Tekst alternatywny

Amsterdam, Essen: uroczystości upamiętniające operacje Market Garden

Amsterdam, Essen: uroczystości upamiętniające operacje Market Garden

Jak co roku we wrześniu Klub „Gazety Polskiej” z Amsterdamu i Essen bierze udział w uroczystościach upamiętniających operacje Market Garden, w której udział wzięła Brygada Spadochronowa Generała Stanisława Sosabowskiego. Jest to historia dramatyczna, gdyż z powodu nieodpowiedzialnych decyzji dowództwa angielskiego polscy spadochroniarze zostali przez Niemców zdziesiątkowani. Wielu z nich ostatnie miejsce spoczynku znalazło w wiosce Driel, niedaleko od Arnhem, gdzie lądowali z powodu niesprzyjającej pogody. Niemcy strzelali do nich bezwzględnie. Brygada gen.Sosabowskiego miała zapewnić odwrót oddziałów angielskich z pola bitwy pod Arnhem. Problem jest taki, że dla polskich spadochroniarzy, którym udało się wylądować po właściwej stronie Renu (tam gdzie była bitwa) zabrakło miejsca w łodziach. Wielu utonęło podczas próby przepłynięcia Renu. Ci którzy, w większości ranni, znaleźli się w Driel (druga strona Renu) spotkali się z ogromna sympatia ze strony mieszkańców Driel. W domu jednej z mieszkanek Driel, pielęgniarki Cory Baltussen urządzono lazaret. Na rekach Cory zmarło wielu polskich spadochroniarzy, którzy umierając prosili ją o modlitwę za Polskę. Cora do końca swego życia walczyła o uznanie wkładu Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego w wyzwolenie Holandii. Niestety Cora Baltussen nie dożyła momentu, gdy Królowa Holandii Beatrix odznaczyła Brygadę Spadochronowa najwyższym holenderskim odznaczeniem.
Miasteczko Driel pamięta o Polakach i co roku organizuje wspaniałe obchody upamiętniające nasz udział w Operacji Maeket Garden. Główny plac nazywa się Placem Polaków (Polenplein), na którym jest pomnik dla Polaków z ziemia z Polski, jest ulica i popiersie gen. Sosabowskiego a na grobie Cory Baltussen znajduje się emblemat polskich spadochroniarzy wkomponowany w znak krzyża.
W uroczystościach w Driel biorą udział żołnierze gen. Sosabowskiego z Holandii i Anglii. Niestety co roku jest ich mniej. Są również kombatanci angielscy, przedstawiciele Ambasady RP, dzieci z Polski, Czerwone Berety z Polski (Brygada Spadochronowa), rekonstrukcjoniści z całej Europy, przedstawiciele organizacji polskich no i co roku Klub Amsterdamski i Klub z Essen.

Na FB https://www.facebook.com/pages/Klub-Gazety-Polskiej-w-Amsterdamie/218479864852903?sk=wall zamieszczona jest relacja z Bredy i Amsterdamu. To są trzy miejsca, w których co roku Klub „Gazety Polskiej” z Amsterdamu bierze udział. we współpracy z Fundacja Poolse Media w Holandii.

Ewa Stasinowska
Klub „Gazety Polskiej” w Amsterdamie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress