– Pozwolę sobie przypomnieć to, co mówiłem niespełna dwa tygodnie temu i zaprotestować w imieniu Polonii, myślę, że całej – 10-milionowej Polonii. Chodzi o wypowiedź posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który wojska amerykańskie określił jako „wojska okupacyjne” – mówił Antoniak.

Dalej przyznał:

„Jeżeli przyjmiemy tą retorykę, to my -Polonia- jesteśmy kolaborantami mieszkającymi w tym państwie, płacącymi dobrowolnie podatki. Protestujemy! Pan Grzegorz Braun nie miał prawa tego powiedzieć. Jesteśmy bardzo urażeni tą wypowiedzią. Przy każdej możliwej okazji należy podkreślać, że to nie jest prawda!”.

Chodzi o słowa, jakie padły z ust lidera Korony Polskiej po ratyfikowaniu sierpniowej umowy między rządami Polski i USA o wzmocnionej współpracy obronnej.

To jest umowa, którą najprościej określić można jako „Kolonizacja plus”, a może nawet „Okupacja plus” – oświadczył wówczas podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) zakładała przede wszystkim stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki, która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance NATO.

Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.