stara polska organizacja jaką jest Fundacja Kościuszkowska, tak na szczeblu centralnym jak i lokalnym nie przystąpiła, a wręcz potępiła działania Komitetu. Gdy Komitet rozpoczynał działalność w grudniu 2013 roku ówczesny prezes Alex Storożyński nie przyjął zaproszenia. W odpowiedzi na zarzut Tadeusz Antoniak usłyszał od Pani Roman, prezeski fundacji, oddział – Filadelfia, że współpraca jest niemożliwa ponieważ Komitet jest organizacją polityczną. Na co Tadeusz Antoniak odpowiedział, że jest mu przykro, że nie jest znany statut oraz cele Komitetu, które są ogólno dostępne dla szerokiej opinii publicznej: po pierwsze uczczenie pamięci ofiar Tragedii nad Smoleńskiem i Ludobójstwa Katyńskiego ale także informowanie społeczeństwa amerykańskiego o tych tragediach żeby nie stało się to co po 1945 roku zrobili Amerykanie, w imię doraźnych interesów politycznych ukrywali prawdę o zbrodni Katyńskiej. Kolejny cel to prowadzenie szeroko pojętej edukacji historycznej w ramach współpracy z IPN, tak jak nakazuje POLSKA RACJA STANU. W toku dalszej dyskusji, gdzie głos zabrała również Jolanta Chojnacka (KGP oraz Komitet) dodała, że Komitet rozpoczynał swoja działalność, na początku z własnych środków finansowych, a później dołączyli sponsorzy: Adam M BAK Foundation i oraz Polsko-Słowianska Unia Kredytowa. Pani Roman mówiła natomiast że Fundacja Kościuszkowska ma inne ambitne plany utworzenia nowoczesnego muzeum poświęconego Tadeuszowi Kościuszce i że taki projekt wymaga dużych nakładów finansowych i dlatego prosi o wsparcie z ministerstwa. Tadeusz Antoniak kończąc ten temat stwierdził ze pamięć o Tadeuszu Kościuszce jest tak samo ważna, jak przywracanie należytej pamięci Żołnierza Niezłomnym.
Na koniec zabrał głos porucznik Karol Cierpica, który mówił o swojej Fundacji „Dziękuję Ci za służbę” oraz o przeżyciach z Afganistanu, gdzie doszło do ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginął amerykański żołnierz Michael Olis, ratując życie por Cierpicy. Por Cierpica był gościem specjalnym uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie. Historia sierżanta Ollisa oraz porucznika Cierpicy jest obecnie symbolem sojuszu polsko-amerykańskiego, szczególnie po lipcowym szczycie NATA, który odbył się w Warszawie.
Tadeusz Antoniak wspomniał też o roli Ojców Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy z Przeorem O.Rafałem Walczykiem na czele, ich roli, zaangażowaniu i wkładu jaki włożyli w rozwój religijny, duchowy, kulturalny i społeczny Polonii.
W trakcie spotkania odbyła sie uroczyste wręczenia Ryngrafu z wizerunkiem nowo powstałego pomnika dla Pana Premiera. W imieniu Komitetu przekazali go autorzy tego wspaniałego projektu, Bożena i Andrzej Praszczykowie. Pan premier wyraźnie zaskoczony tym prezentem, bardzo serdecznie podziękował za Ryngraf jak i za cała dotychczasowa działalność Komitetu.

Tadeusz Antoniak

filadelfia_2016_09_25_1

filadelfia_2016_09_25_2

filadelfia_2016_09_25_3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress