Tekst alternatywny

WIDEO | Ważna deklaracja ambasador Węgier w Polsce: Budapeszt wspiera wstąpienie Ukrainy do UE


Podczas rozmowy z Tomaszem Sakiewiczem, ambasador Węgier w Polsce, Orsolya Zsuzsanna Kovacs podkreśliła, że obraz jej kraju w kontekście wojny na Ukrainie jest często wykrzywiany i przedstawiany jednostronnie. Dała wyraźną deklarację, że Węgry popierają starania Ukrainy o jej członkostwo w Unii Europejskiej.

Orsolya Zsuzsanna Kovacs podczas spotkania w ramach XVII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” tłumaczyła zawiłości związane z postawą Węgier wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz embarga na dostawę rosyjskich surowców energetycznych. Budapeszt przedstawiany jest jako jeden z głównych hamulcowych pełnego embargo w związku z dużym energetycznym uzależnieniem od Rosji.

Kovacs wskazywała, że obraz jej kraju w tym kontekście jest często wykrzywiany i manipulowany, a część wypowiedzi potępiających wojnę na Ukrainie nie przebija się do mediów zagranicznych. Podkreśliła, że Węgry w kwestiach energetycznych wiązały duże nadzieje z gazociągiem Nabucco, który miał transportować gaz z Kaukazu i Bliskiego Wschodu, jednak projekt ten zarzucono w 2013 r.

Podczas rozmowy z Tomaszem Sakiewiczem węgierska ambasador wyraźnie zadeklarowała, że Budapeszt popiera starania Ukrainy o jej członkostwo w Unii Europejskiej.

Pytana o kwestię nieprzepuszczania przez granicę ukraińsko-węgierską broni dla Ukrainy, odpowiedziała, że „przy granicy ukraińskiej jest mniejszość węgierska, która będzie jednoznacznie uderzana”, gdy rozpoczną się dostawy broni.

– Ta część węgierskiej granicy uznawana jest za najbezpieczniejszy odcinek humanitarny, przez który przechodzą uchodźcy, a nie ma transportu broni. Czerwony Krzyż rozszerzył swoje biuro w Debreczynie, bo tam jest bezpieczny korytarzy humanitarny

– tłumaczyła Kovacs.

Na zakończenie rozmowy ambasador przytoczyła historię polskiego legionisty, który w XIX w. walczył na Węgrzech w Wiośnie Ludów i zapytany o stosunek do Węgier odparł, że to miłość i interes.

– Miłości między Polakami a Węgrami nie musimy sobie tłumaczyć, ale dbajmy o tę relację. Jeśli chodzi o interes, to popatrzmy na mapę Europy – spuentowała Węgierka.

źródło: www.niezalezna.pl | https://niezalezna.pl/446869-wazna-deklaracja-ambasador-wegier-w-polsce-budapeszt-wspiera-wstapienie-ukrainy-do-ue


Belka_XVII_Zjazd2022