Tekst alternatywny

„Biełow był rosyjskim informatorem”. Antoni Macierewicz o współwłaścicielu firmy remontującej tupolewa


– Niedawno na wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego Aleksiej Biełow – ze względu na to, że został uznany za informatora przekazującego nieustannie informacje stronie rosyjskiej – został wyeliminowany z możliwości przebywania w Polsce oraz prowadzenia działalności gospodarczej. To był informator rosyjski, człowiek, który przez cały czas kontrolował sprawę remontu, a potem odbioru samolotu Tu-154 – powiedział Antoni Macierewicz o byłym współwłaścicielu spółki Polit Elektronik, która w 2009 r. wysłała do Rosji rządowe tupolewy. Były szef MON jest gościem XVII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

a firma [Polit Elektronik] – formalnie polska – tak naprawdę była firmą rosyjską reprezentującą fabrykę produkującą samoloty Mig. Ten człowiek [Biełow] pośredniczył w rozmowach i w kontrakcie między ministrem Bogdanem Klichem a stroną rosyjską

– ujawnił Antoni Macierewicz.

O wpisaniu Biełowa na polską listę sankcyjną jako pierwsza pisała kilkanaście dni temu „Gazeta Polska”. W tekście Justyny Błażejowskiej i Grzegorza Wierzchołowskiego czytamy:

Drugim wiceprezesem Polit Elektronik sp. z o.o. został w 2011 r. Aleksiej Biełow, który urodził się w 1963 r. w Wilnie. Z dokumentacji zgromadzonej w KRS wynika, że jest synem Jurija i Ludmiły, ma żonę oraz zna biegle polski w mowie i piśmie. Trudno powiedzieć, w jakich okolicznościach tak dobrze nauczył się języka. Według kolejnych oświadczeń posiadał obywatelstwo Rosji – z 2011 r., Litwy – z 2012 r. i Rosji – z 2013 r. Posługiwał się rosyjskim paszportem, ale litewskim adresem zamieszkania – przy ul. Saules (dawniej: Słoneczna) na wileńskim Antokolu.
Jego partnerem biznesowym w Polsce jest Dariusz Kamiński. Działali razem nie tylko w różnych spółkach posługujących się nazwą „Polit Elektronik”, lecz także w firmach deweloperskich, jak Property Partner Madalińskiego, Property Partner Ceramiczna i Letnia Park.
Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia decyzji – Biełow „jest bezpośrednio związany z podmiotami oraz osobami wspierającymi agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w szczególności poprzez utrzymywanie bieżących, osobistych kontaktów oraz wymianę informacji z przedstawicielami administracji rządowej Federacji Rosyjskiej. Ponadto […] prowadzi na rzecz Federacji Rosyjskiej działania w obszarze gospodarczym i finansowym. Współpracuje z podmiotami gospodarczymi o istotnym znaczeniu dla rządu rosyjskiego, w związku z czym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, a także destabilizują sytuację międzynarodową w bezpośrednim sąsiedztwie Polski”.

Słowa Antoniego Macierewicza wnoszą do tych informacji nową wiedzę, gdyż – jak przekazał w Spale były szef MON – Biełow odgrywał decydującą rolę w Polit Elektronik już przed 2011 r., a więc zanim został oficjalnym wspólnikiem Dariusza Kamińskiego, szefa Polit Elektronik.

źródło: www.niezalezna.pl | https://niezalezna.pl/446874-bielow-byl-rosyjskim-informatorem-antoni-macierewicz-o-wspolwlascicielu-firmy-remontujacej-tupolewa

Belka_XVII_Zjazd2022