Tekst alternatywny

Wystawa „Warto być Polakiem” w Wiedniu.

W dniu 08 września, wiedeński Klub Gazety Polskiej im. W. Pileckiego dzięki współpracy z Fundacją „Nowy Kierunek” reprezentowanej przez p. Bartłomieja Rajcherta i z przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej z Wodzisławia Śląskiego p. Mirosławem Bałdygą zorganizował ekspozycje wystawy pod tytułem „Warto być Polakiem”, w miejscu o historycznym znaczeniu dla Polaków, na Kahlenbergu w Wiedniu. Wystawa po kilkudziesięciu ekspozycjach w polskich miastach po raz pierwszy gościła za granicą. W zainstalowaniu wystawy na wzgórzu Kahlenberg pomogła nam dzień wcześniej grupa rodaków z Olkusza, z koksowni „Przyjaźń” zwiedzająca Wiedeń. „Jak o naszym Prezydencie to nie ma sprawy” odpowiedzieli na zapytanie o pomoc.

Wystawa przedstawiająca życiorys i światopogląd śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno wśród Polonii austriackiej, rodaków z kraju, zagranicznych turystów jak i wśród wielu Austriaków uczestniczących w uroczystościach związanych z 330 rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, którą dowodził król Polski Jan III Sobieski.

Uroczystego otwarcia wystawy, po odczytaniu listu wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego, dokonał poseł na sejm dr. Artur Górski. Polskie flagi a także banery, jakie ze sobą przywieźli klubowicze „Gazety Polskiej” z Wodzisławia Śl, Opola, Rybnika i Raciborza, udostojniły ten patriotyczny element niedzielnych uroczystości.

Podczas uroczystej Mszy świętej, ksiądz biskup Józef Zawitkowski wygłosił wzruszające kazanie o nieustającym upadku wartości chrześcijańskich i myśli patriotycznej w mediach i życiu społecznym w Polsce. Wyraził ubolewanie nad degradacja polskiego szkolnictwa, nad emigracją młodych ludzi i rujnowaniem Polski. Po Mszy św. trzy delegacje: władz polskich, Wojska Polskiego i Klubów Gazety Polskiej złożyły uroczyście wieńce w Kaplicy Jana III Sobieskiego.

Późnym popołudniem delegacje Klubów „Gazety Polskiej z Opola, Raciborza, Rybnika, Wodzisława Śląskiego i Wiednia oddały hołd naszym rodakom, składając wspólny wieniec pod pomnikiem Ofiar ludobójstwa Katyńskiego i katastrofy Smoleńskiej, przy Kościele polskiej misji katolickiej w centrum Wiednia. Odśpiewano Hymn Polski i odmówiono „Wieczne Odpoczywanie” za dusze zmarłych . Następnie klubowicze z Polski opuścili Wiedeń. Wystawę można było oglądać do późnych godzin wieczornych.

Wystawa pozostanie jeszcze przez miesiąc w Wiedniu, w celu jej prezentacji w innych miejscach miasta.

Klub Gazety Polskiej im. Witolda Pileckiego w Wiedniu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress